Politechnika Koszalińska stawia na współpracę z przemysłem

  • 18.01.2019, 22:30 (aktualizacja 18.01.2019, 22:35)
  • Politechnika Koszalińska
Politechnika Koszalińska stawia na współpracę z przemysłem Centrum Transferu Technologii Próżniowo-Plazmowych zajmuje się przenoszeniem na rynek technologii opracowanych przez naukowców.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego (RPOWZ) dofinansuje zakup nowego wyposażenia badawczego i technologicznego Centrum badawczo-wdrożeniowego inżynierii powierzchni, projektowania i symulacji procesów oraz badań wibroakustycznych na Politechnice Koszalińskiej.

Całkowity koszt realizacji projektu to 3,35 miliona złotych. RPOWZ dofinansuje go kwotą 2 milionów złotych. Kolejne inwestycje w infrastrukturę badawczą pozwolą uczelni na ściślejszą i efektywniejszą współpracę z przemysłem.
Jak podkreśla prof. Witold Gulbiński, kierownik Katedry Fizyki Technicznej i Nanotechnologii na Wydziale Technologii i Edukacji, a równocześnie prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Koszalińskiej, partnerami uczelni są przede wszystkim firmy przemysłu narzędziowego i użytkujące narzędzia, w tym zajmujące się obróbką drewna.
Nasze działanie polega na modyfikacji powierzchni narzędzi, aby podwyższyć ich trwałość – mówi naukowiec. – Można to osiągnąć poprzez azotowanie plazmowe i nanoszenie powłok przeciwzużyciowych.
Prof. Gulbiński dodaje, że współpraca z przemysłem nie jest łatwa, ale równocześnie niezbędna. Przedsiębiorcy bywają nieufni, trzeba przekonać ich, że badania skutecznie wspierają postęp technologiczny. W przypadku koszalińskiej uczelni ta współpraca przynosi wymierne korzyści, zarówno dla studentów, jak i środowiska naukowego.
W 2013 roku Politechnika Koszalińska utworzyła Centrum Transferu Technologii Próżniowo-Plazmowych, które umożliwia komercjalizację oraz przenoszenie na rynek technologii opracowanych przez naukowców. Centrum współpracuje obecnie z ponad 30 przedsiębiorstwami.
Jak wyjaśnia Zbigniew Galocz, dyrektor Centrum Transferu Technologii Próżniowo-Plazmowych są to m.in. duże fabryki narzędzi, jak Faba czy Gopol, wytwórnie form wtryskowych czy firmy jubilerskie.
- Nasze działania polegają najczęściej na modyfikacji powierzchni narzędzi lub części maszyn lub nanoszeniu twardych powłok zwiększających ich trwałość. Wykonujemy także ekspertyzy materiałowe i doradzamy, jak efektywnie użytkować narzędzia pokryte powłokami – dodaje Zbigniew Galocz.
Wyposażenie narzędzi w powłoki odporne na ścieranie wielokrotnie przedłuża ich trwałość, co zmniejsza koszty produkcji. W tym obszarze politechnika realizuje kilka projektów badawczo-rozwojowych. Przykładowo: dla firmy AMP spod Świebodzina uczelnia wykonała badania hybrydowych nanopowłok w obróbce cieplno-chemicznej i powierzchniowej metali.
Centrum badawczo-wdrożeniowe ma udoskonalić i poszerzyć ofertę badawczą i usługową uczelni w zakresie obróbki powierzchni, w tym obróbki cieplnej, cieplno-chemicznej, plazmowej i nanoszenia powłok metodami PVD (nanoszenie substancji utwardzającej). Politechnika ma urządzenia do nanoszenia powłok metodami PVD oraz powłok diamentopodobnych na bazie węgla.
Równolegle uczelnia udoskonala zaplecze techniczne do badań wibroakustycznych, symulacji i modelowania procesów.
W ramach projektu obecnie realizowane są trzy zadania. Pierwsze obejmuje zakup nowoczesnego dyfraktometru rentgenowskiego, który pozwoli na zaawansowaną analizę struktury wytwarzanych powłok. Drugie to zaprojektowanie i budowa hybrydowego urządzenia technologicznego do prowadzenia obróbki próżniowo-plazmowej powierzchni. Realizacja tego zadania odbędzie się przy współpracy z koszalińską firmą Tepro.
Trzecie polega na zakupie zaawansowanego oprogramowania Comsol Multiphysics w wersji komercyjnej, które pozwoli Politechnice Koszalińskiej na świadczenie usługi modelowania zjawisk i procesów na zlecenie przemysłu.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska                                            

Politechnika Koszalińska

Zdjęcia (1)

Profesor Witold Gulbiński wyjaśnia, że partnerami uczelni są przede wszystkim firmy narzędziowe i użytkujące narzędzia, w tym zajmujące się obróbką drewna.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe