#SprzątaMy las - Społeczna akcja już w piątek

  • 18.09.2019, 08:56 (aktualizacja 20.09.2019, 09:01)
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
#SprzątaMy las - Społeczna akcja już w piątek
Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

 

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

 

- Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie - mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Na zamieszczonej poniżej interaktywnej mapie każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

 

Na zdjęciu: Z Nadleśnictwa Kliniska w trakcie wiosennej akcji sprzątania śmieci trafiły do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Goleniowie na odpowiednie składowisko, tam gdzie powinny być dostarczone przez ich właścicieli. - Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu. Każdego roku Lasy Państwowe płacą 20 milionów złotych za sprzątanie lasu - przekonuje Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

 

Informacje szczegółowe o miejscu sprzątania znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw. W tym m.in.:

Nadleśnictwo Kliniska miejsce zbiórki- Szkoła Podstawowa nr 39 , ul. Kablowa 14, Szczecin-Załom (główne wejście) w godz. 9.00 – 12.00

Nadleśnictwa Trzebież, Leśnictwa Nowe Warpno zbiórka przy wejściu na ścieżkę rowerowa do Reith godz. od 10:00 do 12:00

Nadleśnictwo Gryfino miejsce zbiórki "Polana Harcerska" na przeciwko Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Puszcza" (Szczecin Klęskowo, ul. Chłopska) od godz.11

 

 

Pełny komunikat o akcji jest już zamieszczony na stronie głównej LP: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/razem-sprzatamy-polskie-lasy.

 

Klip promujący akcję z udziałem Prezydenta dostępny jest na kanale YouTube LP tu: https://www.youtube.com/watch?v=FzU3bLD80R4

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe