Poseł Sylwester Chruszcz repolonizuje nazwy miast na znakach drogowych

  • 25.05.2019, 10:12 (aktualizacja 25.05.2019, 10:19)
  • Biuro poselskie: Sylwester Chruszcz
Poseł Sylwester Chruszcz repolonizuje nazwy miast na znakach drogowych
Walkę o polskie nazwy na znakach poseł Chruszcz rozpoczął w czasie IV kadencji do Parlamentu Europejskiego w latach 2004 – 2009. Wówczas to w Niemczech funkcjonowały wyłącznie niemieckie nazwy polskich miast: „Stettin”, „Breslau” czy „Greifenhagen” (Zdjęcie 1.). Fakt ten doskwierał wielu polskim kierowcom. Wówczas to poseł Chruszcz interweniował w Komisji Europejskiej. Wskazał na potrzebę zmiany nazewnictwa z jednojęzycznych (Niemieckich) na dwujęzyczne (Niemiecko, Polskie) (Załącznik 1). Komisja wyraziła aprobatę dla zmian. Obecnie mamy nazwy dwujęzyczne (Zdjęcie 2).

Poseł Chruszcz jako zastępca przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury zainicjował posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury odnośnie repolonizacji nazw znaków drogowych prowadzących do: Wilna, Lwowa, Budziszyna i Królewca. Odbył także wiele spotkań w Ministerstwie Infrastruktury, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Zaangażowanie i praca doprowadziła do sukcesu inicjatywy. Poseł Chruszcz wspomina, że odrobił wieloletnie zaniedbanie polskiej dyplomacji. Kwintesencją pracy było rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Załącznik 2). Link:   
 https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nazwy-zagranicznych-miast-na-znakach-drogowych-beda-zapisywane-takze-po-polsku

Biuro poselskie: Sylwester Chruszcz

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe