Wyprawa ŚLADAMI NORBERTANÓW

  • 28.09.2019, 15:41
  • TOK
Wyprawa ŚLADAMI NORBERTANÓW
21.09.2019 Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury w ramach projektu ŚLADAMI NORBERTANÓW, dofinansowanego ze środków Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, zorganizowało objazd naukowy do wybranych miejscowości, które były nadane klasztorom norbertanów i norbertanek przez księżną Anastazję . Odwiedziliśmy Wyszków , Bielikowo, Dargosław, Gorawino, Drozdowo, Starnin. Podczas objazdu dr Kochanowska przedstawiła historię fundacji poszczególnych kościołów. W bardzo ciekawym objeździe wzięła udział grupa osób zainteresowana historią, zabytkami i dziedzictwem kulturowym Trzebiatowa.

  Zakon norbertanów sprowadził w rejon trzebiatowskiego grodu  książę Kazimierz I około roku 1180.  Zakonnicy przybyli z duńskiego Lundu i osadzeni zostali we wsi Białoboki,  nieopodal grodu książęcego. Konwent ten nie przetrwał tu długo, przypuszczalnie przy końcu XII w. upadł. W 1208 r. nastąpiła ponowna fundacja zakonu norbertanów sprowadzonego z Fryzji, dokonana przez książąt Bogusława II i Kazimierza II oraz ich matkę – księżną Anastazję, wdowę po Bogusławie I.  W 1224 r., księżna Anastazja funduje kolejno klasztor norbertanek (sprowadzonych z Fryzji), przekazując na potrzeby zakonnic część swej oprawy wdowiej: tj  gród w Trzebiatowie i 27 wsi.  Z nieznanych przyczyn klasztor ten jednak powstał najpierw we wsi Wyszków, a dopiero w 1287 r. zakonnice przeniosły się do miasta, przejmując dawną siedzibę wdowią księżnej Anastazji.  Do obu klasztorów norbetrańskich należało bardzo wiele wsi w gminie Trzebiatów, a także na terenie całego obecnego powiatu Gryfice i powiatu Kołobrzeg. W wielu wsiach zakonnicy i zakonnice wznieśli w okresie od XIII do XVI w.  kościoły, z których  część zachowała swe średniowieczne formy, niektóre zostały przebudowane lub rozebrane i wzniesione na nowo.  Osobą, która łączy obie fundacje klasztorne jest księżna Anastazja Mieszkówna ( ur. około 1164 r., zm. po 1240 r.),  córka księcia Mieszka III  Starego wielkopolskiego, która w 1177 r. w wieku 13 lat poślubiła księcia pomorskiego Bogusława I i miała z nim dwóch synów: Bogusława II i Kazimierza II. Gdy w 1187 r., zmarł książę Bogusław I Anastazja pełniła rządy opiekuńcze w imieniu nieletnich synów co najmniej do 1208 r.

Realizacja zadania rozpocznie długofalowy proces planowany na kolejne lata, związany z wyznaczeniem i utworzeniem szlaku norbertańskiego z kolejnymi tablicami przy wybranych kościołach norbertańskich.

 W ramach projektu „Śladami Norbertanów” 28.09.2019  odbędzie się  wykład dr Rafała Simińskiego o historii powstania klasztoru w Białobokach połączony ze spacerem do stanowiska archeologicznego w Białobokach podczas którego uczestnicy zapoznają się z pierwotnym miejscem klasztoru. Serdecznie zapraszamy.

TTK

TOK

Zdjęcia (79)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe