Cerkwica: Pamięć i cześć bohaterom

  • 05.05.2019, 23:46
  • dr Irena Lewicka
 Cerkwica:  Pamięć i cześć bohaterom
Ojczyzna, więź i kultura narodowa stanowią wielką wartość w życiu człowieka, na wielu płaszczyznach jego aktywności, to także wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność za dziedzictwo, które staje się udziałem każdego członka społeczności narodowej. Obowiązkiem moralnym członków narodu jest z jednej strony podjęcie odpowiednich działań w celu przekazania dziedzictwa narodowego nowym pokoleniom, jak i z drugiej - przyjęcie z wdzięcznością owej „ojcowizny” . W ten sposób tworzy się tożsamość narodowa człowieka. Tożsamość ta może tworzyć się – jak twierdził św. Jan Paweł II – wyłącznie z Bogiem i przez Boga. Ojczyzna w myśl słów papieża, jest naszą matką ziemską, która wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego ma prawo do szczególnej miłości.

    28 kwietnia 2019 r. w uroczystość Miłosierdzia Bożego w Cerkwicy miała miejsce uroczystość upamiętniająca Polaków, którzy na przestrzeni dziejów udowadniali, że kochają swoją Ojczyznę. Walczyli za nią, cierpieli i poświęcali swoje życie. Męczeństwo Polaków obejmowało wiele pokoleń ludzi, którzy dali dowód patriotyzmu aż po najwyższą ofiarę, przelaną krew. Przed kościołem parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Cerkwicy został odsłonięty i poświęcony pomnik mający formę potężnego głazu, na którym przysiadł królewski polski orzeł. Na pomniku napis Bóg, Honor, Ojczyzna. Pomnik upamiętnia Polaków walczących, cierpiących i ginących za Ojczyznę. Fundatorami pomnika jest Parafia Cerkwica, Gmina Karnice i Stowarzyszenie Historia Nostra w Cerkwicy. Pomnik został zaprojektowany przez dr Irenę Lewicka.

   Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Odsłonięcia pomnika dokonał ks. kan. Kazimierz Olejniczak i Wójt Gminy Karnice Lech Puzdrowski. Po poświeceniu pomnika w swoim  przemówieniu Wójt Gminy Karnice przypomniał uczestnikom uroczystości, że Polska zniknęła z mapy Europy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w jej dziejach. Utrata Ojczyzny zrodziła  wysiłki na rzecz odzyskania niepodległości. Następujące po sobie okresy trudnych dziejów Polski odzwierciedlają siłę i wolę walki Polaków za Ojczyznę. W czasie apelu poległych Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa przywołała na pamięć Polaków poległych w czasie I i II wojny światowej, zesłanych na Syberię i do Kazachstanu, zamordowanych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, zamordowanych na Wołyniu, zamordowanych w Katyniu, Żołnierzach Wyklętych, zamordowanych w okresie stanu wojennego, 96 osobach, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, pułkownika Kazimierza Kosiarskiego. Po salwie honorowej i złożeniu kwiatów poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do kościoła na Mszę św. sprawowaną przez ks. dziekana Wojciecha Helaka i ks. kan. Kazimierza Olejniczaka w intencji pułkownika Kazimierza Kosiarskiego, Polaków wywiezionych na Syberię i do Kazachstanu, więźniów obozów koncentracyjnych.

   Męczeństwo Polaków obejmowało wiele pokoleń ludzi, którzy dali dowód patriotyzmu aż po najwyższą ofiarę, przelaną krew. Prezes Stowarzyszenia Historia Nostra przy Sanktuarium Źródeł Wiary w Cerkwicy dr Irena Lewicka na koniec Mszy św. podziękowała za udział w uroczystości rodzinie pułkownika Kazimierza Kosiarskiego, członkom Koła Terenowego Związku Sybiraków w Gryficach z Panią Prezes Jadwigą Milczarczyk, Pani Marii Luter,  która jako 6 letnie dziecko  razem z mamą i bratem była więźniarką obozu koncentracyjnego  w Majdanku. „Szanowni Państwo jesteście dla nas skarbnicą wiedzy o naszej historii tej tragicznej, bolesnej i tej wielkiej, chwalebnej. Dziękujemy za Waszą obecność”. Serdeczne podziękowanie zostało skierowane do Wójta Gminy Karnice Lecha Puzdrowskiego za ufundowanie orła na pomniku, członków Stowarzyszenia Historia Nostra w Cerkwicy za przygotowanie i udział w uroczystości. W wykonaniu pomnika udział mają członkowie   Stowarzyszenia Historia Nostra w Cerkwicy: Józef Mnich, Tadeusz Bloch, Mieczysław Bujanowski, Irena Lewicka.

     W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji państwowych, powiatowych, gminnych  i sołeckich,  biur poselskich, Komandorii Polski Północnej św. Floriana, Solidarności, Stowarzyszenia Społeczności Cerkwickiej, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie ze szkół  w Karnicach i Cerkwicy, dyrektor Zespołu Szkół w Karnicach; poczet sztandarowy Koła Terenowego Związku Sybiraków w Gryficach, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” w Trzebiatowie, Apostolstwa Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci  w Cerkwicy, Szkoły Podstawowej w Karnicach i Gimnazjum  w Karnicach.  Na koniec uroczystość złożone zostały kwiaty i znicze na grobie pułkownika Kazimierza Kosiarskiego. Po zakończeniu uroczystości Wójt Gminy Karnice zaprosił wszystkich uczestników uroczystości na wspólny poczęstunek.

   Uroczystość była uzupełnieniem lekcji historii, to przekaz historyczny skierowany do wszystkich, ale w szczególny sposób do młodego pokolenia, aby zachować pamięć, otworzyć się na dobro duchowe i dbać o dziedzictwo kulturowe w naszej Ojczyźnie. Organizatorem Uroczystości była Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy, Gmina Karnice, Stowarzyszenie Historia Nostra przy Sanktuarium Źródeł Wiary w Cerkwicy.

 

 

 

 

dr Irena Lewicka

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe