„Biegnąc z wilkami” – nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich

  • 07.06.2019, 22:02
  • Muzeum Narodowe Szczecin
„Biegnąc z wilkami” – nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich
„Biegnąc z wilkami” – nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, prezentuje prace 38. artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, których inspiracją były popularne w krajach bałtyckich, a zwłaszcza w Estonii, opowieści, baśnie, legendy, podania o wilkach i wilkołakach.

W interpretacji bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach zyskują całkiem nowy wyraz. Część prac nawiązuje do tego, co dostrzegła Clarissa Pinkola Estés, autorka słynnej książki „Biegnąca z wilkami” – do podobieństwa między wilkami i kobietami, które łączą m. in. takie cechy jak „wytrzymałość, siła, cierpliwość, ciekawość, odwaga, zamyślenie i witalność”.

 

Ekspozycję przygotowało Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej. Kuratorką wystawy jest znana estońska ilustratorka Viive Noor.

 

„Biegnąc z wilkami” oglądać można w zamkowej Galerii Przedmiotu do 28 lipca.

 

Zamek zbudował wokół tej wystawy specjalny program wydarzeń towarzyszących.

 

Podczas wernisażu odbędzie się performance „Portret lasu. Ludzie z mgły” Teatru Piwnica przy Krypcie, w wykonaniu szczecińskich aktorów Mai Bartlewskiej i Mateusza Wiśniewskiego. Reżyseria, opracowanie tekstu i plastyka ruchu Arkadiusz Buszko, muzyka Tomasz Lewandowski, scenografia i kostiumy Grupa Mixer, multimedia Pushka Studio.

 

Ta sama ekipa teatralna przygotowała także przedpremierowe pokazy spektaklu „Olbrzymek” dla młodzieży i dorosłych. Można je będzie zobaczyć na zamkowym dziedzińcu w lipcu (5, 20 i 27 lipca) po zmroku, o godz. 22.

 

W Kinie Zamek do 13 czerwca trwa Przegląd filmów - Wilcze opowieści, podczas którego zobaczyć można filmy dla dzieci i dorosłych: przygodowy „Alfa” anime „Wilcze dzieci”, horror Adriana Panka „Wilkołak” czy dwie znakomite ekranizacje „Biały Kieł” na podstawie powieści Jacka Londona i „Pokot”, kryminał w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

 

W środę 12 czerwca o godz. 11 w cyklu „Literownia. Spotkania młodych czytelników” w Zamku odbędą się warsztaty pod hasłem „Wilki bajkowe i niebajkowe”. Poprowadzi je Marta Wróblewska. Uczestnicy „Literowni” zapoznają się z baśniowymi postaciami wilków, ale także zostaną wprowadzeni w świat prawdziwych wilczych zwyczajów, poprzez głośną lekturę fragmentów książki Adama Wajraka „Wilki” oraz gry i zabawy. Warsztatowicze zwiedzą także wystawę „Biegnąc z wilkami”. Wstęp wolny, ale na niezwykle popularną „Literownię” obowiązuje rezerwacja grup ( [email protected], 91 43 483 27).

 

Finisaż „Biegnąc z wilkami” – w niedzielę 28 lipca. W programie m. in.: Legendy pomorskie (godz. 12, Dziedziniec Menniczy) i godz. 16 - koncert EthnoFlow, inspirowany tematyką wystawy.

 

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Biegnąc z wilkami

7.06 - 28.07.2019

Wernisaż wystawy 6 czerwca (czwartek) o godz. 17.00, wstęp wolny.

 

Szczegóły i bilety – zamek.szczecin.pl

 

W załączeniu – prace z wystawy/ Materiały Ambasada Estonii

W opisie nazwisko autora pracy

Muzeum Narodowe Szczecin

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe