Przygotuj wystąpienie, które zrobi wrażenie na każdym słuchaczu

  • 11.04.2019, 11:22 (aktualizacja 11.04.2019, 11:27)
  • Materiał Partnera
Przygotuj wystąpienie, które zrobi wrażenie na każdym słuchaczu
Z koniecznością odbywania wystąpień publicznych mierzyć się trzeba w różnych sytuacjach. Nierzadko jest to wręcz wpisane w działalność gospodarczą, czy też np. społeczną. W najbardziej komfortowej sytuacji jesteśmy wówczas, gdy mamy szansę na to, by odpowiednio się do tego przygotować. Daje nam to możliwość dopracowania każdego szczegółu, zarówno dotyczącego treści, jak i formy, w której zostanie ona przedstawiona.

Ustal nie tylko co chcesz powiedzieć, ale i po co

Umiejętność wypowiadania się, także przed szerszym audytorium, każdy z nas ma opanowaną w różnym stopniu. Wielu, zwłaszcza, jeśli rzecz dotyczy materii, którą są żywo zainteresowani, jest w stanie wręcz z marszu przedstawić ją komunikatywnie, ciekawie i przekonująco. Często jednak sprawa jest dużo bardziej złożona – wystąpienie jest jednym z narządzi służących np. bardziej złożonemu przedsięwzięciu promocyjnemu, a każde zdanie czy słowo musi być podporządkowane określonemu celowi, w jaki chcemy przekazać naszą treść. Jego ustalenie będzie więc naszym pierwszym zadaniem i mając je na uwadze, łatwiej będzie nam tak ująć poszczególne zagadnienia, by sprzyjało to jego realizacji. A zatem, przygotowanie treści jest niezwykle istotne – nie warto jednak nawet próbować uczyć się jej na pamięć słowo w słowo – użyteczne będą notatki zawierające szczegółowe dane (sięganie po nie w celu ich podania nie robi niekorzystnego wrażenia), czy pozwalające zachować ogólną strukturę wywodu, opartą o kilka węzłowych kwestii. Każdy przekaz ma swojego odbiorcę. Kolejna istotna rzecz to zatem dostosowania sposobu formułowania przekazu do konkretnej grupy, bądź, zależnie od sytuacji, jak największej ich liczby.

 

Zadbaj o każdy aspekt

Jak wszyscy dobrze wiemy, sama treść to nie jedyna ważna kwestia – na sposób jej odbioru wpływać będzie wiele innych istotnych elementów, takich jak postawa prelegenta, ubiór, intonacja, czy otoczenie,  w jakim się znajduje. O wszystkim tym można pomyśleć zawczasu i to zadbać – także o to ostatnie. Jednym z przydatnych akcesoriów, jakie mogą przydać się pracownikom odpowiedzialnym za wystąpienia publiczne, czy też np. przedstawicielom różnego rodzaju organizacji społecznych, jest ścianka reklamowa, w jaką można wyposażyć się np. dzięki ofercie firmy Omega System. Ustawiona w siedzibie, sali, w której odbywa się wydarzenie, czy dowolnym miejscu w przestrzeni publicznej, tworzy doskonałą, profesjonalną, budzącą zaufanie scenerię. Wielka swoboda w zakresie projektowania treści tego rodzaju planszy, czyni z niej narządzie o wielkich możliwościach.

Należy pilnować swojej postawy – nawet, jeśli nie jesteśmy zbyt pewni siebie, nie będziemy tego zdradzali stojąc w lekkim rozkroku, w wyprostowanej pozycji i ze spojrzeniem skierowanym w dal – jednocześnie warto wodzić wzrokiem po słuchaczach.

Doskonałym narzędziem jest świadome zmienianie tempa mówienia – niekiedy spowalnianym, innym razem zaś zwiększanym, a także robienie w kluczowych momentach pauz. Podobnie z głośnością – umiejętne posługiwanie się jednym i drugim może sprawić, że nawet najbardziej monotonna w treści wypowiedź będzie mniej męczyła odbiorców. Większość z nich będzie ponadto skupiona szczególnie na początku, ale w pamięć zapadnie im także koniec – nawet jeśli nie wszystko się udało, przemyślanym zawczasu zakończeniem można więc do pewnego stopnia zredukować złe wrażenie.

Materiał Partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe