Gryfice: Osłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary mordu OUN i UPA

  • 15.07.2019, 12:50
  • str
Gryfice: Osłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary mordu OUN i UPA
11 lipca 1943 roku miała miejsce „Krwawa niedziela”, kulminacyjny moment rzezi wołyńskiej. Oddziały UPA przeprowadziły skoordynowane i brutalne uderzenie na zamieszkane przez polską ludność wioski. W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

W czwartek 11 lipca w 76 rocznicę Krwawej niedzieli”, w Gryficach z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Gryfic oraz Związku Sybiraków w Gryficach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary mordu OUN i UPA.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa okolicznościową Mszą Św. Następnie zebrani udali się przed „Grotę” gdzie wmurowana została tablica pamiątkowa umieszczona pod urną z ziemią zebraną z miejsc kaźni.

Odsłonięcia tablicy dokonał Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gryfic Grzegorz Burcza i Przemysław Dyczyński który jest głównym inicjatorem upamiętnienia wołyńskiej tragedii pamiątkową tablicą, fundatorem tablicy, a także zbierał ziemię z miejsc kaźni i umieszczonej w urnie.

Przed tablicą zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze.

str

Zdjęcia (33)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe