Międzynarodowe pisanki

  • 12.04.2019, 11:59
  • TOK
Międzynarodowe pisanki
Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia.

W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania jajek. Podczas warsztatów uczyliśmy się zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali techniki rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Nasi goście Marlene Vogler z Niemiec, Pani Zofia Minko, Pani Józefa Wąśniewska, Pani Barbara Nowacka to mistrzynie malowania jajek i bardzo im dziękujemy ,że znalazły czas, aby podzielić się swoimi umiejętnościami. Uczestnikami warsztatów były dzieci ze swoimi rodzicami, babciami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, studentki  Uniwersytetu III Wieku, Panie z Koła Emerytów, dzieci z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie. Było więc międzynarodowo i wielopokoleniowo.

Tradycja malowania jajek w Polsce sięga X w. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe.Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj.


Wraz z Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Dawniej zwana „Kwietną” lub „Wierzbową”, stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. Symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową święcimy tzw. palemki. Są one wykonane z gałązek wierzby, ozdobionych bukszpanem i kwiatami. Podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury składające się z uczestników warsztatów :Zofia Minko, Barbara Nowacka, Anna Mazur, Regina Kaźmierczak wybrało najpiękniejsze palmy, które w Niedzielę Palmową zdobić będą trzebiatowskie sanktuarium. Szczególną uwagę zwrócono na samodzielność wykonania i zdobienia palmy oraz na to aby elementy zdobień wykonane były z naturalnych elementów.

 Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Pałacu 16 kwietnia o godz.12 .
Dziękujemy serdecznie za udział w warsztatach życząc wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

TOK

Zdjęcia (14)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe