Gmina Nowogard dofinansuje zakup przydomowych oczyszczalni ścieków

  • 10.08.2019, 09:56 (aktualizacja 20.08.2019, 10:03)
  • str
Gmina Nowogard dofinansuje zakup przydomowych oczyszczalni ścieków
Burmistrz Nowogardu Burmistrz Robert Czapla wiele uwagi i inicjatyw poświęca ekologii i dbałości o środowisko naturalne. Najnowsza inicjatywa będąca odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Nowogardu to specjalny program na zakup przydomowych oczyszczalni ścieków dla domów lub domków w budowie w miejscowościach Gminy Nowogard.

Dofinansowanie z budżetu gminy zakupu przydomowych oczyszczalni ścieków obejmie budynki które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej a jej budowa – z różnych względów - jest nieuzasadniona. Projekt przewiduje, że wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie do 75% udokumentowanych kosztów poniesionych jednak nie więcej niż:

- 4.500 zł dla oczyszczalni indywidualnej obsługującej jeden budynek mieszkalny.

- 4.500 zł dla oczyszczalni wspólnej obsługującej więcej niż jeden budynek mieszkalny

- 1.000 zł dodatkowo dla każdego budynku przyłączonego do tej oczyszczalni na etapie jej budowy

Udział w programie przeznaczony jest dla właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy Nowogard. Uzasadniając potrzebę takiego programu burmistrz Robert Czapla podkreślił, że największe problemy z kanalizacją występują na terenach wiejskich. Na teremie gminy brak kanalizacji obejmuje głównie miejscowości wiejskie. Sukesywnie problem jest rozwiązywany ale dla stosunkowo licznej liczby mieszkańców jest to proces długotrwały i wymagający dużych nakładów. W kolejnych planach zamierzamy skanalizować miejscowości Osowo, Konarzewo i Słajsino ale nie wszędzie działanie polegające na budowie rur kanalizacyjnych jest możliwe ze względów ekonomicznych lub środowiskowych. W tej sytuacji wiele ludzi decyduje się na kosztowne w eksploatacji rozwiązanie w postaci budowy zbiorników bezodpływowych.

Od dawna mieszkańcy oczekiwali znalezienia jakichś korzystniejszych rozwiązań i takim właśnie rozwiązaniem może być program na przydomowe oczyszczalnie„.

Program wystartował 8 sierpnia. Aby móc wziąć udział w programie muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Budynek znajduje się w miejscu gdzie doprowadzenie połączenia z siecią kanalizacyjną jest nieuzasadnione ekonomicznie lub technicznie oraz obiekt na którym ma powstać oczyszczalnia spełnia wymogi zastosowania takiej instalacji.

Szczegółowych informacji udziela pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska, Agnieszka Warkalewicz.

Regulamin oraz wnioski dostępne są: w sekretariacie Urzędu Miejskiego pokój nr. 5, w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska, plac Wolności 5, pok. 107-108 oraz na stronie urzędu miejskiego  http://www.nowogard.pl/aktualnosci/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow

 

str

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe