Zderzenie autobusu i samochodów osobowych na krajowej S6 - To na szczęście ćwiczenia…

  • 10.10.2019, 08:01
  • str
Zderzenie autobusu i samochodów osobowych na krajowej S6 - To na szczęście ćwiczenia…
Na drodze krajowej S6 dochodzi do wypadku z udziałem autobusu i dwóch samochodów osobowych. Drastyczne zdarzenie z dużą ilością poszkodowanych, jest wielu rannych. Zdarzenie ma miejsce na styku powiatów gryfickiego i łobeskiego – do akcji ratowniczej przystępują jednostki ratownictwa technicznego i medycznego z terenu obu powiatów. Tak wygląda – z grubsza – scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez KP PSP z Gryfic na chwilowo wyłączonym z ruchu - w związku z przebudową - odcinku drogi S6 na terenie gminy Płoty.

Na miejscu jest zastępca komendanta powiatowego w Gryficach mł. bryg. Józef Brzeziński i komendant powiatowy PSP w Łobzie bryg. Jacek Dziurdz.

Dzisiejsze ćwiczenia to kontynuacja prowadzonego od czterech lat cyklu ćwiczeń międzypowiatowych – mówi mł.bryg. Józef Brzeziński.  Raz w roku organizujemy ćwiczenia służb ratowniczych z terenu sąsiadujących powiatów w celu doskonalenia współdziałania w masowych zdarzeniach w których do akcji ratowniczej mogą być kierowane duże siły ratowników z różnych powiatów. Ważne jest w takiej sytuacji dobre zgranie ratowników którzy na co dzień nie mają okazji to spotkania się w ramach wspólnych działań, a w sprawnym działaniu – gdzie występuje dodatkowy stres związany z niesieniem pomocy dużej liczby poszkodowanych, często w bardzo ciężkim stanie – jest wzajemne poznanie się ratowników prowadzących akcję. Takie ćwiczenia to w znacznym stopniu ułatwiają. Jak każde ćwiczenia zakładają oczywiście przećwiczenie kolejnych procedur realizowanych – w różnej skali - w realnej sytuacji. W tym roku – z przyczyn obiektywnych – ćwiczą głównie jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej ale jest z nami Tomek Ziernicki – ratownik medyczny z zawodu ale też członek OSP Brojce który zorganizował – tak w ramch wolontariatu – zespół medyczny do ćwiczeń a także grupę pozorantów. Karetkę wypożyczyliśmy z Ośrodka Szkoleniowego PSP w Bornem Sulinowie – co oznacza, że element współdziałania ratowników z jednostek straży pożarnej i państwowych służb medycznych także mogliśmy skutecznie przećwiczyć.

Bryg. Jacek Dziurdz podkreśla, że zorganizowanie ćwiczenia takiego zdarzenia jak wypadek masowy to trudne zadanie i dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu. Trenujemy tu współpracę międzu sobą, ważne żebyśmy się lepiej poznali, wiedzieli na co możemy nawzajem liczyć i jak ze sobą współpracować – to bardzo ważne. Ważne jest także to, że biorąć udział w takim ćwiczeniu nasi strażacy mają możliwość przećwiczenia elementów które w ich „codziennych” działaniach raczej nie występują i to jest ta dodatkowa wartość takich ćwiczeń.

W ćwiczeniu udział biorą jednostki  należące do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Z terenu powiatu gryfickiego uczestniczył 1 zastęp z JRG PSP Gryfice, dwa zastępy OSP Płoty oraz po jednym z OSP Pniewo, Kiełpino i Trzebiatów. Z powiatu łobeskiego – dwa zastępy JRG PSP Łobez, oraz po jednym z OSP Resko, Łosośnica, Radowo Małe, Węgorzyno i Dobra.

Po zakończonym ćwiczeniu przyszedł czas na przyjacielskie rozmowy przy smakowitej grochówce przygotowanej przez strażaków z Łobza.

str

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe