W Gryficach uczczono 79. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej

  • 15.04.2019, 23:06
  • str
W Gryficach uczczono 79. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej
W sobotę 13 kwietnia w Gryficach w ramach obchodów 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Gryficach we współpracy z Zarządem Koła Związku Sybiraków oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Gryfic tradycyjnie, samo południe odbyło się spotkanie przed Tablicą Pamięci na Cmentarzu Komunalnym w Gryficach. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic Grzegorz Burcza i wicestarosta Waldemar Wawrzyniak, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych oraz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Druga część uroczystości odbyła się w hali widowiskowo-sportowej Gryf Arena, gdzie zorganizowana została okolicznościowa wystawa „Katyń 1949”. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków Jadwiga Milczarczyk. Kolejny punkt obchodów to bardzo ciekawy wykład wygłoszony przez członka Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic Wojciecha Jarząba pt. "Pułkownik Bedenk kontra kłamstwo katyńskie". Autor dotarł do mało znanych materiałów odnośnie historii tzw. kłamstwa katyńskiego w ramach którego sowiecka propaganda starała się Mord Katyński przypisać Niemcom. Wymieniony w tytule wykładu pułkownik Bedenk był przed wojną dowódcą niemieckiego garnizonu Greifenberg – czyli dzisiejszych Gryfic, a z racji tego, że losy wojny rzuciły go na krótko w rejon Smoleńska stał się jednym z kluczowych świadków którzy w prowadzonym przez Amerykanów śledztwa smoleńskiego już w okresie powojennym.

Po wykładzie został wyemitowany przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej film pt. "Zbrodnia Katyńska".

Okolicznościową wystawę poświęconą Zbrodni Katyńskiej przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach i można ją było obejrzeć w bibliotecznej czytelni.

str

Zdjęcia (44)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe