Dobrze się zastanów, czy możesz napić się alkoholu

  • 06.02.2019, 20:42
  • Materiał Partnera
Dobrze się zastanów, czy możesz napić się alkoholu
Z konsumpcją alkoholu wiąże się szereg uciążliwości. Jedna z nich dotyczy zmagania się ze stanem upojenia bądź jego skutkami, gdy już dawno skończyliśmy zabawę i chcemy wrócić do codzienności. Głównym problemem jest czas, jakiego to będzie wymagało. Możliwość jego przewidzenia znacząco ułatwiłaby udział zakrapianej imprezie i bezpieczny powrót do domu czy jakichkolwiek zajęć. Nie jest to jednak łatwe.

Każdy organizm jest inny

Aby uzmysłowić sobie, ile czasu będzie potrzebował nasz organizm na poradzenie sobie z alkoholem i jak bardzo będzie on się wydłużał wraz jego ilością wypitą przez danego człowieka, warto skorzystać z całkiem użytecznego narzędzia, jakim jest wirtualny alkomat. Wprowadzenie informacji dotyczących masy ciała, płci, wieku i oczywiście rodzaju i ilości spożytych napojów, nierzadko także czasu picia, pozwoli nam uzyskać niestety tylko przybliżony wynik. Trzeba więc za każdym razem traktować go jedynie jako pewną sugestię, a w żadnym razie nie należy bezpośrednio na jego podstawie planować np. podróży samochodem w roli kierowcy. Czynników wpływających na metabolizm jest bowiem więcej i po prostu nie ma możliwości całkowicie precyzyjnego określenia, z jaką szybkością będzie on przebiegał. Należy także nieustannie przypominać, że nie da się tego procesu przyspieszyć. Tymczasem w społeczeństwie wciąż funkcjonuje w tym zakresie wiele mitów – a to, że można taki rezultat osiągnąć poprzez sen, a to że poprzez wysiłek fizyczny, bądź spożycie takiego czy innego śniadania. Są to często skuteczne sposoby znacznie redukujące uciążliwość kaca, przez co wielu spośród osób je stosujących może wydawać, że już odzyskują całkowitą trzeźwość. Przekonanie takie nierzadko boleśnie rozwiewane jest przez policjanta drogówki z alkomatem i kończy się przynajmniej karą za wykroczenie – jeśli wykazana wartość nie przekroczyła 0,5 promila.

 

Dobrze wszystko zaplanuj, a będziesz spokojny

Jak zatem widzimy, jedynym sposobem na to, by bez obaw powrócić za kierownicę czy do innych zajęć jest pozostawienie sobie na to odpowiedniej ilości czasu, tak, by można było spokojnie doczekać do momentu, aż alkohol zostanie z organizmu usunięty. Należy więc dobrze przemyśleć każdą decyzję o sięgnięciu po kieliszek, zwłaszcza, jeśli okazję ku temu mamy daleko od miejsca zamieszkania, co będzie wiązało się z koniecznością powrotu. Jeśli wiemy, że będzie nam się choćby nieznacznie spieszyć, nie ma innej możliwości niż rezygnacja z jego spożycia, lub ograniczenie ilości do absolutnego minimum. Gdy nie możemy czekać odpowiednio długo, wątpliwości rozwieje wyłączanie badanie alkomatem, które dostępne są dzisiaj w dużym wyborze także dla indywidualnych użytkowników, o czym można przekonać się np. na stronie sklepu Promil-lab. W wypadku braku takiego urządzenia, pomocą służy nam każda jednostka policji, która dysponuje odpowiednim wyposażeniem.

Materiał Partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe