Uroczystości z okazji 74 rocznicy wyzwolenia Gryfic

  • 6.03.2019, 22:37
  • str
Uroczystości z okazji 74 rocznicy wyzwolenia Gryfic
6 marca 1945 roku to dzień w którym jeszcze nieformalnie stał się pierwszym dniem polskości Gryfic. Historia XX wieku to okres wielkich zmian terytorialnych i walk narodów o samostanowienie. W wyniku tragicznej I wojny światowej rozpadły się władające Europą cesarstwa dając samostanowienie m.in. targanej rozbiorami Polsce. I wojna światowa nie rozwiązała jednak wielu problemów i po 20 latach pokoju rozgorzał kolejny globalny konflikt dla Polski znowu tragiczny ale tym razem nasza państwowość nie przepadła choć w wyniku pazerności spadkobierców jednego z byłych „rozbiorców” straciliśmy znaczne obszary państwa – w ramach rekompensaty przyznano nam tereny należące dotąd do Niemiec a do których – na bazie historycznej paraleli mogliśmy rościć sobie terytorialne prawa. Ustanowiony po drugiej wojnie światowej porządek okazał się na tyle trwały, że pozwolił wielu narodom na pokojowe życie w swoich narodowych państwach. Integracja europejskich państw w formie Unii Europejskiej pokazała, że terytorialne roszczenia nie są tak ważne w warunkach gdy ludzie mogą swobodnie korzystać z osobistej i narodowej wolności z poszanowaniem narodowych odrębności.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Gryficach zorganizował uroczystość upamiętniającą tę ważną kolejną rocznicę polskości Gryfic.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11 na Placu Zwycięstwa. Delegacje Związku, władz samorządowych gminy Gryfice i powiatu gryfickiego, służb mundurowych placówek oświatowych organizacji pozarządowych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem pamięci oraz tablicą pamiątkową na murze Gryfickiego Domu Kultury w którym w Sali kawiarnianej odbyła się druga część uroczystości. Podczas spotkania burmistrz Andrzej Szczygieł wręczył listy gratulacyjne i pamiątkowe albumy wydane z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – wśród wyróżnionych znaleźli się podporucznik w st. spocz. Czesław Michałowski – weteran II Wojny Światowej, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Krystyna Górska, sekretarz Zarządu Koła Urszula Pszczolińska, Jadwiga Kordowicz, wiceprezes ZKRPiBWP Romuald Podmokły oraz Michał Bierwiaczonek.

Krzysztof Wilczyński – Redaktor Naczelny gazety Gryfickie Echa odebrał z rąk prezes Związku Krystyny Górskiej w uznaniu 25 lat współpracy Odznakę „Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”.

Okolicznościowy wykład pt. Oni byli pierwsi – poczet pionierów polskich Gryfic wygłosił dr Antoni Cieśliński w którym zaprezentował postaci ludzi którzy jako pierwsi organizowali powojenne życie w naszym mieście i gminie. Wśród zaprezentowanych postaci znalazł się Mieczysław Tacher – pierwszy – jeszcze z „nadania” komendanta wojennego – burmistrz Gryfic, Kazimierz Borzęcki pierwszy gryficki starosta i wielu innych osób organizatorów polskiej administracji, oświaty,rzemiosła i życia religijnego z pierwszym proboszczem ks. Feliksem Kwilasem czy pierwszym komendantem milicji obywatelskiej Wojciechem Kubickim.

Artystyczną część Uroczystości zapełnił występ chóru Viola.

str

Zdjęcia (55)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe