Uroczyste obchody Święta 3. batalionu zmechanizowanego L.A. w Trzebiatowie

  • 05.06.2019, 22:47
  • str
Uroczyste obchody Święta 3. batalionu zmechanizowanego L.A. w Trzebiatowie
Święto 3. batalionu zmechanizowanego L.A. tradycyjnie już obchodzone jest bardzo uroczyście przed Ratuszem z licznym udziałem zaproszonych gości i stanowi wielką atrakcję dla mieszkańców Trzebiatowa oraz odwiedzających miasto turystów.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą i – już świecka - kontynuacja uroczystości z udziałem żołnierzy 3 bz LA, przedstawicieli Parlamentu, władz i instytucji samorządowych, kombatanci, emerytowani żołnierze trzebiatowskiej jednostki oraz oczywiście licznie zebrani mieszkańcy.

3 batalion zmechanizowany w Trzebiatowie jest kontynuatorem wspaniałych tradycji 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej który stoczył w 1920 roku bohaterski bój pod Duniłowiczami. Święto batalionu jest kontynuacją ustanowionego dla upamiętnienia tego wydarzenia święta 36 PP LA.

Święto batalionu to okazja do słów uznania i gratulacji przekazanych przez gości a także wręczenia wyróżnień przodującym w wyszkoleniu i służbie żołnierzom jednostki.

Nieodłącznym elementem wojskowego ceremoniału jest wojskowa defilada prowadzona przez rewelacyjną orkiestrę wojskową z Koszalina. Koszalińscy muzycy zaprezentowali przy tej okazji koncert z elementami musztry marszowej za co zebrali zasłużone brawa uczestników uroczystości. do artystycznej prezentacji dołączył pokaz przygotowany przez uczniów klas o profilu wojskowym z trzebiatowskiego „Herberta” i brawurowa „Papaja” w ich wykonaniu. Po defiladzie delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i służb mundurowych złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą generała Stanisława Nałęcz-Komornickiego. Część oficjalną uroczystości zakończyło odczytanie Apelu Pamięci pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy walczących w Jednostkach Wojskowych oznaczonych liczbą 36 z salwą honorową kompanii reprezentacyjnej oraz złożenie przed pomnikiem kwiatów.

Niewątpliwą atrakcją dla tłumnie przybyłych mieszkańców Trzebiatowa była zorganizowana na placu przy Ratuszu prezentacja sprzętu wojskowego w tym transportera opancerzonego ROSOMAK i po raz pierwszy prezentowanej wyrzutni rakietowej POPRAD. Swój sprzęt zaprezentowała także Grupa Rekonstrukcji Historycznej NAŁĘCZ oraz policjanci i strażacy. Jak na wojskową uroczystość przystało każdy mógł też skosztować żołnierskiej grochówki.

str

Zdjęcia (119)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe