Żołnierskie „Światełko Pamięci” dla Tych co odeszli do wieczności.

  • 04.11.2019, 11:19
  • Mieczmar
Żołnierskie „Światełko Pamięci” dla Tych co odeszli do wieczności.
Dzień 1 listopad Kościół obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele przez odprawienie mszy świętej. Odbywa się ponadto uroczysta procesja na cmentarz i wspólna modlitwa nad grobami. W Polsce uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z ważniejszych świąt i ma wyjątkowy charakter. Tego dnia ludzie odwiedzają groby bliskich, Na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapalają znicze oraz składają okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. Jest to dzień zadumy i refleksji nad przemijaniem. to czas kiedy przywołują w myślach Tych wszystkich którzy odeszli do wieczności.

Dla uczczenia tego dnia w roku, Zarząd i Komisja Socjalno Zdrowotna Koła nr 24 ZŻ WP zorganizowała realizację zamierzeń "Światełko Pamięci”, poprzez kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o byłych  żołnierzach zawodowych, członkach Koła Związku Żołnierzy WP, którzy odeszli do wieczności.

W bieżącym roku, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, delegacja członków Koła nr 24 ZŻ WP w osobach: p. Maria Chyla, Romuald Podmokły, Mieczysław Marcinkowski, Andrzej Zientek i Stanisław Razmus, realizując zamierzenia „Światełko Pamięci”, odwiedziła na  Gryfickich Cmentarzach Komunalnych, miejsca wiecznego spoczynku byłych  członków  Koła, którzy odeszli do „wieczności”. Na każdej mogile zostało zapalone „Światełka Pamięci” jako symbol  hołdu i pamięci o Nich i o Ich dokonaniach.      

„Światełka Pamięci” zapalono również na płycie mogiły śp. ppor. Kazimierza Kiełbasińkiego, Żołnierza Polskiego, poległego w czasie  wyzwalania Gryfic w marcu 1945r oraz pod Pomnikiem Żołnierza Wojska Polskiego na SCK i pod Krzyżem na NCK.

Członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zawsze pamiętają o koleżankach i kolegach, którzy przez wiele lat swojego życia byli związani z żołnierską oraz związkową społecznością.

 W 2019 roku z szeregów członków Koła nr 24  Związku Żołnierzy WP odszedł na wieczną wartę w wieku 71 lat po długotrwałej chorobie ppłk Andrzej Jarmurzewski. długoletni członek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej WOPL w Koszalinie, wzorowy oficer Służb Technicznych 26 Brygady Rakietowej OP, odznaczony m.in. „Srebrnym Krzyżem Zasługi”. W dniu 30lipca 2019r został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Niech spoczywa w pokoju. Cześć Jego pamięci.


      W ten uroczysty sposób członkowie Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oddali hołd i uczcili pamięć byłych członków Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, spoczywających na Cmentarzach Komunalnych. Gryfic, Nowogardu, Kamienia Pomorskiego, Warszawy Torunia i Koszalina.

        Niech wiecznie spoczywają w pokoju. Cześć Ich pamięci.  (Mieczmar)

Mieczmar

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aleksander Blejsz
Aleksander Blejsz 08.11.2019, 17:14
Pamięć o tych co odeszli na wieczną wartę w Gryfinie obchodzimy w podobny sposób, ale robimy to w dniu Święta WP , a przy spotkaniu obiadowym wspominamy kolegów tych z Gryfic i nie tylko.

Pozostałe