Wybrano najzdolniejsze studentki w kraju. Wśród nich studentka z ZUT w Szczecinie

  • 23.10.2019, 22:16
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Wybrano najzdolniejsze studentki w kraju. Wśród nich studentka z ZUT w Szczecinie
Hanna Gałuszka - studentka automatyki i robotyki z Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie, znalazła się w elitarnym gronie 25 najzdolniejszych studentek informatyki i kierunków pokrewnych. Firma Intel Technology przy współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy po raz 5. przyznała prestiżowe stypendia w programie „Nowe Technologie dla dziewczyn 2018”.

Przez najbliższy rok stypendystki otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami.
W wakacje zostaną zaproszone na staż do Gdańska, gdzie znajduje się największy ośrodek R&D Intela w Europie, lub do amerykańskiej siedziby firmy.

 

Jest to szczególny sukces, ponieważ na jedno miejsce chętnych było ponad 24 kandydatek z całej Polski! Jest to ogromne wyróżnienie, że w tak zaszczytnym gronie znalazła się studentka z naszego wydziałupodkreślił dziekan Wydziału Elektrycznego – dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT w Szczecinie

W uroczystości, która odbyła się w gdańskim Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel wzięli udział m.in.: Katarzyna Cichocka, koordynatorka programu z ramienia firmy Intel oraz Michał Dżoga, dyrektor Corporate & Government Affairs Intel w Europie. Zaproszeni goście podkreślali jak duże znaczenie ma dla firmy wspieranie kobiet i tworzenie dla nich miejsc pracy. Na wręczenie stypendiów przybyli także przedstawiciele uczelni, dla których niewątpliwą satysfakcją jest takie wyróżnienie dla ich studentek. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie reprezentował dziekan Wydziału Elektrycznego – dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT.
 

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pionierski program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej.

 

Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju. Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet. Jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent. Warto przypomnieć, że za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę George’a Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania go na maszynie.

 

W Polsce tylko 14% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie do roku 2020 - na 1 milion. Trzy pierwsze edycje programu stypendialnego pokazały, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces.

 

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe