Zapomniana atrakcja? Co dalej z Muzeum Kolejnictwa

  • 10.12.2018, 17:42 (aktualizacja 10.12.2018, 17:46)
  • Biuro Senatorskie Grzegorza Napieralskiego
Zapomniana atrakcja?    Co dalej z Muzeum Kolejnictwa
Co pewien czas wraca temat przyszłości Muzeum Kolejnictwa w Gryficach. Placówka powstała w latach osiemdziesiątych w ramach czynu społecznego kolejarzy wąskotorowych pracujących w Gryficach, Stargardzie, Koszalinie, Białogardzie czy Resku i Dobrej koło Nowogardu. Warto przypomnieć, że kolej wąskotorowa na Pomorzu Zachodnim miała największą sieć torów w Europie. Dziś jej historię można obejrzeć w pawilonach wystawowych w Gryficach. Placówką zarządza Muzeum Narodowe w Szczecinie. Tu są parowozy wyprodukowane w dzisiejszej stoczni szczecińskiej.

Kolej wąskotorowa przetrwała przemiany na odcinku Gryfice - Rybokarty - Karnice - Trzęsacz - Niechorze - Pogorzelica dzięki zaangażowaniu i odwadze samorządu Gminy Rewal. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie chciało przewieźć swoje eksponaty do centrali i Piaseczna. Ostatecznie skończyło się na kilku parowozach i wagonie motorowym, który ma stanąć po remoncie przy centrum handlowym w Warszawie. Placówki w Gryficach by nie było gdyby nie zaangażowanie radnego Sejmiku Zygmunta Dziewgucia, posła Konstantego Tomasza Oświęcimskiego i ówczesnego członka Zarządu Województwa Witolda Jabłońskiego. To z ich inicjatywy Muzeum Narodowe w Szczecinie przejęło wystawę w Gryficach od Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Niedawno Muzeum Narodowe w Szczecinie z myślą o wystawie w Gryficach uruchomiło serwis internetowy. W ubiegłym roku z inicjatywy sympatyków kolei odbyła się audycja na żywo Radiowej Jedynki z muzeum kolejnictwa w Gryficach. W poprzedniej kadencji działania na rzecz wystawy w Gryficach podejmował też marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Gebleiwcz i wicemarszałek Jarosław Rzepa z myślą o rozbudowie placówki.

Propozycję stworzenia w Gryficach Narodowego Muzeum Kolejnictwa przedstawił senator RP Grzegorz Napieralski. Podobny pomysł na swoją kolej wąskotorową ma też Gniezno. - Przykład kolejki w Żninie, parady parowozów w Wolsztynie czy Międzyrzeczu pokazuje, że wystawa w Gryficach może być bardzo dużą atrakcją turystyczną Pomorza Zachodniego. Sam uczestniczyłem w nocy muzeów w gryfickiej placówce. Liczba osób, która tu przyjechała zaskoczyła mnie - mówi senator RP Grzegorz Napieralski.

Ostatnie działania parlamentarzysty poparł wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński. - Pragnę zadeklarować, że popieram idę utworzenia muzeum, które będzie prezentowało historię kolei na ziemiach polskich. (...) Najwłaściwszym organizatorem placówki powinien być Minister Infrastruktury z lokalnym samorządem - pisze prof. Gliński w odpowiedź na oświadczenie złożone przez senatora RP Grzegorza Napieralskiego.

- Kolejarze byli jedną z pierwszych grup pionierów, którzy przybyli na ziemie Pomorza Zachodniego po wojnie. Należy im się pamięć. To można połączyć z placówką, która będzie oferowała ciekawą ofertę dla mieszkańców i turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie - przekonuje senator RP Grzegorz Napieralski wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego Pomorza Zachodniego.

Na zdjęciu: Radiowa Jedynka z Muzeum Kolejnictwa w Gryficach realizowała program "Jedyne takie miejsce", który prowadził Roman Czejarek (ambasador Szczecina, autor m.in. książki "Tajemnice PRL")

Biuro Senatorskie Grzegorza Napieralskiego
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe