Gryfice: Noworoczne Spotkanie 2019

  • 30.01.2019, 12:45
  • Stanisław Razmus
Gryfice: Noworoczne Spotkanie 2019
W sobotę 26 stycznia w Gryfickim Domu Kultury odbyło się Noworoczne Spotkanie Burmistrza z mieszkańcami Gryfic. To tradycyjnie doroczna okazja do podsumowania zakończonego roku i złożenia podziękowań dla osób i instytucji których postawy i działania przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy Gryfice.

Wśród licznie zebranych gości znaleźli się duchowni - ks. proboszcz Ireneusz Pastryk, ks. proboszcz Mariusz Szymczak, ks. proboszcz Andrzej Demczuk, przedstawiciele samorządów - wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego Zygmunt Dziewguć, przedstawiciel europosła Bogusława Liberadzkiego, starosta gryficki Ryszard Chmielowicz i wicestarosta Waldemar Wawrzyniak, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Tokarczyk, delegacja miasta partnerskiego Gryfów Śląski - wiceburmistrz Andrzej Tartak i Przewodniczący RM Mateusz Królak, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Gryficach, Komendant Powiatowy Policji w Gryficach Krzysztof Boguszewicz, Komendant Powiatowy PSP w Gryficach Andrzej Gołdyn, przedstawiciele Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, dyrektorzy placówek oświatowych, sołtysi i przedstawiciela samorządu lokalnego, szefowie stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz mieszkańcy gminy Gryfice.

Spotkanie – jak się okazało nieprzypadkowo - rozpoczęło się od gorąco oklaskiwanego przez gości występu Zespołu Piosenki i Ruchu Tarantule. Zespół został uhonorowany Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego którą wręczył wiceprzwodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Zygmunt Dziewguć.

Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł bardzo serdecznie przywitał zaproszonych gości a następnie podsumował dokonania minionego roku. Jednym z głównych działań były przedsięwzięcia i inicjatywy związane z obchodami 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, było to symboliczne sadzenie kwiatów, dębów, spotkania, akademie środowiskowe i apele. Podsumowanie minionego roku to także a może nawet przede wszystkim dokonania inwestycyjne w dziedzinie gospodarki i poprawy komfortu życia mieszkańców, to m.in. oddanie do użytku Przedszkola na Osiedlu XXX lecia, budowa mieszkań komunalnych przy ul. Jana Dąbskiego do których już wkrótce wprowadzą się oczekujący na mieszkanie komunalne mieszkańcy. Podjęto kolejne działania dla przygotowania kolejnych inwestycji – to uzbrojenie kolejnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe oraz rozbudowa infrastruktury sportowej. Dalsze plany inwestycyjne to budowa kolejnego przedszkola przy ul. Sienkiewicza, stworzenie Dziennego Domu Seniora, budowa kolejnych świetlic wiejskich, kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego, ale też modernizacja infrastruktury która wraz z upływem czasu wymaga dostosowania do nowych wymagań jak konieczność modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków oraz oświetlenia ulicznego. W planach inwestycyjnych pojawia się też bardzo ambitna inicjatywa budowy Gryfickiego Centrum Kultury. Nawiązując do tragedii w Gdańsku burmistrz apelował także o obniżenie zarówno w debacie publicznej jak i relacjach międzyludzkich językowej agresji i wyeliminowanie “mowy nienawiści” z jaką spotykamy się także w naszej gminie.

Części spotkania poświęcona podziękowaniom, zaczęła się od wystąpienia starosty gryfickiego Ryszarda Chmielowicza który na ręce burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej złożył podziękowaniu owocną współpracę obu samorządów a przedstawicielom Gryfowa Śląskiego w uznaniu za wieloletnią przyjaźń i wzorową współpracę miast wręczył pamiątkowe obrazy, jako wizytówkę naszego regionu.

Goście z Gryfowa Śląskiego, w imieniu Burmistrza Olgierda Poniźnika złożyli najserdeczniejsze życzenia noworoczne a także - również tradycyjnie z przymrużeniem oka w wierszowanej formie - przedstawili garść powyborczych refleksji.

Podziękowania burmistrza Gryfic - jak co roku - kierowane do osób i instytucji najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz Gryfic otrzymali: Antoni Ludwicki, Przedszkole nr 1 w Gryficach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Załuskiego, Zespół Piosenki i Ruchu Tarantule, Robert Bułchak, Muzeum Narodowe w Szczecinie za Wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach, Ks Dziekan Kazimierz Półtorak.

Noworoczne spotkanie to także podsumowanie dorocznego konkursu „Nasza wieś najładniejsza”. W ubiegłorocznej edycji do rywalizacji zgłosiło się 12 miejscowości. Komisja rozstrzygająca wyniki konkursu przyznała cztery nagrody za trzecie miejsce wraz z czekiem na 10 tys. złotych sołectwom Borzęcin, Przybiernówko, Lubin i Ościęcin. Delegacja sołectwa Brodniki za zajęcie 2 miejsca odebrała czek na 20 tys. zł.

Jako Gwiazda Noworocznego Spotkania  wystąpił dobrze wszystkim znany  zespół VOX. Zespół który na muzycznej scenie funkcjonuje od 1978 roku cieszy się ciągle uznaniem słuchaczy i został prze gryficką widownię przyjęty gorącymi brawami. Aktualny skład zespołu to: Witold Paszt, Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski.

Stanisław Razmus

Zdjęcia (47)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe