Burmistrz Płotów Radosław Mackiewicz rozmawia z przedsiębiorcami

  • 01.12.2019, 14:35
  • str
Burmistrz Płotów Radosław Mackiewicz rozmawia z przedsiębiorcami
W piątek 29 listopada Burmistrz Płotów Radosław Mackiewicz zaprosił do Restauracji Rega Arena przedsiębiorców z terenu gminy na spotkanie informacyjne na temat kierunków rozwoju gospodarczego gminy oraz możliwości współpracy z samorządem i pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Spotkanie burmistrz rozpoczął informacją o sytuacji gospodarczej gminy i problemach z jakimi samorząd musi zmierzyć się w bliższej i dalszej perspektywie a także o roli i znaczeniu rozwoju przedsiębiorczości sprawnego funkcjonowania gminy i poprawy jakości życia mieszkańców.

W „Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce” opracowanym przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich gmina Płoty znalazła się na 548 miejscu i jest to pozycja nie najgorsza bo za nami jest jeszcze ponad 70 samorządów ale świadczy o tym, że jest bardzo wiele do zrobienia aby tę pozycję poprawić. Dal porównania w tym rankingu gmina Resko zajmuje 208 pozycję , Trzebiatów 274, Gryfice  281, Nowogard 347 czy Łobez 430.

Najwazniejszy problem dla którego trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie to Zakład Gospodarki Komunalnej w którego gestii spoczywa ważna sfera funkcjonowania gminy który boryka się z trudną sytuacją finansową i być może jeszcze trudniejszą sytuacją kadrową. Najwieksze obciążenie finansowe gminy to z roku na rok rosnące kwoty jakie gmina musi dopłacać do oświaty – mimo, że praktycznie w całości powinno to być zadanie budżetu państwa. I tak w 2016 roku dopłty te wyniosły 2 788 653, 34 zł, w 2017 roku – 3 140 687,90 zł, w 2018 – 4 066 995,40 zł, w 2019 już 4 564 621,54 zł a w budżecie na kolejny rok należy przwidzieć kwotę znacznie ponad 5 mln zł – i to wszystko w gminie której roczny dochód zamyka się kwotą niespełna 7 i pół mln złotych. Rosną też kwoty jakie trzeba przeznaczyć na opiekę społeczną. Do najpilniejszych zadań należy rozwiązanie problemów związanych z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę.

Burmistrz nie rozkłada jednak bezradnie rąk – „będziemy coś robić, trzeba przyjąć aktywną postawę i szukać rozwiązań”. Jednym z takich pomysłów jest spotkanie z przedsiębiorcami. To czas na podjęcie wysiłku ze strony przedsiębiorców żeby unowocześnić i rozwinąć swoje biznesy.  Rozwój biznesu to bogatsi przedsiębiorcy, mocniejsze firmy a więc i wyższe podatki do budżetu gminy a za tym też poprawa jakości życia mieszkańców. Sytuacja jest trudna i trzeba szukać nowych rozwiązań i finansowania ze źródeł zewnętrznych.

Odzew ze strony przedsiębiorców na zaproszenie na spotkanie nie jest może imponujący ale jednak znalazło się kilka osób zainteresowanych tym co się będzie działo w gminie i tym skąd można pozyskać pieniądze na rozwój biznesu mówi burmistrz Radosław Mackiewicz. Nie zamykamy tematu, będziemy w miarę możliwośći wspierać zarówno rozwój firm jak i inne formy działania na rzecz rozwoju gminy. Warto przypomnieć, że rozpoczął pracę punkt przyjmowania wniosków o dofinasowanie dla osób fizycznych. Obecnie przyjmowane są ankiety do Programu Antysmogowego i Programu Likwidacji Azbestu.

W ramach propozycji dla przedsiębiorców o tym „Jak wcześnie wykrywać szanse i zagrożenia we własnym biznesie oraz zwiększyć bieżącą efektywność firm” – mówił Piotr Czalkowski – przedstawiciel współpracującej z Business Centre Club spółki Twoje Finansowe Centrum zajmującej się szeroko pojętymi usługami dla Finansowania Firm.

Tomasz Aniuksztys – koordynator Lokalnego Punktu Informacji Funduszy Europejskich natomiast wskazał możliwości pozyskiwania pieniędzy ze środków zewnętrznych. Tych źródeł jest wprawdzie dużo, ale aby skutecznie o te fundusze aplikować nie jest to proste zadanie i potrzebna jest konkretna wiedza i wsparcie. Takiego wsparcia można szukać w działającym przy starostwie powiatowym Punkcie Informacji do czego zachęcamy wszystkich przedsiębiorców.

 

str

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe