Zamkowe Forum Kultury o współpracy polsko-niemieckiej

  • 19.11.2018, 22:41
  • Monika Adamowska
Zamkowe Forum Kultury o współpracy polsko-niemieckiej
Czy ponad 25-letnia współpraca polsko-niemiecka układa się zawsze idealnie? Jakie popełniamy błędy? Jakie są nasze oczekiwania, a jakie mają nasi sąsiedzi? Co udało się zrealizować? Co wspólnie zrobiliśmy? – m. in. na te tematy rozmawiać będą uczestnicy Zamkowego Forum Kultury. Spotkanie odbędzie się we wtorek 20 listopada w Ośrodku Kultury i Sportu w Cedyni. Organizatorzy zapraszają do dyskusji wszystkich zainteresowanych mieszkańców województwa.

Organizatorem cyklu Zamkowe Forum Kultury jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Spotkanie w Cedyni rozpocznie się o godz. 16. Poprowadzą je znani szczecińscy dziennikarze Małgorzata Frymus i Konrad Wojtyła z Polskiego Radia Szczecin.

Prowadzący zapowiadają:

„Współpraca polsko-niemiecka na naszym pograniczu jest faktem. Często ma charakter oficjalny, ale także – a może częściej – po prostu międzyludzki. Unijne programy pozwalają na wymianę młodzieży, na spotkania, wspólne wydarzenia, warsztaty i festiwale.

Czy ponad 25-letnia współpraca układa się zawsze idealnie? Jakie popełniamy błędy? Jakie są nasze oczekiwania, a jakie mają nasi sąsiedzi? Co udało się zrealizować? Co wspólnie zrobiliśmy?

Komu jest łatwiej – korzystając z różnych funduszy unijnych – zrealizować własne idee, pomysły? Organizacjom pozarządowym, których często nie stać na prefinansowanie zadania? Może łatwiej radzą sobie instytucje miejskie czy gminne, które mogą liczyć na kredyt z własnego budżetu lub budżetu prowadzącego ich podmiot?

Czy współpraca międzynarodowa tylko z najbliższymi sąsiadami? Czy może tym bliskim sąsiadem jest też ten mieszkający wzdłuż brzegu Bałtyku? Czy warto tworzyć koalicje, by zrealizować większe projekty międzynarodowe? Jak sobie z tym radzą małe organizacje , a jak duże instytucje?

Pytań, jak widać sporo, choć to główne brzmi: Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej?”

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie organizuje cykl Zamkowe Forum Kultury jako przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz swobodnego wyrażania opinii przedstawicieli instytucji kultury województwa zachodniopomorskiego, szkolnictwa artystycznego oraz decydentów, mających realny wpływ na rozwój i finansowanie szeroko rozumianej kultury na Pomorzu Zachodnim.

Szczególnie ważną grupą adresatów są artyści i twórcy, zarówno uznani, jak i rozpoczynający swoją drogę zawodową. Zaangażowanie i rosnąca liczba uczestników podczas minionych spotkań udowodniły potrzebę podejmowania merytorycznych dyskusji, stawiania trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi w przestrzeni publicznej debaty.

Zamkowe Forum Kultury zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Realizowane jest w ramach Programu „Morze Kultury”.

Patronami medialnymi są Kurier Szczeciński i Polskie Radio Szczecin.

 

Monika Adamowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe