Sukces Muzeum Narodowego w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy!

  • 28.05.2019, 22:34 (aktualizacja 28.05.2019, 22:41)
  • Muzeum Narodowe Szczecin
Sukces Muzeum Narodowego w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy! 20160928 CDP-028 fot. Oczajdusza! Michał-Wojtarowicz
Muzeum Narodowe w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy podczas konferencji Forum Muzeów Europejskich (EMF – European Museum Forum) w Sarajewie otrzymało Wyróżnienie Specjalne (Special Commendation) w prestiżowym konkursie Europejskie Muzeum Roku (EMYA 2019 – The European Museum Of The Year Awards 2019). Muzeum Narodowe w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy zostało docenione za angażowanie społeczności lokalnej oraz pokazywanie, jak wygląda świat, w którym zabraknie podstawowych wartości i jak na nowo budować wspólnotę po tragicznych doświadczeniach niedawnej przeszłości. Muzeum Narodowe w Szczecinie podczas uroczystej gali w Sarajewie reprezentowała Marta Mizgalska z Działu Komunikacji Społecznej instytucji.

Przyznawane od 1977 roku nagrody Europejskiego Forum Muzeów są wyrazem uznania dla innowacji w muzealnictwie. Wspierają rolę muzeów jako instytucji publicznych, promując współpracę i wymianę idei. Nagroda EMYA promuje również wartości obywatelskie i demokratyczne oraz prawa człowieka, przenikanie się kultur ponad politycznymi i społecznymi barierami, oraz zrównoważony rozwój.

Europejskie Forum Muzeów (EMF) to niezależna organizacja pozarządowa, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami w Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i prowadzi wiele projektów w obszarze kultury. Mając za sobą blisko czterdzieści lat doświadczeń, jest jedną z wiodących europejskich organizacji na rzecz rozwoju publicznej jakości muzeów w Europie. Przedstawicielem EMF i promotorem konkursu EMYA w Polsce jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Podczas konferencji Forum Muzeów Europejskich (EMF) w Sarajewie zaprezentowały się cztery muzea z Polski: Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej, oddział Muzeum Warszawy, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Pana Tadeusza – oddział Zakładu Narodowego Ossolińskich Ossolineum we Wrocławiu (także z wyróżnieniem za odważną i innowacyjną odpowiedź na pytanie, jak historyczny dokument może stać się istotny dla XXI wieku), oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy.

W finale tegorocznej edycji EMYA znalazło się czterdzieści Muzeów z całej Europy, wybranych z kilkuset zgłoszeń. Główną nagrodę dla Europejskiego Muzeum Roku otrzymało holenderskie Rijksmuseum Boerhaave w Lejdzie.

Muzeum Narodowe Szczecin

Zdjęcia (5)

20160928 CDP 033 fot. Oczajdusza! Michał Wojtarowicz
20160928 CDP 035 fot. Oczajdusza! Michał Wojtarowicz
emya 1
emya 3
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe