FAMA NA ŚRODEK TYGODNIA - 21 sierpnia 2019

  • 21.08.2019, 12:13
  • Daniel Źródlewski
FAMA NA ŚRODEK TYGODNIA - 21 sierpnia 2019 KOKAVICE
Po wysłuchaniu festiwalowych koncertów można otworzyć przewód doktorski z dziedziny gatunków muzycznych. Tylko dziś: rock, elektro-pop, punk, post punk, indie rock, klasyka, croosover, quasi-pop, indie pop, słowiańska muzyka tradycyjna, lata 80. oraz romantyczne dźwięki.

Startujemy po południu w Barze Letnim Hamaki. Koncert da formacja PARA, grająca elektro-pop. Sami swoją twórczość określają jako bezgranicze gatunków muzycznych, odzwierciedlające stan skupienia umysłu. Początek o 15:30.

Zmieniamy wyspę. Przepływamy na wyspę Wolin do dzielnicy Świnoujścia – Przytór. Tutaj od godziny 16:00 PIKNIK RODZINNY Z FAMĄ. Wśród atrakcji między innymi „Zielonomu” czyli klaunada Teatru Jasię oraz „Stare i nowe zabawy podwórkowe” – animacje dla najmłodszych przygotowane przez Karolinę Falkiewicz. Zapraszamy całe rodziny.

Znów Uznam i kolejne spotkanie w cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ. Tym razem Monika Stopczyk będzie rozmawiać PAWŁEM SOŁTYSEM, pisarzem, ale także muzykiem znanym jako Pablopavo. Jego „Mikrotyki” to zbiór opowiadań raczej krótszych niż dłuższych, w większości realistycznych, w których sensacji  niewiele, trupów tylko kilka, a scen erotycznych nie ma prawie wcale. Opowiadania Sołtysa są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć. Początek spotkania o 17:00 w Galerii Miejsce sztuki44 (ul. Armii Krajowej 13).

Wczesny wieczór proponujemy spędzić z Famą w Muszli Koncertowej przy Promenadzie. O 18:15 koncertować będą IKSY – pięć różnych osobowości wyjętych z punku, indie rocka i muzyki klasycznej po to, żeby razem tworzyć muzyczną mieszankę różnorodności, utożsamiając się tym samym z croosoverem i quasi-popem. Godzinę później scenę przejmie zespół ZIMNV, który w swojej muzyce łączy elektroniczne brzmienia alternatywy z tradycyjnym indie popem.

Triada muzycznych wydarzeń wieczoru odbędzie się w klimatycznej Hali w Basenie Północnym (Marina, ul. Jachtowa 1). Wieczór rozpocznie PRABABA ze swoją słowiańską muzyką tradycyjną. To naturalne pierwotne brzmienie, którego echo mieszka na polach, na szczytach gór, w szczelinach skał, na krańcach lasów i w starych domach ze skrzypiącymi podłogami. Ich muzyka grzeje jak ogień, pachnie jak ziemia, płynie jak woda i jest potrzebna jak powietrze. Zapraszamy o 20:45.

Potem KOKAVICE z muzyką, w której wyraźnie słychać inspirację latami 80. Ich kompozycje są przemyślane i przepełnione emocjami, podobno na próżno szukać tam sentymentów – dla chłopaków liczy się tylko dobrze wykręcony bas i szacun na mieście. Sprawdźcie czy to prawda o 21:45.

A na koniec będzie omantycznie. Ich melodie celowo dysonują z miłosną tematyką, a brzmieniu daleko do czułości i wdzięku. Starają się być tym, czego typowi słuchacze szukają w muzyce, a jednocześnie wszystkim, czego jeszcze nigdy nie słyszeli. Bywają romantyczni, jednak są już dużymi chłopcami. Są po prostu ROMANTIC FELLAS. Początek o 22:45.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

21 SIERPNIA, ŚRODA

 

PARA – koncert

 

15:30

Bar Letni Hamaki

ul. Piłsudskiego [między ul. Bogusławskiego i ul. Sienkiewicza], Świnoujście

PK

 

PARA | Nowy stan skupienia w muzyce. Grają po polsku, muzykę z wnętrza, grają bity z serca a brzmienia z Kurzwail’a. Grają ubrani w żółte barwy z elementami elektro i popu. Zespół ocenia swoją twórczość jako bezgranicze gatunków muzycznych, odzwierciedlające stan skupienia umysłu. PARA aktywnie koncertuje, stale poszerza repertuar i pracuje nad debiutancką płytą. Laureaci konkursów: Jarocińskie Rytmy Młodych, Stage4You, Zimowa Giełda Piosenki. Finaliści Festiwalu Fama (Świnoujście) i Festiwalu Młodych Talentów (Szczecin). Supportowali takich artystów jak: Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Paulina Przybysz, Brodka, Łona i Weber, Mela Koteluk, Fisz Emade Tworzywo, Bovska.

 

Skład: Ola Jabłońska – wokal, Kuba Cybula – instrumenty klawiszowe, gitara, Piotrek Królikowski – instrumenty perkusyjne.

 

www.facebook.com/paraofficial

 

https://www.youtube.com/watch?v=IPRjAh99oNA

 

PIKNIK RODZINNY Z FAMĄ

 

16:00

MDK Przytór

ul. Zalewowa 40, Świnoujście

PT

 

TEATR JASIĘ | Jasiek Grządziela to wielki pasjonat klaunady, cyrku, a także szeroko rozumianego teatru ruchu, który od wielu lat działa jako aktor uliczny. Występował z Teatrem Pinezka w całej Polsce i wielu krajach Europy. W 2013 roku założył swój własny solowy teatr pod nazwą Teatr JaSię, dla którego stworzył i wciąż rozwija odgrywaną przez siebie postać Zielonego klauna. W 2014 roku został studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. Ponadto zawsze wiązał swoją przyszłość z pracą z młodzieżą i studentami. W roku 2013 prowadził zajęcia teatralne dla dzieci i zajęcia z Pantomimy dla dorosłych w Gdańskiej Szkole Artystycznej. Z grupą dorosłą wyreżyserował spektakl ruchu inspirowany dramatem Sławomira Mrożka „Tango” pod tytułem „Dzwony w kant”. Bierze czynny udział w życiu teatralnym nie tylko Wrocławia ale i Polski. Występował między innymi w spektaklach teatru tańca: „Kantor: Tropy Collage” w reżyserii i choreografii Katarzyny Pastuszak, „Sideways rain” w reżyserii i choreografii Guilherme Botelho, „Widma” w reżyserii Pawła Passiniego i „Klatce z łez” w reżyserii i choreografii Bożeny Klimczak.

 

ZIELONOMU | Klaunada Teatru JaSię przeznaczona dla widowni w każdym wieku. Opowieść o perypetiach Zielonego Klauna i jego bezdennej walizce rozweseli nawet najbardziej zachmurzonych. Jest to pokaz żonglerki takimi rekwizytami jak piłki, maczugi, kółeczka, diabolo, piłeczki pingpongowe. Nie zabraknie także wielu rozmaitych gagów, rozśmieszaczy i sztuczek nie do końca magicznych. A wszystko to opatrzone zielonymi barwami całej scenografii i oczywiście samego klauna.

 

www.facebook.com/Jasieklaun

 

KAROLINA FALKIEWICZ – STARE I NOWE ZABAWY PODWÓRKOWE | Cykl działań animacyjnych i zabaw adresowanych do najmłodszych odbiorców Festiwalu.

 

MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ | PAWEŁ SOŁTYS – spotkanie autorskie MIKROTYKI

 

17:00

Galeria Miejsce sztuki44

ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście

WS

 

PAWEŁ SOŁTYS | Muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za prozatorski debiut Mikrotyki otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

 

MIKROTYKI | W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o  swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki. Opowiadania Pawła Sołtysa „Mikrotyki” są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć.

 

Źródło: www.czarne.com.pl

 

Kolejna edycja cyklu MIEJSCA LITERATURY realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi TAK ŻYJĘ. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: zadomowienie: to co wspólne i to co prywatne; zamieszkiwanie: dom, budynek, miasto jako emanacja struktur społecznych, potrzeb, marzeń i problemów; praca, zatrudnienie: wczoraj i dziś; przemiany i podziały społeczne; granice społeczne, mentalne, duchowe.

 

Moderacja spotkania: MONIKA STOPCZYK.

 

IKSY – koncert

 

18:15

Muszla Koncertowa

promenada, Świnoujście

PK

 

IKSY | Pięć różnych osobowości wyjętych z punku, indie rocka i muzyki klasycznej po to, żeby razem tworzyć muzyczną mieszankę różnorodności, utożsamiając się tym samym z croosoverem i quasi-popem. Poruszają się paradoksalnie po cienkiej granicy między tym, co jest na czasie, a tym, co zupełnie od czasu odbiega. Z zamiłowania do literatury, tworzą teksty i konteksty z wydarzeń przeszłych i przyszłych w sposób tragiczny i śmieszny, a czasem cukierkowaty i przykry. Droczą się muzycznie: improwizując, budując napięcie, żeby wzruszać, denerwować i cieszyć. Zespół istnieje od 2016 roku, powstał w Mikołowie. Dotychczas zrealizował trzy EP-ki: „Obrzeszki”, „Jesienią”, „5”. Są laureatami III miejsca Beskidy Music Festival 2018.

 

Skład: Radosław Kasprzycki – gitary, Agata Duda – wokal, ukulele, Filip Bojdoł – skrzypce, Piotr Harazin – perkusja, Jakub Kasprzycki – bas.

 

www.facebook.com/IKSYPL

 

https://www.youtube.com/watch?v=BJHavdddSQE

 

ZIMNV – koncert

 

19:15

Muszla Koncertowa

promenada, Świnoujście

PK

 

ZIMNV | Nowy projekt muzyczny trójki młodych artystów. Zespół na debiutanckiej płycie „Ślady czereśni” łączy elektroniczne brzmienia alternatywy z tradycyjnym indie popem. Sami muzycy żartobliwie określają się mianem hipsta-zespołu. W wydanym nakładem Broda Records singlu promocyjnym „Dałbym Ci Wszystko” ujawnia się pasja tworzenia tanecznych kompozycji, które z pewnością w niedalekiej przyszłości będzie można usłyszeć w ogólnopolskich rozgłośniach.

 

Skład: Kuba Zimny – wokal, Marcin Godek – gitara, Mateusz Tomasik – perkusja.

 

www.facebook.com/zimnv

 

https://www.youtube.com/watch?v=fapogdHqHaY

 

PRABABA – koncert

 

20:45

Hala w Basenie Północnym

ul. Jachtowa 1 [przy Porcie Jachtowym OSIR], Świnoujście

PK

 

PRABABA | Słowiańska muzyka tradycyjna to naturalne, pierwotne brzmienie, którego echo mieszka na polach, na szczytach gór, w szczelinach skał, na krańcach lasów i w starych domach ze skrzypiącymi podłogami. Która grzeje jak ogień, pachnie jak ziemia, płynie jak woda i jest potrzebna jak powietrze. Muzykę zespołu charakteryzuje różnorodność i bogactwo, z uwagi na to, że prezentują tradycyjne pieśni z różnych zakątków świata, ubierając je we własne aranże muzyczne. Zespół sięga do tradycji, do źródła, do Prababy.

 

Grupa zajmująca się tradycyjną muzyką słowiańską z różnych regionów. 3 śpiewające BABY to Łemkini, Polka i Ukrainka. Serce oddały pasji śpiewu tradycyjnego kilka lat temu. Poprzez wielogłos wychodzą na spotkanie zarówno same ze sobą, jak i z sobą nawzajem. Pieśni tradycyjnych uczą się z samego źródła, czyli od wspaniałych nauczycieli z Polski, Serbii, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Łotwy i innych krajów. Prowadziły warsztaty śpiewu tradycyjnego na festiwalach takich jak CUD Festiwal, czy Stacja Wolimierz, a dzięki współpracy z zespołem Alkusointi także w Finlandii. W poszerzaniu muzycznych horyzontów PRABABY swój ogromny udział mają Łukasz Dołęga (skrzypce) oraz Grzegorz Zawiliński (tabla, bębny ramowe), którzy dodając brzmienie instrumentów, nadają pieśniom tradycyjnym zupełnie nowy wymiar.

 

Skład: Viktoriia Korol, Justyna Borys, Joanna Fuczko – wokal, Łukasz Dołęga – skrzypce.

 

www.facebook.com/grupaPRABABA

 

https://www.youtube.com/watch?v=B35BcAakPLk

 

KOKAVICE – koncert

 

21:45

Hala w Basenie Północnym

ul. Jachtowa 1 [przy Porcie Jachtowym OSIR], Świnoujście

PK

 

KOKAVICE | Trzyosobowa grupa uzdolnionych muzyków z Lublina. W ich utworach słychać inspirację latami 80. Sprawnie łączą style i tworzą unikatowe brzmienie, dotychczas niespotykane na polskiej scenie. Ich kompozycje są przemyślane i przepełnione emocjami. Na próżno szukać tam sentymentów, dla chłopaków liczy się tylko dobrze wykręcony bas i szacun na mieście.

 

Skład: Jasiek Grymuza, Jakub Grzegorczyk, Tomasz Zbytniewski.

 

www.facebook.com/kokaviceband

 

https://www.youtube.com/watch?v=nwCnDd-IWvA

 

ROMANTIC FELLAS – koncert

 

22:45

Hala w Basenie Północnym

ul. Jachtowa 1 [przy Porcie Jachtowym OSIR], Świnoujście

PK

 

ROMANTIC FELLAS | Zespół powstał w 2015 roku z inicjatywy Ignacego Matuszewskiego, krakowskiego producenta, pianisty i kompozytora. Jego pasja do analogowych syntezatorów i notoryczne zbieractwo sprzętów zdefiniowało brzmienie Romantic Felas, nadając kompozycjom niepowtarzalny, lekko sarkastyczny charakter. Melodie celowo dysonują z miłosną tematyką, a brzmieniu daleko do czułości i wdzięku. Starają się być tym, czego typowi słuchacze szukają w muzyce, a jednocześnie wszystkim, czego jeszcze nigdy nie słyszeli. Bywają romantyczni, jednak są już dużymi chłopcami. Są po prostu Romantic Fellas.

 

Osiągnięcia: LP „How To Be Romantic” (2016), Grand Prix Plebiscytu Publiczności Interference Festival dla singla „Finder Outer” (2016), Grand Prix Festiwalu Młodych Talentów FMT (Szczecin, 2016), kontrakt z wytwórnią Kayax i reedycja LP „How To Be Romantic”, 3 single (2017), koncert w studio Agnieszki Osieckiej (2017), premiera EP „Romantic Hotel” w wytwórni Kayax, 1 singiel (2018).

 

Skład: Ignacy Matuszewski, Kuba Bugała.

 

www.facebook.com/romanticfellas

 

https://www.youtube.com/watch?v=2_O-WXtbY-s

 

 

Daniel Źródlewski

Zdjęcia (4)

PAWEŁ SOŁTYS – MIKROTYKI, Wyd. Czarne
PRABABA
ROMANTIC FELLAS fot. Jagna Firek
ZIMNV

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe