ZUT w Partnerstwie na rzecz dostępności

  • 14.11.2019, 22:51
  • Mateusz Lipka Rzecznik Prasowy ZUT
ZUT w Partnerstwie na rzecz dostępności
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie dołączył do programu Partnerstwa na rzecz dostępności. Dokument podpisała w Warszawie Anna Czekalska, koordynator ds. stron internetowych, administrator serwisu zut.edu.pl. To kolejny krok w stronę likwidowania barier w przestrzeni naszej uczelni.

ZUT jest kolejnym sygnatariuszem programu Dostępność Plus. Nasza uczelnia dołączyła do 170 podmiotów z różnych branż i środowisk, które zadeklarowały działania w kierunku likwidowania barier. Program ten wspiera takie obszary, jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Partnerstwo na rzecz dostępności to nasze wspólne zobowiązanie do działania na rzecz wszystkich osób o szczególnych potrzebach. Cieszę się, że jesteście z nami – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak podczas uroczystości podpisania dokumentu przez kolejnych partnerów, która odbyła się 13 listopada br. w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali, że będą kierować się ideą dostępności i równego traktowania oraz wspólnie dążyć do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji.

Niezwykle istotną kwestią dla osób o obniżonej sprawności jest dostęp do informacji. Strona internetowa zut.edu.pl przystosowana jest dla osób niewidzących i niesłyszących za co wielokrotnie była już nagradzana. Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab. Nawigacja strony przyjazna jest dla osób niewidomych dzięki wzorcowym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów.

Na naszej stronie zadbaliśmy także o odpowiedni kontrast tekstu do tła. Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności. Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób, które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych – powiedziała Anna Czekalska.

W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu np. użytkownikom niepełnosprawnym ruchowo czy w znacznym stopniu niedowidzącym.

 

 

Mateusz Lipka Rzecznik Prasowy ZUT

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe