95 lat Lasów Państwowych: Posadzili dęby w Cerkwicy

  • 14.05.2019, 22:34
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
95 lat Lasów Państwowych:  Posadzili dęby w Cerkwicy
Przedstawiciele 35 nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz delegacja z RDLP w Zielonej Górze uczestniczyli w obchodach 95 - lecia Lasów Państwowych, które odbyły się w Cerkwicy (Powiat Gryficki). Wśród gości byli obecni: Małgorzata Golińska – wiceminister środowiska, Andrzej Konieczny – dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Szelążek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, jak również: lokalni samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji, dzieci i młodzież. W wydarzeniu wzięli udział również rodzice wraz z dziećmi nowonarodzonymi, którzy posadzili drzewa w ramach ekologicznego projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo”.

Okazją do spotkania leśników i mieszkańców było sadzenie dębów przy Studzience Św. Ottona z Bambergu w Cerkwicy dla upamiętnienia 95-lecia Lasów Państwowych. Dla uczczenia jubileuszu istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe posadzonych zostało 95 dębów, w tym jeden wyhodowany z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

 

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie sadzą corocznie około 40 milionów młodych drzewek na terenach leśnych. Sadząc dęby poza lasem, wspólnie z lokalną społecznością, chcą aby żywa pamiątka jubileuszu Lasów Państwowych pozostała również na ziemiach północno-zachodniej Polski.

 

Według historii w Cerkwicy znajdowało się jedno z miejsc (studzienka), gdzie biskup Otton z Bambergu dokonywał chrztu Pomorzan zamieszkujących najbliższą okolicę na początku XII wieku. Zagospodarowanie tego obszaru to inicjatywa Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy, Urzędu Gminy w Karnicach, Stowarzyszenia “Historia Nostra”.

 

W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. Obecnie leśnicy łączą tradycję i nowoczesność. Prowadzą wielofunkcyjną, zrównoważoną gospodarkę leśną. Racjonalnie użytkują lasy, pielęgnują je i ochraniają. 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe