Warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko grypie

  • 09.10.2019, 22:52
  • PSSE Gryfice
Warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko grypie
Sezon grypowy zaczyna się z początkiem września i wówczas pojawiają się pierwsze zachorowania grypopodobne. We wrześniu w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 4125 osób z grypą i chorobami grypopodobnymi. Analogicznie w 2018 roku takich zachorowań było 4997. Szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem i właśnie wtedy rejestruje się w całej Polsce od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. Najlepiej zaszczepić się właśnie teraz, kiedy jesteśmy przed szczytem zachorowań na tą groźną chorobę zakaźną. W Polsce dostępne są (na receptę) szczepionki przeciwko grypie produkowane przez kilka firm. Ich skład jest zgodny z zaleceniami WHO i obejmuje szczepy wirusa, krążące w danym sezonie. Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę.

Grypa jest poważnym wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, charakteryzującym się największą umieralnością. Epidemiologia grypy obejmuje sezonowość (zimowe miesiące roku), powszechność występowania na całym świecie oraz typ wirusa. Corocznie obserwuje się zmiany antygenów poszczególnych szczepów wirusa. Dlatego właśnie co roku należy się szczepić.

Warto również wiedzieć, że grypa nie jest tylko przeziębieniem. Objawy grypy zazwyczaj mają gwałtowny początek, natomiast objawy przeziębienia rozpoczynają się z 1-2 dniowym okresem ogólnego rozbicia i osłabienia (objawy narastają stopniowo). Grypie częściej towarzyszy wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów oraz dreszcze. U pacjentów z grypą, katar nie jest tak bardzo nasilony, z kolei u osób przeziębionych stanowi objaw dominujący. Bardzo niebezpieczne jest to, że grypa jest chorobą prowadzącą do różnego rodzaju powikłań, np. niewydolności oddechowej lub zapalenia płuc.

 

Szczepienia uważane są najlepszą metodę zapobiegania grypie.

PSSE Gryfice

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe