WYDARZENIA W MUZEUM NARODOWYM W SZCZECINIE:

  • 07.03.2019, 21:35 (aktualizacja 07.03.2019, 21:48)
  • Muzeum Narodowe Szczecin
WYDARZENIA W MUZEUM NARODOWYM W SZCZECINIE:
11–17 MARCA 2019

11 MARCA 2019 | PONIEDZIAŁEK
Muzeum nieczynne

12 MARCA 2019 | WTOREK
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00

13 MARCA 2019 | ŚRODA
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy | wstęp wolny
                Debata: „Raj doczesny komunistów” | dr. Łukasz Kamiński oraz dr. Marek Mutor
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny

                Akademia Historii Sztuki | „Początki fotografii” | Wykład Pawła Kuli

14 MARCA 2019 | CZWARTEK
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
                „Brak nieszczęścia nie jest szczęściem. Czym o jest szczęście według współczesnej nauki?” 
                Wykład Doroty Kościukiewicz-Markowskiej | SLL**


15 MARCA 2019 | PIĄTEK
Muzeum czynne od 10.00 do 16.00

16 MARCA 2019 | SOBOTA
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00 | BEZPŁATNA SOBOTA
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | bilety: 10 zł + zapisy*
                „1000 wycinanek Pana Andersena” | Warsztaty z wyobraźnią dla dzieci w wieku 6–12 lat  
                Prowadzenie: Agata Kamińska | SLL**

10.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | bilety: 10 zł + zapisy*
                Akademia Gryfa | „Morski Szczecin. Korabnicy, korsarze i wspaniałe statki”
                Zajęcia dla dzieci w wieku 7–10 lat | Prowadzenie: Ewa Kimak
18.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | bilety: 25/15 zł
                Koncert z okazji 20-lecia zespołu Consortium Sedinum | Organizator: Fundacja Akademia
                Muzyki Dawnej w Szczecinie

 

17 MARCA 2019 | NIEDZIELA
Muzeum czynne od 10.00 do 16.00
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny

                Finisaż wystawy czasowej „Sztuka szczęśliwych ludzi” | SLL**
                – Prezentacja Katalogu wystawy | dr Dariusz Kacprzak
                – „Sztuka szczęścia” – oprowadzanie kuratorskie |dr Beata Małgorzata Wolska

 

** SLL: Program towarzyszący wystawie czasowej „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku”

 

DEBATA CDP
RAJ DOCZESNY KOMUNISTÓW

Zapraszamy w środę, 13 marca 2019 roku o godzinie 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na spotkanie z dr. Łukaszem Kamińskim oraz dr. Markiem Mutorem, autorami wystawy „Raj doczesny komunistów”. Prezentuje ona jeden z XX-wiecznych totalitaryzmów, który przyczynił się do wybuchu II wojny światowej i cierpień milionów ludzi podczas jej trwania i po jej zakończeniu. Fragment tej ekspozycji zostanie zaprezentowany przy okazji środowej debaty
w formie prezentacji multimedialnej.

Wystawa ta miała przypomnieć, co działo się pod szyldem czerwonej ideologii – czystki, zabójstwa, zastraszanie, formatowanie ludzkich umysłów – by w efekcie stworzyć nowego człowieka, zwanego homo sovieticus. Pokazano w ramach niej budowę utopijnego raju na ziemi, który stał się dla milionów ludzkich istnień piekłem. Z tego powodu autorzy posłużyli się nawiązaniem do dziewięciu kręgów piekła z „Boskiej komedii” Dantego. Na ekspozycji te kręgi to kolejno: kłamstwo, zniewolenie, świat bez Boga, nędza, kontrola, nienawiść, terror, zbrodnia, zapomnienie. Zagadnienia te przedstawiono również przez pryzmat oryginalnych eksponatów pochodzących m.in. z Chin, Czech, Rosji czy Słowacji.

W „Dzienniku telewizyjnym” Joanna Szczepkowska powiedziała: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku o godzinie dwunastej w południe skończył się w Polsce komunizm”. W Polsce, upadek komunizmu nastąpił 30 lat temu, a ocena zbrodni komunistycznych ulega powolnemu zatarciu. Czy tak faktycznie się stało, że z dnia na dzień ludzie pamiętający jedynie życie w systemie komunistycznym odnaleźli się w nowej rzeczywistości? Czy społeczeństwo polskie, pamiętające czasy II RP, II wojnę światową, ukrywające swoje przekonania i przeszłość w PRL, nagle wyszło z podziemia i nauczyło się żyć w zupełnie nowej/kolejnej, nieznanej im rzeczywistości? Symbole komunistyczne czy przedstawiciele tej ideologii na koszulkach – czy taka będzie pamięć młodego pokolenia o zbrodniach komunistycznych? A może jej brak? Pytania i zagadnienia, jakie pojawią się podczas debaty, będą oscylowały wokół konsekwencji totalitaryzmu komunistycznego, czy jest wciąż obecny, co w nas pozostało z tej ideologii i co świadomie bądź nie przekazujemy kolejnym pokoleniom.

 

 

Dr Łukasz Kamiński, wiceprezes Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia. W latach 2011–2016 prezes IPN. Historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2000 roku w IPN, początkowo jako naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej we Wrocławiu, następnie kierownik Referatu Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. Od 2006 roku zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej, od 2009 roku dyrektor BEP. Pomysłodawca i kierownik Letniej Szkoły Historii Najnowszej. Członek redakcji półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość” i redakcji „Encyklopedii Solidarności”, członek kolegium „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”.

Dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Polonista i historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Szef Narodowego Centrum Kultury w latach 2006–2007 oraz w 2016 roku. Twórca państwowych programów, m.in. „Patriotyzm jutra”, „Świadkowie historii”. Organizator wystaw, m.in. „Pociąg do historii” czy „Solidarny Wrocław”. Twórca Centrum Historii Zajezdnia.

 

 

AKADEMIA HISTORII SZTUKI

POCZĄTKI FOTOGRAFII

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od października
do kwietnia, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny

 

 

BRAK NIESZCZĘŚCIA NIE JEST SZCZĘŚCIEM.
CZYM WOBEC TEGO JEST SZCZĘŚCIE WEDŁUG WSPÓŁCZESNEJ NAUKI?

WYKŁAD DOROTY KOŚCIUKIEWICZ-MARKOWSKIEJ

Zapraszamy na wykład Doroty Kościukiewicz-Markowskiej "Brak nieszczęścia nie jest szczęściem. Czym wobec tego jest szczęście według współczesnej nauki?". Podczas wykładu przyjrzymy się składowym szczęścia w ujęciu psychologii pozytywnej. Zgłębimy również odpowiedzi na pytania odnośnie umysłu i jego roli w budowaniu szczęścia. Czy można ustabilizować umysł? Jak i po co? Dotkniemy także tematu wyborów i decyzji. Kto decyduje? Czy potrafię działać zgodnie z wolą? Co to w ogóle oznacza? Czy jeśli mój cel łączy się z sensem, to czy musimy mówić o motywacji do działania? Czym jest w takim razie zaangażowanie? W trakcie spotkania omówimy powyższe kwestie, dotykając również tematu emocji i ich wpływu nie tylko na poziom szczęścia, ale i zdrowia.

Dorota Kościukiewicz-Markowska - pomysłodawczyni i redaktor naczelna magazynu „Szczęście – podaj dalej", pomysłodawczyni i założycielka projektu Stop Stres. Szkoleniowiec, pisarka, felietonistka, terapeuta z psychologii pozytywnej i analizy egzystencjalnej, mówca. Autorka powieści z zakresu psychologii, filozofii i sensu życia: „Nie chwycisz wiatru w garść” oraz „Bez wysiłku”, jak również bajek dla dzieci zawierających dużą dawkę uważności i psychologii emocji pt. „Bajeczki nie tylko dla Majeczki. Mądre bajki z dobrą puentą”, oraz albumu „Pałac kolorów”. Specjalizuje się w psychologii pozytywnej, neurokognitywistyce, zarządzaniu konfliktem, analizą egzystencjalną, anatomią stresu i emocji, uważność, naturą umysłu.

Występowała z wykładami między innymi w Teatrze Polskim, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Akademii Sztuki czy 13 Muzach. Od 9 lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla dzieci, dorosłych, seniorów oraz firm z zakresu psychologii pozytywnej, neurobiologii, uważności, terapii egzystencjalnej, odkrywania sensu życia, psychokardiologii oraz świadomego rozwiązywania konfliktów. Na stałe związana jest z firmą StopStres.edu.pl i autorską Szkołą Szczęścia. Autorka książek filozoficzno-psychologicznych oraz bajek dla dzieci o tej samej tematyce, felietonistka. Pomysłodawczyni i redaktor naczelna magazynu „Szczęście podaj dalej”. Była gościem m. in. w: Radiowej Trójce u Kasi Stoparczyk i Grażyny Dobroń, Chilli Zet u Dominiki Biegańskiej, Polsat News 2 w programie „Widzi mi się”, TVP 2 w programie „Pytanie na śniadanie”, TVP 1 w programie „Kawa czy herbata?”, Radio Szczecin u Małgosi Frymus oraz w telewizji Galaktyka Pomerania.

Wykład odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Wstęp wolny

 

 

1000 WYCINANEK PANA ANDERSENA
WARSZTATY Z WYOBRAŹNIĄ

W sobotę 16 marca 2019 zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat  na warsztaty  w ramach programu do wystawy Sztuka szczęśliwych ludzi – malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku, które odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Podczas zajęć będziemy tworzyć portrety sylwetowe, wycinać kolorowe wzory, rysować tuszem i piórem,  projektować kolorowe projekty do najpiękniejszych  baśni Andersena. Poznamy historię pisarza, którego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 80 języków świata. Calineczkę, Królową Śniegu, Dziewczynkę z zapałkami i Ołowianego żołnierzyka,  znają niemal wszyscy. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że znany pisarz nie rozstawał się z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja.

Tworzył   książki z obrazkami dla dzieci przyjaciół, w których umieszczał wycinki z gazet, oraz własne rysunki, wycinanki i zabawne komentarze czy wierszyki. Powtarzają się w nich często motywy obecne także w jego baśniach literackich: łabędzie, bociany, tancerki. Andersen również bardzo dużo rysował.

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie z Panem Andersenem, bo  przygód nie zabraknie!

Zajęcia prowadzi: Agata Kamińska

Zapisy: [email protected]

Wstęp: 10 zł

 

AKADEMIA GRYFA

Akademia Gryfa to cykl sobotnich spotkań dla dzieci w wieku 7–10 lat, który rozpocznie się w październiku. Raz w miesiącu słuchacze Akademii Gryfa będą podróżować po wnętrzach Muzeum Historii Szczecina, poznając dzieje naszego miasta i jego mieszkańców od czasów najdawniejszych po XX wiek. W czasie spotkań słuchacze dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Szczecin i jak wyglądało życie codzienne szczecinian – rodzina, dom, praca oraz rozrywka.

 


20-LECIE ZESPOŁU CONSORTIUM SEDINUM

Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie zapraszają na koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności zespołu Consortium Sedinum.

Na program koncertu złożą się arcydzieła instrumentalnej muzyki Sinfonie Georga Friedriecha Haendla oraz Johanna Adolfa Hassego, a także uwertury Georga Philippa Telemanna i Johanna Sebastiana Bacha.

Zespół Consortium Sedinum wystąpi w składzie:
Olga Musiał-Kurzawska – flauto traverso,
Mikołaj Zgółka, Katarzyna Cendlak – skrzypce barokowe
Piotr Chrupek – altówka barokowa
Bartosz Kokosza - wiolonczela barokowa
Marcin Bajon - violone
Urszula Stawicka – klawesyn, kierownictwo artystyczne zespołu

Koncert odbędzie się w sobotę, 16 marca 2019 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

Bilety w promocyjnej cenie 20/10 zł (przedsprzedaż) do nabycia od 4 marca 2019 roku w Republice Rozmaitości Fanaberia przy deptaku Bogusława X 5 oraz na stronie www.famd.pl.

Bilety w dniu koncertu w cenie 25 zł i 15 zł do nabycia w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

 

 

FINISAŻ

SZTUKA SZCZĘŚLIWYCH LUDZI

To już ostatnie spotkanie z malarstwem ze szczęśliwej bałtyckiej wyspy. Prezentacja wystawy „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku” dobiega końca. W ramach finisażu zapraszamy do udziału w Spotkaniu promocyjnym katalogu wystawy, oraz ostatnim już spacerze z kuratorką dr Beatą Małgorzatą Wolską. 

Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w niedzielę, 17 marca 2019 roku. Początek o godzinie 17.00 Wstęp wolny.

 

Muzeum Narodowe Szczecin

Zdjęcia (4)

Sztuka szczęśliwych ludzi
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe