W Cerkwicy powstanie Park Kulturowo-Religijny przy Studni Św. Ottona

  • 10.03.2019, 20:16 (aktualizacja 24.03.2019, 20:22)
  • Stanisław Razmus
W Cerkwicy powstanie Park Kulturowo-Religijny przy Studni Św. Ottona
Park zlokalizowany jest wokół zabytkowej studni. Koncepcja stanowi syntezę miejsca kultu religijnego i parku kulturowego.

 Z inicjatywy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy na czele z ks. kan. Kazimierzem Olejniczakiem, Starostwa Powiatowego w Gryficach reprezentowanego przez Starostę Ryszarda Chmielowicza i Urzędu Gminy w Karnicach reprezentowanego prze Wójta Lecha Puzdrowskiego 19 lutego 2019 powołane zostało Stowarzyszenie Historia Nostra przy Sanktuarium Źródeł Wiary w Cerkwicy, którego celem jest kształtowanie i propagowanie kultury i edukacji historycznej, inicjowanie i wspieranie działań religijno-kulturowo-historycznych, tworzenie projektu i wizji „Parku Kulturowo-Religijnego przy Studni Św. Ottona”. Członkowie Założyciele Stowarzyszenia wyłonili Zarząd Stowarzyszenia w składzie: dr Irena Lewicka – prezes, mgr inż. Józef Mnich – zastępca prezesa, mgr Wiesława Saran – sekretarz, Tadeusz Bloch – skarbnik, ks. kan. Kazimierz Olejniczak – członek.

Pomysł i koncepcja stworzenia miejsca kultu religijnego wokół zabytkowej Studni Św. Ottona dojrzewał przez wiele kolejnych lat i powołanie stowarzyszenia które ma doprowadzić do sfinalizowania tego ambitnego przedsięwzięcia w oparciu o Parafię Rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy jest formą zwieńczenia starań proboszcza parafii, ks. kan. Kazimierza Olejniczaka.

 

 

   Cerkwica, wieś o średniowiecznym rodowodzie, usytuowana przy Szlaku Cystersów, w miejscu, gdzie krzyżują się drogi z Kamienia Pomorskiego do Trzebiatowa i z Gryfic do Rewala. Wieś należy do grupy miejscowości o starej metryce. Badania archeologiczne prowadzone jeszcze przed II wojną światową potwierdziły istnienie na tym terenie osadnictwa w okresie brązu. Analiza dokumentów pośrednio odnoszących się do terenów wsi Cerkwica pozwala na przypuszczenie, że faktyczna metryka wsi jest wcześniejsza niż XIII-wieczna. W 1270 r. kroniki wspominają proboszcza Cerkwicy Alberttusa. Wcześniejsze ślady wskazują na pobyt w Cerkwicy św. Ottona z Bambergu, który w latach 1124--25 kierował misją chrystianizacyjną Pomorza Zachodniego na prośbę ówczesnego władcy Polski księcia Bolesława Krzywoustego. Po dzień dzisiejszy opodal wzgórza kościelnego znajduje się „Studzienka – chrzcielnica”,  przy której św. Otton miał dokonać chrztu tutejszej ludności.

    Nazwa miejscowości Cerkwica pochodzi z czasów słowiańskich, prawdopodobnie od słowa „cerkiew”, co mogłoby dowodzić, że już u samych początków istnienia miejscowości znajdował się na jej terenie budynek kościelny. Prof. Jan Miodek dowodzi, że wyrazy „cerkiew” i „kościół” były we wczesnym średniowieczu synonimami oznaczającymi bądź zgromadzenie wiernych, bądź samą świątynię (dlatego obok takich nazw, jak: Kościół, Biały Kościół, Kościelec, mamy: Cerkiew, Polską Cerkiew, Cerekwicę, Cerkwicę itp.). Dopiero w ciągu XVI wieku, w epoce intensywnego już obcowania żywiołu polskiego z ruskim, obydwa znaczenia odnoszące się do cerkwi wyszły z użycia, ustąpiwszy trzeciemu – „świątyni obrządku wschodniego”.

     Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy znajduje się w dekanacie trzebiatowskim w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Położona jest w malowniczej scenerii krajobrazu Pomorza Zachodniego. Kościół parafialny w Cerkwicy należy do cennych zabytków województwa zachodniopomorskiego – datowany na XV wiek, reprezentuje gotycką architekturę sakralną. We wnętrzu kościoła znajduje się XVII-wieczny barokowy ołtarz, ambona i chrzcielnica. Od 6 października 2002 r. w kościele znajdują się relikwie św. siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. 12 czerwca 2015 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa parafia otrzymała relikwie krwi św. Jana Pawła II. Kościół parafialny w Cerkwicy usytuowany jest na najwyższym wzgórzu zwanym „Wzgórzem dzwonnik”.

      25 czerwca 2017 r. w kościele parafialnym w Cerkwicy abp Andrzej Dzięga odprawił uroczystą Mszę św. pontyfikalną na zakończenie wizytacji kanoniczej, w czasie której ustanowił w Cerkwicy „Sanktuarium Źródeł Wiary”. 10 czerwca 2018 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa   do kościoła parafialnego w Cerkwicy zostały przekazane z Krakowa relikwie św. Floriana.

    Opodal „Wzgórza dzwonnik”, na którym wzniesiony jest zabytkowy kościół parafialny w Cerkwicy  pośród wiekowych dębów usytuowana jest „Studzienka św. Ottona” (znajduje się wśród pól w kępie dębów około 200 m na północ od kościoła. Obok stoi krzyż na kamiennym postumencie, na którym widnieje inskrypcja), jest to miejsce upamiętniające misję chrystianizacyjną na Pomorzu św. Ottona, biskupa z Bambergu. Na działce, na której znajduje się „Studzienka św. Ottona” powstanie „Park kulturowo-religijny przy studzience św. Ottona”  z gajem dębowym. Wśród dębów wzniesione zostaną kapliczki różańcowe  przedstawiające 20 tajemnic różańca. Kapliczki różańcowe wymurowane zostaną z polnych kamieni ( architektonicznie będą nawiązywały do „Studzienki św. Ottona”).   Pośród tajemnic zawarta będzie historia Polski – upamiętnione zostaną najważniejsze postacie z historii Polski i Kościoła. Przybywający do tego miejsca pielgrzymi będą mogli zobaczyć wśród tajemnic różańcowych swoje życie  historię Polski za pośrednictwem wielkich mężów wiary. Do „Studzienki św. Ottona” będzie prowadziła aleja dębowa upamiętniająca ważne postacie z historii Polski i Kościoła (dęby będą nosiły imiona ważnych postaci) przed aleją dębową usytuowana będzie brama wzniesiona z polnych kamieni. Przybywający do „Sanktuarium Źródeł Wiary” pielgrzymi chcąc nawiedzić miejsce, które symbolizuje początki chrześcijaństwa  będą przechodzić przez bramę,  która łączy historię i współczesność chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. Zanim pielgrzymi dotrą do bramy przejdą obok krzyża i pustego grobu Chrystusa (grób wzniesiony z polnych kamieni, a nad wejściem do grobu napis „Jezus żyje! Alleluja!”). Integralną częścią łączącą „Park Kulturowo-Religijny przy studzience św. Ottona” z „Sanktuarium Źródeł Wiary jest „Golgota Polska” usytuowana na placu kościelnym – na podłożu z kostki granitowej usadowione  są polne głazy z tabliczkami zawierającymi informację dotyczące martyrologii ludności polskiej na przestrzeni dziejów. W centralnym punkcie scena ukrzyżowania, pod krzyżem figura adorującego anioła, po przeciwnej stronie od anioła szyny kolejowe przypominające o tragicznych dziejach Narodu – wywózki na Syberię do obozów koncentracyjnych.

    Planowany „Park Kulturowo-Religijny przy Studni Św. Ottona w Cerkwicy” zlokalizowany jest wokół zabytkowej studni. Koncepcja stanowi syntezę miejsca kultu religijnego i parku kulturowego. Planowane elementy małej architektury nawiązują wykorzystanym materiałem i formą do estetyki głównego zabytku. Założenie uzupełnia gaj dębowy, w którym przeplatają się 3 gatunki drzew o zróżnicowanej kolorystyce (400 szt. Dąb szypułkowy fastigiata, 300 szt. dąb czerwony, 300 szt. dąb szypułkowy). Posadzone drzewa będą symbolizowały wydarzenia lub postacie z historii Polski.

Stanisław Razmus

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
prof. Piotr Briks
prof. Piotr Briks 01.07.2020, 20:43
Wspaniała inicjatywa! Gratuluję Pomysłodawcom i Wszystkim zaangażowanym osobom! Do tej pory bardzo skromne, robiące niekiedy wrażenie zapomnianego miejsce, ma szanse stać się ważnym punktem na historycznej mapie Pomorza Zachodniego. Czas jest po temu doskonały, już za parę lat będziemy obchodzić 900. rocznicę pierwszej mijsji św. Ottona na naszych ziemiach. Szczęść Boże!

Pozostałe