Elektryczne hulajnogi zatrzymane przez KAS w szczecińskim porcie

  • 01.10.2019, 22:03
  • Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Elektryczne hulajnogi zatrzymane przez KAS  w szczecińskim porcie
• 129 elektrycznych hulajnóg zgłoszonych sprowadzonych z Chin zatrzymała Zachodniopomorska KAS w szczecińskim porcie. • Jako „Produkt niezgodny z przepisami” nie mogą być dopuszczone do swobodnego obrotu.

„Produkt niezgodny z przepisami – niedopuszczony do swobodnego obrotu” - taką decyzję podjął Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Szczecinie w odpowiedzi na wniosek skierowany do niego przez Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Tym razem, wniosek o wydanie opinii dotyczył 129 elektrycznych hulajnóg zgłoszonych w imporcie, a sprowadzonych z Chin.

Mając w pamięci problemy, jakie mieli importerzy elektrycznych urządzeń, które nie spełniały wymaganych norm, funkcjonariusze Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie z Oddziału Celnego „Nabrzeże Łasztownia” w Szczecinie, podjęli decyzję o zawieszeniu dopuszczenia towaru do obrotu i po oględzinach dokumentów oraz rewizji towaru, opisali swoje wątpliwości we wniosku do ZWIIH.

Potwierdziły się one w wydanej opinii, gdzie stwierdzono że wyrób nie spełnia kryteriów określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn oraz ustawy o systemie oceny zgodności z uwagi na brak znaku zgodności CE oraz deklaracji zgodności, a także dokumentacji technicznej potwierdzającej przeprowadzenie procedury oceny zgodności. Tym samym importer nie wykazał, że hulajnogi są zgodne z wymaganiami i nie mogą zostać dopuszczone do obrotu.

Teraz musi on podjąć działania logistyczne zmierzające do usunięcia wadliwego towaru z obszaru UE.

Opisany przypadek pokazuje po raz kolejny, jak ważną rolę odgrywają funkcjonariusze KAS w łańcuchu służb chroniących konsumentów przed kontaktem z produktami, które nie spełniając określonych prawem norm, mogą zagrażać zdrowiu lub życiu.

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe