Powstaje Skwer Kresowian i Sybiraków

  • 31.07.2019, 11:03
  • str
Powstaje Skwer Kresowian i Sybiraków
Przy ulicy 11 Listopada w Gryficach trwają prace przy modernizacji skweru poświęconego pamięci Sybiraków. Urokliwe, położone nieco na uboczu miejsce odkryli uczniowie Liceum Plastycznego wspólnie z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic przy okazji poszukiwania miejsca na „Mural Trzech Pokoleń”. W efekcie zrealizowano tam dwa patriotyczne projekty - “Mural Trzech Pokoleń 1918-1945-2018” oraz „Mural patriotyczny na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”.

To urokliwe miejsce nabiera kształtu- powstają alejki, nasadzenia krzewów i trawniki będą też zainstalowane ławeczki. Za kilkanaście dni prace powinny się zakończyć. Powstaje znakomite miejsce do chwili relaksu i odprężenia ale też chwili patriotycznej zadumy.

To pomysł pani Prezes Koła Związku Sybiraków w Gryficach Jadwigi Mielczarczyk z mocnym wsparciem działaczy Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic oraz kreatywną współpracą ze strony burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła i Zakładu Usług Komunalnych aby utworzyć w tym miejscu SKWER KRESOWIAN I SYBIRAKÓW. Jest tam jeszcze miejsce na umieszczenie sylwetek pionierów Polskości na Ziemi Gryfickiej. Ludzie ci to najczęściej wysiedleńcy z tzw. Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Wspaniałe połączenie miejsca do chwili relaksu i wspomnienia o ludziach którzy w trudnych czasach tworzyli w naszej małej ojczyźnie narodową tożsamość.

Położenie skweru w pobliżu szkoły ponadgimnazjalnej nabiera też aspektu wychowawczego.

Foto: Przemysław Dyczyński

str

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe