Polki wstydzą się rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu. Dlaczego rozmowa z córką jest tak ważna?

  • 21.11.2019, 20:20
  • Compass PR
Polki wstydzą się rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu.  Dlaczego rozmowa z córką jest tak ważna?
Warszawa, 21 listopada 2019 - Choć wydawałoby się, że potrafimy już rozmawiać na każdy temat, kwestia miesiączki wciąż wywołuje w kobietach poczucie wstydu i zakłopotania. Musimy jednak pamiętać, że edukacja na temat dojrzewania i zmian zachodzących w ciele i psychice w trakcie dojrzewania, może mieć bardzo duży wpływ na funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Omijanie tematu dojrzewania w domu sprawia, że dziecko wkracza w ten szczególny czas nieświadome zmian, jakie zachodzą podczas tego procesu w jego ciele. Dziewczynki, które nie otrzymują potrzebnej im wiedzy i wsparcia od mamy, bazują na informacjach wyszukanych w Internecie lub zaczerpniętych od starszych koleżanek. Dlatego rola mamy w życiu dojrzewającej córki jest tak ważna. Powinna ona stać się „przewodniczką emocjonalną”, osobą, do której dziewczynka będzie mogła przyjść z każdym problemem czy wątpliwościami.

„W wielu polskich domach nadal nie rozmawia się o dojrzewaniu i towarzyszących mu trudnych dla młodego człowieka zmianach. Mamy liczą, że dzieci wszystkiego dowiedzą się w szkole.  Oczywiście w podstawie programowej są zajęcia z biologii oraz dodatkowe – wychowanie do życia w rodzinie, ale jak pokazuje moje wieloletnie doświadczenie oraz przeprowadzone w ramach kampanii badanie, to zdecydowanie za mało. Bardzo wiele mam wciąż nie wie jak zareagować, gdy córka dostanie pierwszą miesiączkę - podkreśla Agnieszka Górecka, pedagożka, edukatorka seksualna i wiceprezeska Fundacji Edukacji Społecznej, ekspert kampanii Porozmawiajmy Mamo.
Wszystkie mamy zainteresowane uzyskaniem rzetelnych porad dotyczących prowadzenia rozmów z córkami na temat dojrzewania, znajdą je na platformie edukacyjnej www.porozmawiajmymamo.pl i fanpage’u kampanii na Facebook.com. Również na Facebooku dostępne są nagrania z eksperckich webinarów adresowanych do mam dorastających córek, podczas których poruszone zostały zagadnienia takie jak m.in.: menstruacja jako temat tabu w społeczeństwie i rodzinie; fizjologia miesiączki; o rozmowie matki i córki  - praktycznie wskazówki; ból menstruacyjny. 
„Pytania i zagadnienia, które pojawiły się ze strony wielu mam w trakcie webinarów potwierdzają tylko wyniki wspomnianego badania - wciąż jest wiele rodzin, w których nie rozmawia się o miesiączce ze swoimi dziećmi, z bardzo różnych powodów. Czasem wynika to z powielania zachowań, których mamy doświadczały w domu rodzinnym, często również menstruacja budzi dyskomfort, wstyd. Zapewniam, że nad tym wszystkim można zapanować, a przede wszystkim warto to zrobić. Siła, wiedza i pewność siebie, które mama może zapewnić dojrzewającemu dziecku poprzez otwarte rozmowy, są bezcenne. Warto pamiętać również o tym, że często same informacje techniczne dotyczące menstruacji nie wystarczą, mają drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest wsparcie emocjonalne” - przekonuje Agnieszka Górecka. „Właśnie to staraliśmy się przekazać rodzicom i ten cel będzie nam również przyświecał w dalszych działaniach” - dodaje. 

Inicjatorem kampanii „Porozmawiajmy Mamo” jest firma Sanofi. Partnerem inicjatywy jest Fundacja Edukacji Społecznej. Celem projektu jest przekazanie mamom pomocnych narzędzi do rozmowy z córką, nie tylko w kontekście nadchodzących zmian fizjologicznych, ale co ważniejsze - zmian związanych z psychiką i emocjami młodej, dojrzewającej kobiety. 

Impulsem do rozpoczęcia kampanii były wyniki badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Kantar Polska na zlecenie marki No-Spa.1 Badanie realizowane w formie blisko 100 godzin rozmów z mamami oraz nastolatkami pokazało wyraźnie, że większość matek nie wie jak rozmawiać z córkami na temat menstruacji i dojrzewania. W wielu polskich domach jest to wciąż temat tabu, a ciężar przygotowania dziewczynki do zmian towarzyszących dojrzewaniu świadomie przenoszony jest na szkołę. 

Dodatkowych informacji udzielają:
Monika Szczygieł 
Account Executive, Compass PR
tel.: +48 533 523 313
e-mail: [email protected]


Informacje o Sanofi
Sanofi wspiera pacjentów w pokonywaniu wyzwań zdrowotnych. Jesteśmy globalną firmą biofarmaceutyczną skoncentrowaną na zdrowiu ludzkim. Zapobiegamy chorobom za pomocą szczepionek, dostarczamy innowacyjne sposoby leczenia bólu i łagodzenia cierpienia. Wspieramy zarówno tych, którzy cierpią na choroby rzadkie, jak również miliony pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Dzięki zaangażowaniu ponad 100 000 pracowników w 100 krajach, Sanofi przekształca innowacje naukowe w rozwiązania opieki zdrowotnej dostępne na całym świecie. 
Sanofi Consumer Healthcare jest częścią globalnej organizacji Sanofi, której celem jest poprawa jakości życia ludzi na całym świecie. Globalny BU CHC osiągnął sprzedaż na poziomie 4,7 mld EUR w 2018 roku. Sanofi Consumer Healthcare jest jedną z trzech najważniejszych organizacji na rynku Consumer Healthcare i dostarcza skoncentrowane na konsumentach, innowacyjne rozwiązania w zakresie samoleczenia, skupione wokół czterech najważniejszych globalnych kategorii: alergia oraz kaszel i przeziębienie, środki przeciwbólowe, leki układu pokarmowego, suplementy diety.
Sanofi, Empowering Life.
Więcej informacji: www.sanofi.pl  Sanofi Polska  @SanofiPolska  SanofiPolska


 

Compass PR

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe