Dariusz Wieczorek – lider LEWICY w okręgu szczecińskim

  • 30.09.2019, 13:46 (aktualizacja 30.09.2019, 13:59)
  • Źródło: Sztab Wyborczy Lewicy
Dariusz Wieczorek  – lider LEWICY w okręgu szczecińskim
Parlamentarna kampania wyborcza trwa dziś prezentujemy rozmowaę z Dariuszem Wieczorkiem – liderem LEWICY w okręgu szczecińskim

Trzech Muszkieterów Lewicy, w myśl pięknej zasady: jeden za wszystkich wszyscy za jednego rozpoczęło walkę o powrót Lewicy do Sejmu. Czy to się uda?

Musi się udać! Przez to, że nie ma Lewicy w Sejmie, mamy rządy jednej partii. Jest przestrzeń dla Lewicy w naszym kraju. Lewica jest potrzebna! To szansa na przywrócenie normalności i równowagi. W Sejmie powinna być reprezentacja wszystkich wyborców, a teraz niestety tak nie jest. Mam nadzieję, że wszyscy wspólnie to zmienimy!

 

Lewica ma coraz wyższe poparcie, przybywa zwolenników. W jaki sposób Lewica na Pomorzu Zachodnim walczy o powrót do Sejmu?   

Rozmawiając i namawiając do głosowania na naszych kandydatów. Jesteśmy zwolennikami merytorycznej dyskusji, a nie obrzucania się inwektywami, jak ma miejsce obecnie w debacie publicznej. Proponujemy „Pakt dla Zachodniopomorskiego”, który obejmowałby mimo różnic politycznych, wspólne działania na przykład w kwestiach związanych z ochroną zdrowia, ochroną środowiska, turystyką, infrastrukturą, czy rolnictwem.

 

Jest Pan Honorowym Obywatelem Gryfic, jak to się stało?

Tak, w czerwcu 1998 roku otrzymałem tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gryfice. Wszyscy się pytają za co? W tamtym czasie Gmina Gryfice miała trudną sytuację finansową, planowała duże inwestycje i potrzebowała poręczenia kredytu w banku, które otrzymała od Rady Miasta Szczecin. Byłem wówczas radnym Rady Miasta, a następnie Wiceprezydentem Szczecina. Bardzo mocno zabiegałem o pomoc dla Gryfic. W tamtych czasach to był ewenement, wiele osób pytało, dlaczego mieszkańcy Szczecina mają pomagać mieszkańcom Gryfic? Zwyciężyła jednak solidarność samorządowa i przekonanie, że jako miasta powinniśmy ze sobą dobrze współpracować i wspierać zrównoważony rozwój całego województwa.

Udało się i wszystko dobrze się skończyło. A Honorowe Obywatelstwo Gryfic, to wielki dowód sympatii władz i mieszkańców, co jest dla mnie wielkim wyróżnieniem.

 

Jest Pan inżynierem elektrykiem i dlatego w programie dla Polski i regionu są konkretne rozwiązania w ramach polityki energetycznej i klimatycznej oraz rozwój inwestycji związanych z coraz bardziej popularną energią odnawialną. Co Pan proponuje?    

Będąc radnym Sejmiku Zachodniopomorskiego byłem zwolennikiem przyjęcia uchwały antysmogowej, polegającej na współfinansowaniu wymiany starych pieców. Ale to też zadanie rządowe. Dofinansujemy wymianę 2 milionów domowych pieców węglowych i w ciągu 15 lat możemy mieć najczystsze powietrze w tej części Europy. Koniec dominacji węgla! Energia z wiatru, czy ze słońca, to przyszłość zarówno jeśli chodzi o duże inwestycje, jak i indywidualne małe instalacje, które będą zmniejszały nasze rachunki za prąd. To też wielka szansa dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Będę wspierał realizację programu antysmogowego w Gryficach, Płotach czy Trzebiatowie. Do tego potrzeba jednak zmiany prawa i wprowadzenia takich ustawowych zapisów, które będą promowały produkcję energii odnawialnej. Znam problemy polskiej energetyki, w tej branży przepracowałem prawie 20 lat.

 

W Pana programie wyborczym jest postulat lepszych połączeń kolejowych, autobusowych i budowa dróg ekspresowych S10 i obwodnicy Gryfic.

Budowa S10 to bardzo ważny temat. Trzeba zabezpieczyć jej finansowanie. W tej sprawie połączę siły z europosłem prof. Bogusławem Liberadzkim, który zabiega o środki na ten cel w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Obwodnica Gryfic to spełnienie marzeń mieszkańców, którzy mają dość uciążliwego ruchu szczególnie tirów i ciężkich samochodów. Północny odcinek obwodnicy, prawie 4,5 km, ma być gotowy za dwa lata, by tak się stało, muszą być dziś zapewnione odpowiednie środki. Dopilnuję tego! Chcę także, żeby zostały przywrócone linie kolejowe w każdym powiecie, a autobusowe w każdej gminne. Obecnie rozkłady jazdy pociągów muszą być natomiast lepiej ułożone i skomunikowane z innymi połączeniami w stronę Szczecina czy Kołobrzegu. Dość wykluczenia komunikacyjnego! Mieszkańcy Gryfic i okolic doskonale wiedzą, jak powrót takich połączeń jest potrzebny i jak ułatwiłby dojazd do szkoły, pracy czy lekarza.

 

O swojej pracy pisze Pan na stronie www.dariuszwieczorek.pl oraz w mediach społecznościowych. Czym jeszcze chce Pan przekonać wyborców?

W programie mówimy m.in. o podniesieniu najniższych rent i emerytur do kwoty 1600 zł „na rękę”. Będę walczył o prawdę historyczną i przywrócenie wszystkich praw nabytych emerytom mundurowym. Ważne są dla mnie takie kwestie, jak praworządność, związki partnerskie, czy rozdział państwa od kościoła. Proponujemy także, aby wszystkie leki na receptę można było kupić maksymalnie za 5 zł – nie może być tak, że emeryt odchodzi z receptą z apteki, gdyż nie stać go na wykupienie leku, który jest mu potrzebny. Chcemy także powołać specjalne przedsiębiorstwo państwowe, które w najbliższych latach wybuduje 1 mln nowych mieszkań!

 

Zapewniam , że funkcję posła będę pełnił rzetelnie, wykorzystując całe moje doświadczenie i wiedzę, służąc interesom Powiatu Gryfickiego i Polski, dbając o powodzenie Pomorza Zachodniego. Proszę o głos na LEWICĘ! Do zobaczenia 13 października przy urnie wyborczej!

 

Dziękuję za rozmowę

Źródło: Sztab Wyborczy Lewicy

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe