Studenci zakończyli szkolenie. W lecie pojadą do koszar

  • 17.05.2019, 22:06 (aktualizacja 17.05.2019, 22:10)
  • Politechnika Koszalińska
Studenci zakończyli szkolenie.      W lecie pojadą do koszar
40 studentów Politechniki Koszalińskiej zakończyło szkolenie teoretyczne w ramach Legii Akademickiej. W lecie większość z nich odbędzie szkolenie praktyczne.

Legia Akademicka to dobrowolne szkolenie wojskowe, w którym mogą wziąć udział zarówno mężczyźni jak i kobiety. Do programu może przystąpić student dowolnego kierunku i roku studiów.

W tym roku część teoretyczną szkolenia odbyło 52 studentów Politechniki Koszalińskiej. 40 z nich uzyskało zaliczenie.
Tematy zajęć dotyczyły podstaw obronności, logistyki w wojsku, organizacji zaopatrzenia. Były wykłady dotyczące budowy broni i podstaw wyposażenia żołnierza, a także międzynarodowego prawa wojennego. Podczas weekendowych szkoleń studenci wzięli też udział w zajęciach dotyczących ceremoniału i tradycji wojskowych, które zostały przeprowadzone w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Szkolenie teoretyczne było finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Większość studentów w wytypowanych jednostkach wojskowych weźmie w lecie udział w części praktycznej szkolenia. Zaplanowano dwie tury. Pierwsza zacznie się na początku wakacji: najpierw intensywny 21-dniowy kurs na szeregowca, który 20 lipca zakończy się przysięgą wojskową, potem 21-dniowy kurs na stopień kaprala rezerwy. Druga tura rozpocznie się w połowie sierpnia.

Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal gratulował studentom obywatelskiej postawy, wręczając w piątek (17 maja br.) certyfikaty ukończenia szkolenia teoretycznego. – Im więcej młodych ludzi będzie znało podstawy wojskowego rzemiosła, tym większa szansa, że w razie konieczności będziemy skutecznie obronieni. Wierzę jednak, że takiej potrzeby nie będzie – zastrzegł wspominając własną służbę wojskową w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, a potem szkolenie praktyczne w jednostce wojskowej w Świdwinie.
Paweł Horeglad, student III roku Turystyki i Rekreacji przyznaje, że szkolenie teoretyczne było bardzo intensywne. Jest przekonany, że zdobyte wiadomości uzupełni podczas części praktycznej, którą, jak większość kolegów, odbędzie w lecie w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. – Mój dziadek służył w armii, ojciec także. Po zakończeniu kursu podoficerskiego też chciałbym zostać żołnierzem – wyjawia. - Potrzebny będzie czas na adaptację, ale potem to już chyba będzie z górki.

Do szkolenia praktycznego przygotowuje się także Bartosz Pieczka (1 rok Informatyki, studia magisterskie). – Czy zwiążę przyszłość z armią? Czas pokaże.
Wśród odbierających certyfikaty była także Żaneta Oleksy, która łączy pracę w 17. Wojskowym Oddziale Gospodarczym ze studiami magisterskimi na kierunku Europeistyka. – Chciałabym zmienić etat i zostać żołnierzem. Mam nadzieję, że przeszkolenie w Legii Akademickiej mi to umożliwi. W przyszłym roku razem z koleżanką zamierzam odbyć całe przeszkolenie praktyczne.

Na zdjęciach: u góry: Uczestnicy kursu wraz z rektorem Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeuszem Bohdalem i panią prorektor prof. Danutą Zawadzką.
poniżej: Student Bartosz Pieczka odbiera z rąk rektora Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusza Bohdala certyfikat ukończenia szkolenia teoretycznego.
Na dole: certyfikat odbiera studentka Żaneta Oleksy.

 

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska   

Politechnika Koszalińska

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe