Politechnika Koszalińska podpisała umowę z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia

  • 10.03.2019, 19:42 (aktualizacja 10.03.2019, 19:47)
  • Politechnika Koszalińska
Politechnika Koszalińska podpisała umowę z Wojskowymi Zakładami  Uzbrojenia Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal (po lewej) i dr Piotr Tefelski, prezes WZU
Studenci Politechniki Koszalińskiej będą kształcić swoje umiejętności praktyczne w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (WZU) w Grudziądzu. Umowę w tej sprawie przedstawiciele uczelni i przedsiębiorstwa podpisali 6 marca br. w Koszalinie.

Niewykluczone również, że z inicjatywy WZU w Grudziądzu powstanie druga filia Politechniki Koszalińskiej, oparta na współpracy z zakładem. Pierwsza filia, Wydział Przemysłu Drzewnego, została utworzona w 2016 r. w Szczecinku. W tym przypadku partnerem szkoły jest firma Kronospan. 

Porozumienie z WZU obejmuje realizację praktyk zawodowych przez studentów Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych, zarówno kierunków technicznych, jak i nietechnicznych. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia będą wspierać studentów w przygotowaniu prac dyplomowych i różnego rodzaju innych projektów.

Cieszę się, że tak ważna firma polskiej zbrojeniówki chce pomagać studentom, którzy po zakończeniu nauki i praktyk otrzymają szansę na ciekawą pracę – przyznał prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Zakład w Grudziądzu potrzebuje informatyków, mechaników, elektroników, logistyków, specjalistów od zarządzania, stąd wybór kierunków do realizacji praktyk.  

Dr Piotr Tefelski, prezes WZU stwierdził: – Wśród naszych pracowników, liderów projektów, mamy absolwentów Politechniki Koszalińskiej. Realizacja praktyk to dla nas wielka szansa na pozyskanie kolejnych młodych i zdolnych ludzi, którzy mogą wywindować zakład poza dotychczasowy poziom jego funkcjonowania.

Politechnika Koszalińska ma podpisanych już ponad 150 umów na staże i praktyki z różnymi podmiotami.

– Zgodnie z zaleceniem ministerstwa musimy prowadzić jak najwięcej kierunków o profilu praktycznym – przypomniał prof. Tadeusz Bohdal. – Dotąd wszystkie kierunki były akademickie, teraz już niemal połowę stanowią praktyczne. Praktyki są bardzo cenne. Uczymy teorii, dopiero w firmie student nabiera fachowych kompetencji i widzi, jak teoria jest wdrażana i przekłada się na rezultaty. Opinia pracodawców o naszych studentach jest bardzo dobra.

O ile dla uczelni umowa jest pierwszą podpisaną z firmą z branży zbrojeniowej, o tyle dla WZU umowa z uczelnią jest w ogóle pierwszym porozumieniem o współpracy. Jednak to nie wszystko. Prezes Tefelski przyjechał do Koszalina również z innym pomysłem.

W Grudziądzu mamy dobre warunki lokalowe – powiedział. – Jeden z budynków jest nie do końca wykorzystywany. Zaproponowałem panu rektorowi zlokalizowanie tam wydziału zamiejscowego w obszarze informatyka i elektronika. Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą. W nieodległej przyszłości wydział mógłby przekształcić się w filię – dodał.

Jeżeli tylko Wojskowe Zakłady Uzbrojenia zostaną naszym parterem w powstaniu i utrzymaniu wydziału, na pewno poważnie rozważymy tę propozycję – odpowiedział prof. Tadeusz Bohdal.

Działające od 1960 r. WZU to nowoczesne przedsiębiorstwo przemysłu obronnego, które realizuje zamówienia dla wojska polskiego i partnerów zagranicznych. Na międzynarodowym rynku uzbrojenia WZU funkcjonują jako zakład wyspecjalizowany w rakietowej technice obronnej. Firma zajmuje się modernizacją uzbrojenia rakietowego i remontem przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

 

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Politechnika Koszalińska

Zdjęcia (1)

Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal (po lewej) i dr Piotr Tefelski, prezes WZU

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe