Program Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie 1.11. – 30.11.2019 (LISTOPAD)

  • 23.10.2019, 23:21 (aktualizacja 23.10.2019, 23:25)
  • Monika Adamowska
Program Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie 1.11. – 30.11.2019 (LISTOPAD)
1 listopada oraz 11 listopada Zamek nieczynny Wstęp na zamkowe dziedzińce codziennie w godz. 6.00 - 23.00.

ZAMKOWY GWIAZDOZBIÓR

 

SPOTKANIE Z JANEM ENGLERTEM

25 listopada (poniedziałek), godz. 17.00,

Galeria „O” (wejście A), bilet: 30 zł

 

Prowadzenie: Katarzyna Wolnik-Sayna

 

Gościem Zamkowego Gwiazdozbioru będzie Jan Englert - jeden z najwybitniejszych aktorów polskiego filmu i teatru, reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie i  wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej. Należy do grona najbardziej cenionych  artystów. Współtwórca kanonu polskich filmów i spektakli teatralnych. Zagrał w ponad 120 produkcjach filmowych, w blisko 150 spektaklach Teatru Telewizji. Jego role teatralne i radiowe, trudno zliczyć. Zapraszamy na spotkanie z Mistrzem.

 

 

XL POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ

 

15-17 listopada, Kino Zamek

 

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto wielowymiarowego obrazu, zamkniętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem. Odbywają się od 1979 roku (w tym roku 40. edycja). To jedyny w Polsce i jeden z zaledwie sześciu najważniejszych konkursów diaporam na świecie pod prestiżowym patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu RP.

Organizowane przez Zamek spotkania umożliwiają twórcom konfrontację dzieł z różnych krajów i kontynentów. Poza zasadniczą częścią konkursową co roku program wzbogacony jest o projekcje diaporam analogowych, retro - kontrastujących z nowoczesnymi formami dzieł, a także plenery fotograficzne, pokazy galowe. Wybitni artyści prowadzą spotkania i dyskusje panelowe, poświęcone sztuce diaporamy.

Historia diaporamy polskiej związana jest z działalnością Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyniąc ze Szczecina stolicę polskiej diaporamy.

 

 

PROGRAM

XL Pomorskie Spotkania z Diaporamą

Kino Zamek,

bezpłatne wejściówki do odbioru na godzinę przed wydarzeniem w kasie kina

 

15.11.2019

godz. 10.00  Otwarte pokazy preselekcyjne z udziałem jury

 

godz. 19:00  Inauguracja XL Pomorskich Spotkań z Diaporamą:

- otwarcie wystawy fotograficznej (fotografie z salonu FIAP)

- promocja publikacji o historii Pomorskich Spotkań z Diaporamą

 

godz. 20:00 Historia diaporamy w pigułce cz. 1.

- pokazy laureatów poprzednich edycji Pomorskich Spotkań z Diaporamą, wieczór wspomnień cz. 1. – początki i diaporama analogowa

- spotkanie z autorami: Beata Bogusławska (Szczecin), Sławomir Fiebig (Gdańsk), Zbigniew Kołodziej (Szczecin), Krzysztof Kuźnicki (Szczecin),  Sylwester Kryczko (Pniewy), Krzysztof Lachowicz (Szczecin), Jerzy Wygoda (Rzeszów)

 

16.11.2019

godz. 15:00 Pokazy diaporam konkursowych

 

godz. 20:00 Historia diaporamy w pigułce cz. 2.

– pokazy laureatów Pomorskich Spotkań z Diaporamą – Duet Romantyczny Jacek Zaim, Urszula    Grochowska (Lublin),  Wiesław Jaskulski (Szczecin)

– spotkanie z autorami

– plener fotograficzny, Fotoklub Zamek

 

17.11.2019

godz. 13.00 Gala XL Pomorskich Spotkań z Diaporamą

(ogłoszenie wyników konkursu)

 

godz. 14:00 Historia diaporamy w pigułce cz. 3

– panel dyskusyjny „Diaporama w przyszłości – szanse i zagrożenia” – Dorota Kycia (EFIAP, ESFIAP, AFRP, HonPESGSPC) – oficer łącznikowy FIAP (Warszawa)

– pokazy laureatów poprzednich edycji Pomorskich Spotkań z Diaporamą

godz. 15:00 Pokaz prac nagrodzonych na XL Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą

 

Projekt Pomorskie Spotkania z Diaporamą jest konkursem organizowanym według zasad FIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej) nr 2019/340 oraz Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej nr 249/2019 przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Wydarzenie dofinansowywane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

W Y S T A W Y

Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.

 

Ceny biletów:

 

  • 6 zł normalny
  • 4 zł ulgowy

 

Bilet upoważnia do jednorazowego wstępu na wystawy, obowiązuje w dniu zakupu.

 

 

PO CZYM POZNAĆ ŚWIĘTEGO? Ludowe malarstwo na szkle ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

15 listopada 2019 (piątek) – 23 lutego 2020 (niedziela)

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Wernisaż 14 listopada 2019, godz. 17.00

 

Tematyka Bożego Narodzenia i świętych była chętnie podejmowana przez twórców ludowych. Obrazy malowane na szkle, oferowane na jarmarkach przy sanktuariach dolnośląskich, trafiały na Górny Śląsk, do Prus Wschodnich, a nawet do Rumunii. Nabywane przez pielgrzymów miały dla ich właścicieli szczególną wartość. Zawieszane w chacie zapewniały jej mieszkańcom wszelką pomyślność i chroniły od nieszczęścia. Duża liczba zgromadzonych w domostwie obrazów świadczyła o pobożności gospodarzy.

Przedstawienia Bożego Narodzenia i świętych wybrane na wystawę do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pochodzą z kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i są przykładem twórczości ludowej rozwijanej na przestrzeni od XVIII do XIX wieku, głównie w Hrabstwie Kłodzkim i Ziemi Kamiennogórskiej. Mogły również powstać w okolicy Jeleniej Góry w sąsiedztwie hut szkła w Szklarskiej Porębie i Piechowicach. Dzisiaj w zbiorach muzealnych stanowią cenne świadectwo kultury materialnej dziedzictwa kulturowego regionu dolnośląskiego.

 

 

O STOŁACH I BANKIETACH PAŃSKICH. Jak ucztowano w dawnych wiekach

22 listopada 2019 (piątek) – 1 marca 2020 (niedziela)

Galeria Gotycka (wejście J)

Wernisaż 21 listopada 2019 (czwartek), godz. 17.00

 

Wystawa wykwintnych naczyń z XVII, XVIII i XIX wieku, z najważniejszych kolekcji muzealnych w Polsce. Srebrne barokowe dzbany, puchary i półmiski zdobione scenami mitologicznymi i herbami rodowymi, wspaniałe szklane flasze i kielichy typu „flet”, porcelanowy serwis „ptaszkowy” książąt Sanguszków, to zaledwie niewielki wycinek z imponującego zbioru ponad sześciuset naczyń, zgromadzonych na wystawę w szczecińskim Zamku. Obok przedmiotów zbytku, używanych na pokaz, podkreślających bogactwo i pozycję społeczną ich właściciela, zostaną również wyeksponowane nieco skromniejsze naczynia, z których korzystano na co dzień, zarówno w szlacheckich jadalniach, jak i w kuchniach. Dla pełniejszego zobrazowania dawnej obyczajowości, obok naczyń służących do przygotowywania i serwowania wytwornych posiłków, na ekspozycji pojawią się pierwsze polskie książki kucharskie wraz z kuriozalnymi dla współczesnego smakosza przepisami. Warto podkreślić, że w większości przypadków obiekty użyczone na wystawę pochodzą ze stałych ekspozycji muzealnych, co jeszcze dobitniej podkreśla ich rangę i wartość.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Kielcach.

Kuratorki wystawy: Magdalena Silwanowicz, Muzeum Narodowe w Kielcach, Jolanta Rybkiewicz, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

 

W PRACOWNI MISTRZA”. WYSTAWA ZDJĘĆ KRZYSZTOFA LACHOWICZA

2 listopada 2019 (sobota) – 3 stycznia 2020 (piątek)

Galeria Fotoklubu Zamek (wejście A), wstęp wolny

 

Wystawa "W pracowni mistrza" stanowi po części reportaż, a po części dokument, zrealizowany w  pracowni znanego rzeźbiarza Mariusza Białeckiego. Zdjęcia powstały w lipcu 2019, podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko-Malarskiego „Pole sztuk”  w Rodowie. Ekspozycja to kilkanaście prac w technice sepii, ukazujących „od kuchni” miejsce powstawania rzeźb - również tych wielkich projektów, które finalnie znajdą się na placach miast w postaci pomników.

 

Krzysztof Lachowicz - fotograf, diaporamista (laureat wielu nagród, w tym tych najbardziej prestiżowych na imprezach diaporamowych w Lubinie i Szczecinie), fotograf aktu, abstrakcjonista, fotografuje technikami tradycyjnymi (w tym otworkowo), ale też uprawia fotografię natychmiastową i cyfrową. Autor i współautor wielu wystaw (m.in. prezentowanej w 2018 r. w Zamku - „Siedem Aniołów Apokalipsy”). Członek Fotoklubu Zamek, Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz elitarnej grupy twórczej „Krovvka".

 

 

GALERIA JEDNEGO OBRAZU

Kazimierz Cykowski, Walka światła z ciemnością, 1974, olej na płótnie

od 7 października 2019 do 7 stycznia 2020

Skrzydło Zachodnie (wejście G, I p.)

poniedziałek – piątek w godz. 7.30 – 15.30

wstęp wolny

 

 

 

EKSPOZYCJA STAŁA

Cela Czarownic

Galeria Gotycka  (wejście J)

 

Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia, posądzonej o czary i skazanej na śmierć w 1620 roku, Sydonii von Borck. Według legendy miała ona rzucić klątwę na ród książęcy. Kolejne przedwczesne zgony książąt pomorskich, umierających bezpotomnie, zaczęły zagrażać wygaśnięciem dynastii.

Losy Sydonii von Borck przybliżają prezentowana na wystawie projekcja holograficzna oraz repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur.

Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.

 

 

 

L E K C J E   M U Z E A L N E

 

Na edukacyjne spotkania urozmaicane elementami gier zapraszamy przedszkola i szkoły podstawowe. Szczegóły i tematy zajęć na: www.zamek.szczecin.pl.

Zapisy i dodatkowe informacje: [email protected] (w tytule maila: lekcje muzealne) lub 91 434 83 47.

 

 

 

T E A T R

 

 

IMPROBAJKA

3 listopada (niedziela), godz. 10

24 listopada (niedziela), godz. 10

Sala Kina Zamek (wejście A)

bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Wszystko się może zdarzyć – bajki improwizowane.

Spektakl teatralny dla dzieci od 4 lat

 

Zapraszamy najmłodszych widzów do wspólnej zabawy. Aktorzy Impro z Krypty razem z dziećmi wyruszą do krainy fantazji, gdzie wszystko może się zdarzyć. Wspólnie odkryjemy bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej się już nie powtórzą.

 

 

IMPRO Z KRYPTY

8 listopada (piątek), godz. 21:30

29 listopada (piątek), godz. 21:30

Sala Kina Zamek (wejście A), bilety 30 zł

 

Wieczór komediowo-teatralny

 

Niepowtarzalne, interaktywne widowisko komediowe powstaje przy współudziale widzów. Improwizowane spektakle z powodzeniem rozwijają:  istniejący już od ponad trzech lat Klub Komediowy Impro oraz Grupa Improwizacji Impro z Krypty, która działa przy Teatrze Piwnica przy Krypcie.

Grupę tworzą aktorzy szczecińskich teatrów, m.in. Adrianna Janowska-Moniuszko, Marta Uszko-Tychulska, Katarzyna Nowak, Adam Kuzycz-Berezowski, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Maciej Sikorski, Kacper Odrobny (pianino).

 

 

ŚLIMAK

9 listopada (sobota), godz. 10

10 listopada (niedziela), godz. 10

Sala Kina Zamek (wejście A)

bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Spektakl teatralny według tekstu Marty Guśniowskiej dla dzieci od 18. miesiąca do 6. lat

 

Reżyseria: Laura Słabińska

Muzyka: Jacek Gałkiewicz

Scenografia: Wanda Kowalska

Obsada: Marta Uszko-Tychulska, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

 

Mądra i zabawna opowieść dla dzieci o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co się ma i tym się cieszyć. Ponieważ to, co nieznane, nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie i znane.

Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztaczając przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.

Na koniec Ślimak pojmuje, że nawet jeśli jego domek nie jest idealny, to nic nie szkodzi – ważne, że jest idealny dla niego.

Licencja Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

 

 

OLBRZYMEK

22 listopada (piątek), godz. 19 - PREMIERA

23 listopada (sobota), godz. 16

Sala Kina Zamek, bilety 30 zł, ulgowe 20 zł

 

Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

 

Autor: Suzanne Lebeau

Przekład: Ewa Umińska-Plisenko

Reżyseria, plastyka ruchu i opracowanie tekstu:

Arkadiusz Buszko

Muzyka: Tomasz Lewandowski

Scenografia i kostiumy: Grupa Mixer

Multimedia: Bartek Wójcicki Pushka Studio

Obsada: Maja Bartlewska, Mateusz Wiśniewski

 

Osnuty tajemnicą ,,Olbrzymek”, chroniony przez matkę i chowany w głębokim lesie, chce dorastając być takim jak my! Zmaga się ze zrozumieniem matki i z naturą zwierzęcia-człowieka. Jest poddawany rygorystycznym próbom, które wyznacza mu prawo do bycia człowiekiem. Czy Olbrzymkowi będzie dane żyć wśród ludzi niosąc znamię odmieńca? Czy zostanie zaakceptowany przez społeczeństwo, a mama będzie uwolniona od nieustannego strachu?.....

Licencja: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

MISIACZEK

23 listopada (sobota), godz. 10

Sala 101 (wejście A),

bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Spektakl teatralny  według tekstu Marty Guśniowskiej dla dzieci od 18. miesiąca do 6. lat

 

Reżyseria: Paweł Niczewski

Opieka artystyczna: Anastasiia Miedviedieva

Muzyka: Jacek Gałkiewicz

Teksty piosenek: Marta Guśniowska

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada: Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski

 

Zapraszamy Was serdecznie! Bardzo ciepło! Bardzo grzecznie! Zapraszamy... Chodźcie z nami... Dokąd? Zobaczycie sami...

W lesie jakich wiele... mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię... i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia... coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń... kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.

Licencja: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

 

ZAKOCHAĆ SIĘ

30 listopada (sobota), godz. 16

Sala Kina Zamek (wejście A)

bilety 30 zł, ulgowe 20 zł

 

Spektakl teatralny według tekstu Noela Cowarda

 

Przekład: Jakub Nvota, Jolanta Król, Igor Šebo

Reżyseria i obsada: Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko

Muzyka: Tomasz Lewandowski

Scenografia, wizualizacje, kostiumy, projekt plakatu: Kinga Dalska.

 

Zwykły dzień, zwykle miejsce i… niezwykłe spotkanie dwojga ludzi, które staje się piękną przygodą. Przygodą, wywracającą poukładane życie ich i ich rodzin. Wzruszająca historia pary dorosłych, speszonych i trochę niezdarnych jak nastolatkowie, nie potrafiących sobie poradzić z uczuciem, które ich zaskoczyło. Urzekająca, ciepła opowieść, pozostawiająca po sobie słodko-gorzki smak miłości.

Licencja: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

 

 

 

 

KINO ZAMEK

 

PIŁSUDSKI

3.11.2019 (niedziela) godz. 15.00; 19.15

6.11.2019 (środa) godz. 17.15

7.11.2019 (czwartek) godz. 19.15

9.11.2019 (sobota) godz. 15.00

10.11.2019 (niedziela) godz. 15.00

Polska 2019, dramat historyczny (107 min)

 

Scenariusz i reżyseria Michał Rosa

Obsada: Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Jan Marczewski, Maria Dębska, Józef Pawłowski, Tomasz Schuchardt, Kamil Szeptycki.

 

To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901.Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami.

Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. „Piłsudski” to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

 

 

JOKER

3.11.2019 (niedziela) godz. 17.00

6.11.2019 (środa) godz. 19.15

7.11.2019 (czwartek) godz. 17.00

9.11.2019 (sobota) godz. 19.15

10.11.2019 (niedziela) godz. 19.15

 

USA 2019, dramat / kryminał / akcja (122 min)

Reżyseria Todd Phillips

Obsada: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz, Shea Whigham, Frances Conroy, Bryan Callen.

 

Strudzony życiem komik popada w obłęd i staje się psychopatycznym mordercą. Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC – Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

 

 

SYNONIMY

10.11.2019 (niedziela) godz. 17.00

12.11.2019 (wtorek) godz. 18.15

13.11.2019 (środa) godz. 17.15

14.11.2019 (czwartek) godz. 19.30

 

Francja, Izrael, Niemcy 2018, dramat (123 min)

Reżyseria Nadav Lapid, obsada: Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte.

 

Laureat Złotego Niedźwiedzia i Nagrody FIPRESCI na ostatnim festiwalu w Berlinie, to najbardziej osobisty film cenionego izraelskiego reżysera Nadava Lapida. Historia młodego izraelskiego mężczyzny imieniem Yoav, który chcąc się odciąć od przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak sobie wyobrażał. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Yoav nie mówi po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para. 

Reżyser, opierając się na własnych doświadczeniach, zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i narodzić się na nowo.

„Synonimy” to angażująca, z każdą sceną coraz bardziej oryginalna, tragikomiczna łamigłówka. 

 

NAGRODY I FESTIWALE:

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Złoty Niedźwiedź, Nagroda FIPRESCI

2019 – Izraelskie Nagrody Filmowe – nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney – Konkurs Główny

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju

2019 – Festiwal Filmowy Transatlantyk

 

 

BOŻE CIAŁO

9.11.2019 (sobota) godz. 17.00

12.11.2019 (wtorek) godz. 16.00

13.11.2019 (środa) godz. 19.30

14.11.2019 (czwartek) godz. 17.15

23.11.2019 (sobota) godz. 19.00

24.11.2019 (niedziela) godz. 15.00; 19.30

26.11.2019 (wtorek) godz. 19.00

27.11.2019 (środa) godz. 18.15

28.11.2019 (czwartek)  godz. 17.15

 

Polska 2019, obyczajowy (115 min)

Reżyseria Jan Komasa

Obsada: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Łukasz Simlat, Leszek Lichota, Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn.

Scenariusz nagrodzony w konkursie Script Pro – Mateusz Pacewicz.

Zdjęcia Piotr Sobociński Jr.

Muzyka Evgueni i Sacha Galperine.

 

„Boże Ciało” – polski kandydat do Oscara 2020 –  to film euforycznie przyjęty przez widzów i krytyków, zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym  nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cennych wyróżnień środowiskowych – nagrody publiczności, dziennikarzy oraz Nagrody Sieci Kin Studyjnych  i Lokalnych). Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wcielił się Bartosz Bielenia, uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat.

 

 

IKAR

Legenda Mietka Kosza

24.11.2019 (niedziela) godz. 17.15

27.11.2019 (środa) godz. 16.00

28.11.2019 (czwartek)  godz. 19.30

29.11.2019 (piątek) godz. 18.00

30.11.2019 (sobota) godz. 19.00

 

Polska 2019, biograficzny (122 min) 2

Reżyseria i scenariusz Maciej Pieprzyca

Obsada: Dawid Ogrodnik, Cyprian Grabowski, Piotr Adamczyk, Mikołaj Chroboczek, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Wasilewska.

 

Filmowa biografia Mieczysława Kosza, genialnego muzyka, w którego wcielił się jeden z najbardziej utytułowanych polskich aktorów - Dawid Ogrodnik. Opowieść o narodzinach wielkiego talentu, niespodziewanych zbiegach okoliczności, poszukiwaniu szczęścia i miłości. Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy.

- W jednym z wywiadów Mieczysław Kosz powiedział: „Ja naprawdę lubię muzykę, ale najbardziej cenię taką, która przygnębia, wpycha mnie w siebie, sprawia, że czuję, że życie jest dramatyczną przygodą do samego końca”. Życie artysty było dramatyczną przygodą, pełną chwil wzruszających, śmiesznych i tragicznych. Było jak jego gra – wielką improwizacją, mieszanką goryczy i smutku, radości i humoru, miłości i pasji. Taki też jest film o nim – momentami drastyczny i gorzki, kiedy indziej lekki i zabawny, pełen wspaniałej muzyki – mówi o swoim filmie reżyser, Maciej Pieprzyca.

 

 

PRZYWRACANIE PAMIĘCI - CMENTARZE ŻYDOWSKIE NA POMORZU ZACHODNIM

26.11.2019 (wtorek) godz. 17.00

wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru na godzinę przed seansem w kasie kina

 

Polska 2019, dokumentalny (25 min)

Reżyseria Paweł Kulik, Michał Kulik

 

Film zrealizowany został w trakcie trzech objazdów studialnych „Szlakiem nieobecnych. Cmentarze Żydów Pomorskich", które poświęcone były miejscom pochówków Żydów niemieckich - ludzi, nieobecnych w pamięci polskich mieszkańców Pomorza. Założyli oni kilkadziesiąt cmentarzy, z których większość została zdewastowana. Film pokazuje nekropolie zachowane najlepiej i te, których ślady trudno odnaleźć.

 

Organizator projektu TSKŻ, realizatorzy Michał i Paweł Kulikowie.

 

Dofinansowało Województwo Zachodniopomorskie.

 

Patronat medialny TVP 3, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, Słowo Żydowskie.

 

 

HISTORIA W FILMIE. WOJNA I POKÓJ 39-89

Cykl dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

ZŁĄCZYĆ SIĘ Z NARODEM

8.11.2019 (piątek)

godz. 9.00, 11.00 i 13.00 – wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc (tel. 887 087 980)

godz. 18.00 – wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie kina

 

Film polski, pokaz specjalny, dokument przeznaczony dla widzów od lat 16.

 

Film przybliża współczesne losy potomków polskich zesłańców. Zrealizowany został w Kazachstanie przez Fundację „12 Gwiazd”. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat repatriacji potomków polskich zesłańców.

 

Kampania Społeczna „Złączyć się̨ z Narodem” to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację „12 Gwiazd” na rzecz akcji repatriacyjnej naszych Rodaków z Kazachstanu i byłych republik sowieckich.

Naszym celem jest pomoc rodzinom polskich zesłańców w powrocie i zagospodarowaniu się w Ojczyźnie. Ważnym elementem kampanii jest edukacja społeczna i uświadomienie, kim są polscy repatrianci i dlaczego starają się o powrót do kraju swych przodków. Chcemy też aktywizować i zachęcać do pomocy naszym rodakom jednostki samorządowe i przedsiębiorców.

Polacy zesłani z Kresów przez Stalinowskie NKWD w dalekie kazachskie stepy, byli zmuszani do najcięższej niewolniczej pracy w sowieckich kołchozach i łagrach. Zabrano im wszystko: rodzinę, dobytek, wiarę, godność wysyłając w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów - do miejsca „gdzie niebo łączy się z ziemią”. Potomkowie polskich zesłańców mieszkają tam do dziś. Byliśmy kilkakrotnie z kamerami w Kazachstanie, gdzie poznaliśmy wiele polskich rodzin oraz ich dramatyczne losy. Widzieliśmy w ich oczach tęsknotę do kraju swych przodków – wyjaśniają organizatorzy kampanii.

 

 

 

S P O T K A N I A   I   W Y K Ł A D Y

 

ZAMKOWE GAWĘDY HISTORYCZNE

05 listopada (wtorek), godz.17.00,

Sala Literacka (wejście A), bilet 5 zł, liczba miejsc ograniczona

Szczecin i szczecinianie w okresie II wojny światowej

Prowadzenie: dr Tomasz Ślepowroński

Wykład o zmiennych losach mieszkańców naszego miasta w pierwszej połowie lat 40. XX w. Słuchacze zapoznają się m.in. z tematyką przymusowych robót,  a także z ciekawą, lecz mało znaną, dokumentacją fotograficzną tamtych dni.

 

 

SZCZECIN. RETROSPEKCJE

06 listopada (środa), godz. 17.00,

Sala Literacka (wejście A), bilet 5 zł, liczba miejsc ograniczona

„Duszne” opowieści, czyli o zjawach, upiorach i nawiedzonych miejscach - nie tylko w Szczecinie

Prowadzenie: Mirosław Wacewicz

Późnojesienne spotkanie z legendami zapozna nas z szeregiem dawnych przekazów o zachodniopomorskich duchach. Prelekcji towarzyszyć będzie autorska prezentacja multimedialna, zawierająca m.in. fotografie „nawiedzonych” miejsc, z których niejedno może okazać się znane słuchaczom…

 
ZAMKOWE WIECZORY KSIĄŻĘCE PRZY MUZYCE
10 listopada (niedziela), godz. 16 
Sala Literacka (wejście A), bilety 5 zł
 

Wolni z wolnymi, czyli unia lubelska i jej dzieje

 

Prowadzenie: Wojciech Kral i Andrzej Wątorski

 

W historii Europy unia lubelska jest jednym z najbardziej niezwykłych przykładów związku państw opartego na absolutnej dobrowolności i równorzędności partnerów. Dzięki niej Rzeczpospolita Obojga Narodów – największe państwo na kontynencie – mogła się harmonijnie rozwijać w zakresie wewnętrznym i zewnętrznym. Jakie były dzieje unii lubelskiej, której 350. rocznica przypadła w roku bieżącym, i jakie jest jej dziedzictwo dzisiaj – o tym opowiedzą prowadzący. Ilustrację muzyczną będą stanowić szesnastowieczne utwory muzyków z dworu ostatnich Jagiellonów.

 

 

ZAMKOWE PODRÓŻE LITERACKIE
12 listopada (wtorek), godz. 17.00, 
Sala Literacka (wejście A), bilety 5 zł

Wieczór z prozą polskiej noblistki Olgi Tokarczuk

Prowadzenie: Krystyna Maksymowicz

Goście specjalni: lektorzy z grupy teatralnej „Espero” (Polski Związek Niewidomych o/Szczecin)

Spotkanie z książkami, które utorowały Oldze Tokarczuk drogę do międzynarodowej sławy. Wspólne czytanie fragmentów takich powieści, jak  „Prawiek i inne czasy”(m.in. nominacja do Nagrody Literackiej Nike 1997, Paszport Polityki 1996), po wydaniu której autorka nazywana była „polskim  Marquezem” oraz „Dom dzienny, dom nocny” (Nike 1999). Zapraszamy na wieczór ze wspaniałymi utworami pióra polskiej laureatki literackiej Nagrody Nobla.

ZAMKOWE SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ
19 listopada 2019 r. godz. 17.30  
Hol Wschodni, wstęp 8 zł

Typ osobowości a choroby serca

Gościem Michała J. Kaweckiego, twórcy i gospodarza Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką, będzie dr n.med. Paweł Stachowiak, specjalista kardiolog, pracownik Kliniki Kardiologii PUM – Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.
 
Każdy z nas ma swój indywidualny wzorzec reagowania emocjonalnego i własny wzorzec zachowania – mówi psycholog terapeuta Michał J. Kawecki. - Istnieją naukowe dowody, że osoby ze skłonnością do rywalizacji, dominacji, nadmiaru kontroli nad otoczeniem, przejawiające silną potrzebę sukcesu i awansu, charakteryzujące się silną wrogością, nieufnością, gwałtownymi wybuchami gniewu, są w szczególny sposób narażone na choroby układu krążenia. Jeśli do opisanego wzorca zachowań dodać czynniki zewnętrzne (stres sytuacyjny, urazy psychiczne), to znacząco rośnie ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. 
 
Oprawa muzyczna – minirecial akordeonowy w wykonaniu Olega Wolańskiego
 
 
 
SZKOŁA ZDROWIA
20 listopada (środa), 
Sala Literacka (wejście A), bilety 5 zł

Mitologia a nauki medyczne

Prowadzenie: prof. Jacek Rudnicki

Mity – pradawne opowieści o otaczającym nas świecie - odpowiadały na podstawowe pytania: skąd przychodzimy, jaki jest cel życia na Ziemi, co dzieje się z człowiekiem po fizycznej śmierci? Medycyna od wieków zmaga się z tymi samymi zagadnieniami. Wykład ukaże nietypowe, autorskie spojrzenie na  mitologię i medycynę jako dziedziny wzajemnie się uzupełniające.

 
 
SZCZECIŃSKI SALON POEZJI
21 listopada 2019, (czwartek), godz. 17.30
Hol  Wschodni, wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) od godz. 17.00

 

Poezje Cypriana Kamila Norwida czyta Zdzisław Wardejn

 

Zdzisław Wardejn - aktor teatralny, filmowy i serialowy. Znany m.in. z takich filmów, jak: „Boże Ciało” (film nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2019, polski kandydat do Oscara 2020), „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i na złe”, „Czas honoru”, „Prawo Agaty”, „Świat według Kiepskich”, „Kryminalni”, „Stara Baśń”, „Ekstradycja 2”, „Vabank”, „Królowa Bona”, „Lalka”. 
 
Prowadzenie: Michał Józef Kawecki 
 
Oprawa muzyczna: minirecital fortepianowy w wykonaniu Mirosławy Białas
 
 
 
ZAMKOWE PODRÓŻE LITERACKIE
22 listopada (piątek), 
Sala Literacka (wejście A), godz. 17.00, bilet 5 zł, liczba miejsc ograniczona

Komiks szczeciński

Prowadzenie: Agata Rokicka

Goście spotkania: Karolina Walczak i Krzysztof Lichtblau

Dzięki grupie szczecińskich entuzjastów komiksu i naszego miasta powstała wyjątkowa książka, opowiadająca o Szczecinie w formie nowelek graficznych. Antologia obejmuje sześć historii, w tym komiks „Szczecin panny Janki” autorstwa Karoliny Walczak, scenarzystki i ilustratorki. Krzysztof Lichtblau, pomysłodawca i redaktor „Komiksu szczecińskiego”, przybliży słuchaczom działania prowadzone na rzecz tej niezwykłej książki, która powinna trafić do wszystkich zainteresowanych nie tylko komiksem, ale  i szerzej - Szczecinem oraz historią swojej najbliższej okolicy.
 
 
 
POTYCZKI Z POLSZCZYZNĄ
 28 listopada (czwartek), godz. 17.00, 
Sala Literacka (wejście A), bilety 5 zł, liczba miejsc ograniczona  

O słowach obcych dobrze i źle

Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

 Wykład pozwoli nam przyjrzeć się bliżej słowom takim, jak „event”, dedykowany”, „destynacja”, „spektakularny”, „budżetowy”, „epicki”. Dowiemy się m.in., które z ze słów i określeń często używanych we współczesnej polszczyźnie  to zapożyczenia właściwe, a które są kalkami znaczeniowymi.

 

W A R S Z T A T Y

 

LITEROWNIA
08 listopada (piątek), godz.11.00 
Sala Literacka (wejście A), wstęp wolny (obowiązuje rezerwacja grup: [email protected], tel. 91 434 83 27)

Artur Giza Zwierzchowski „Przewodnik po magicznym lesie. Legendy Puszczy Bukowej”

Prowadzenie: Marta Wróblewska

Gość specjalny: Artur Giza-Zwierzchowski

Warsztatowicze będą mieli okazję poznać Puszczę Bukową od strony dawnych, tajemniczych opowieści. Wezmą także udział w grach, zabawach i konkursach, powiązanych tematycznie z książką i spotkają się z jej Autorem – znawcą świata leśnych legend.

 

 

TECHNIKA MEISNERA W PRAKTYCE. KREATYWNE ĆWICZENIA DLA AKTORÓW

4, 5 i 6 listopada (piątek – niedziela), godz. 17.30-22.00

Sala Literacka,

karnet na trzydniową sesję: 20 zł

 

„Praca z partnerem – sceny – improwizacje wg techniki Meisnera”

 

Warsztaty dla aktorów-profesjonalistów, improwizatorów, aktywnych aktorów amatorów, studentów kierunków aktorskich oraz kandydatów do szkół teatralnych.

 

Prowadzenie: Ewa Ostrowska-Kunert – absolwentka Actor's Temple Studio w Londynie

 

Specjalny program spotkań oparty jest o technikę aktorską Sanforda „Sandy’ego” Meisnera (1905-1997), jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych nauczycieli aktorstwa XX w., wychowawcy i mentora wielu słynnych ludzi teatru i gwiazd filmowych. Technika podkreśla prawdziwość zachowania i uczy gry w odpowiedzi do danych okoliczności, opartej na instynkcie. Pogłębia wrażliwość i wyobraźnię aktora oraz jego otwarcie na drugiego człowieka. Stosowana umiejętnie i konsekwentnie pozwala wykonawcy na osiągnięcie żywej emocjonalności, pełnej głębi, inwencji i prawdy.

 

Projekt realizowany przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Morze Kultury”.

 

 

WARSZTATY AKTORSKIE METHOD ACTING

13-15 listopada (środa-piątek), godz. 17:00-21.30

Sala Literacka (wejście A),

karnet trzydniowy 25 zł

 

Prowadzenie: Małgorzata Lipmann – absolwentka Lee Strasberg Theatre & Film Institute w Nowym Jorku

 

Jedna z najbardziej kultowych i tajemniczych technik aktorskich na świecie - zachwycająca i budząca zakłopotanie Metoda Lee Strasberga (1901-1982) - jest bezsprzecznie podejściem do sposobu gry, które bezpowrotnie zmieniło aktorstwo i które powinien poznać każdy współczesny wykonawca.

Metoda bazuje na intensywnej pracy emocjonalnej aktora. Szkoli jego wyobraźnię i zmysły. Daje mu również narzędzia do budowania roli oraz umiejętności służące zrelaksowaniu się i przygotowaniu do wyjścia na scenę czy przed kamerę.

 

Na spotkania należy przyjść z opracowaną dowolną sceną lub monologiem.

 

Projekt realizowany przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Morze Kultury”.

 

TECHNIKA ALEXANDRA. ZAJĘCIA GRUPOWE DLA AKTORÓW, WOKALISTÓW I RECYTATORÓW.

 

18-19 listopada (poniedziałek-wtorek), godz. 17.00-21.30

26-27 listopada (wtorek-środa), godz. 17.00-21.30

Sala Lustrzana (wejście G)

karnet czterodniowy 30 zł

 

 

Prowadzenie” Magdalena Kędzior – trener techniki Alexandra, absolwentka The Constructive Teaching Centre w Londynie

 

Stworzona przez australijskiego aktora Fredericka Matthiasa Alexandra (1869-1995) technika, to niezwykła metoda przywracania wewnętrznej swobody ciała i ducha.

Umożliwia ona przywrócenie naturalnej umiejętności prawidłowego korzystania z możliwości własnego organizmu.

 

Uczestników obowiązuje ciepły, nieograniczający ruchu strój i w miarę możliwości płaskie obuwie.

 

Projekt realizowany przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Morze Kultury”.

 

 

ZAMEK W CENTRUM GALAKTYKI

10.11.2020r. (niedziela), godz. 12.00 – 16.00

Miejsce: Centrum Handlowe GALAXY

 wstęp wolny

 

„Zamek w Centrum Galaktyki” to cykl wydarzeń kulturalnych przygotowany wspólnie przez Zamek Książąt Pomorskich i Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galaxy.

 

Prowadzenie: Marcin Jarczyński.

 

Koncerty Trio Smyczkowego String Girls Band i Marii Radoszewskiej (śpiew) oraz Zespołu Pieśni i Tańca KRĄG z Pałacu Młodzieży PCE w Szczecinie. Wystąpią również zespoły wokalne MARKATO oraz laureaci wojewódzkich przeglądów piosenki 2019. W programie wydarzenia także wystawy i spotkania, spektakle dla dzieci, konkursy rodzinne Mama, Tata i Ja oraz warsztaty artystyczne pod kierunkiem Agaty Ilnickiej.

 

 

 

 

C E N T R U M   I N F O R M A C J I

K U L T U R A L N E J

I   T U R Y S T Y C Z N E J

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest:

 

16 X - 14 IV, godz. 10.00-18.00  (wtorek – niedziela)

 

15 IV - 15 X, godz. 10.00-18.00  (poniedziałek – niedziela)

 

CIKiT udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie.

W biurze można nabyć bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Na terenie biura CIKiT działa punkt sprzedaży biletów na wydarzenia w Szczecinie – Bilety.fm, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.

 

 

M A K I E T A   Z A M K U   K S I Ą Ż Ą T

P O M O R S K I C H   W   S K A L I   1 : 1 0 0

 

Wstęp wolny. Wstęp na zamkowe dziedzińce codziennie w godz. 6.00 - 23.00

 

Około 300 kg brązu wykorzystali znani wrocławscy rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z pracowni Stan Wys Atelier do sporządzenia makiety Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w skali 1:100. Makietę oglądać można na Dziedzińcu Menniczym.

 - Makieta powstała przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Opatrzona jest opisami w kilku językach, także pismem Braille'a - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - Ale dla wszystkich szczecinian i turystów to wspaniała nowa możliwość zobaczenia zamku z innej perspektywy - w pełnej formie architektonicznej, nie tylko we fragmentach. A dzięki kunsztownie wykonanym detalom również możliwość przyjrzenia się szczegółom zabytkowej budowli.

 

Stanisław Wysocki mówi: - Zadanie było bardzo pracochłonne i czasochłonne. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Z wielką precyzją musieliśmy wykonać wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen.

 

Artyści najpierw długo pracowali nad projektem. Kształt budowli i detale architektoniczne odwzorowywali na podstawie planów i zdjęć. Komputerowo sporządzili trójwymiarowy projekt. Później wykonali model - rzeźbili go ręcznie, a do niektórych elementów wykorzystali także drukarkę 3D. Następnie powstał odlew.

 

Rzeźbiarze znakomicie oddali piękno szczecińskiego zamku. Z wielkim pietyzmem wykonali najdrobniejsze elementy, na przykład renesansowe krużganki i attyki czy zamkowy zegar. Jest nawet miniaturowy dzwon w Wieży Dzwonów.

 

Zamek zastrzega sobie prawo

do zmian w repertuarze

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony:

zamek.szczecin.pl

 

oraz profilu:

facebook.com/zamek.szczecin

 

 

B I L E T Y   D O   N A B Y C I A:
 

Online: bilety.zamek.szczecin.pl

oraz w kasach:

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), tel. 91 48 91 630, czynne: 15 IV - 15 X (poniedziałek – niedziela), godz. 10.00 - 18.00, 16 X - 14 IV (wtorek – niedziela), godz. 10.00 - 18.00.

 

Kasa w Skrzydle Wschodnim (wejście A, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00 – 18.00. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia spektakli teatralnych, koncertów, spotkań i wykładów oraz seansów filmowych.

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (Nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

 

 

Monika Adamowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe