Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic – Narodowe Święto Niepodległości

  • 12.11.2019, 15:55
  • Stanisław Razmus
Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic – Narodowe Święto Niepodległości
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada zorganizowali działacze Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic. Uroczystości rozpoczęły się okolicznościową Mszą Św. w kościele pw. NMP w Gryficach skąd delegacje instytucji i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Gryfic udali się przed Głaz Marszałka gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes SPG Grzegorz Burcza. Następnie harcerze złożyli przed pomnikiem zapalone znicze poświęcone „Ojcom Niepodległości”. Takim mianem określa się sześciu polityków którzy w szczególny sposób przyczynili się do kształtu odrodzonej Rzeczpospolitej, to Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i Ignacy Jan Paderewski.

W trakcie uroczystości miało miejsce spektakularne wydarzenie. Prezes Związku Sybiraków w Gryficach Jadwigi Milczarczyk przekazała, że względu na coraz bardziej podeszły wiek członkowie związku sybiraków mają problem ze skompletowaniem pocztu sztandarowego zdolnego do udziału w patriotycznych uroczystościach. Rozwiązaniem stali się gryficcy harcerze którzy zobowiązali się objąć opieką sztandar Związku Sybiraków i zapewnić jego udział w uroczystościach, po czym nastąpiło symboliczne przekazanie sztandaru w ręce pocztu wystawionego przez harcerzy.

Po zakończeniu wspólnym zdjęciem manifestacji przy Głazie Marszałka zebrani udali się na Skwer Kresowian i Sybiraków aby tam, na tle dwóch patriotycznych dla uczczenia 101. rocznicy odzyskania niepodległości murali odśpiewać hymn państwowy.

Stanisław Razmus

Zdjęcia (36)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe