1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

  • 27.11.2019, 22:46
  • PSSE Gryfice
1 grudnia – Światowy Dzień AIDS
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje, że 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku obchodzony jest jako Światowy Dnia AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

W Polsce każdego dnia 3 osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Wielu Polaków zakażenia nie odnosi do siebie i wciąż obecna jest w społeczeństwie postawa typu „Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja”. 

Według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe.

W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Najbliższe punkty PKD w naszym województwie działają w Koszalinie i Szczecinie.

Zakażenie HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie.

Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie  https://aids.gov.pl/pkd/.

PSSE Gryfice

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe