„Nasze Niepodległe Niechorze” – promocja nowej książki w Muzeum Rybołówstwa

  • 10.11.2018, 12:14
  • Stanisław Razmus
„Nasze Niepodległe Niechorze” – promocja nowej książki w Muzeum Rybołówstwa
W czwartek 8 listopada w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu odbyło się spotkanie poświęcone promocji najnowszej publikacji autorstwa dr. Przemysława Łonyszyna pt. Nasze Niepodległe Niechorze.

Autor tej ambitnej publikacji opowiedział licznie zebranym mieszkańcom Niechorza o żmudnej pracy i meandrach tworzenia społecznego archiwum historii Niechorza opartego głównie na materiałach i relacjach obejmujących lata 1945-1960. Lata powojennego osadnictwa na tzw. Ziemiach Odzyskanych to okres także budowania zrębów administracji, w warunkach politycznej niepewności, logistycznych niedostatków w wyniku czego wiele spraw nie zostało trwale udokumentowanych a nawet jeśli gdzieś jeszcze instnieją jakieś dokumenty związane z pierwszymi latami zagospodarowania nadmorskich miejscowości takich jak Niechorze wymagałoby to tytanicznej pracy dużego zespołu badaczy. Ludzka pamięć też staje się już coraz bardziej zawodna a i osoby które mogą tamte czasy pamiętać to już grupa coraz bardziej nieliczna.

„Nasze Niepodległe Niechorze” to przede wszystkim opowieści o pierwszych osadnikach na niechorskiej ziemi, którzy poprzez powolne tworzenie solidarności oraz wspólnoty przyczynili się do odbudowy polskości na ziemiach odzyskanych na podstawie materiałów, dokumentów i relacji do których jeszcze udało się dotrzeć.

Wykład autora poprzedziło otwarcie wystawy czasowej opartej na niepublikowanych do tej pory archiwaliach oraz pracach najmłodszych mieszkańców Niechorza, którzy przygotowali swoje archiwa rodzinne. Całość spotkania uświetnił koncert chóru Amber Singers zawierający najwspanialsze pieśni patriotyczne.

Tylko dla uczestników spotkania zapewniono możliwość otrzymania bezpłatnego egzemplarza publikacji i to z autografem autora. To dużą atrakcja bo publikacja nie trafi do sprzedaży detalicznej, ale zasili zasoby Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu oraz bibliotek szkolnych i publicznych w regionie.

 

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa a partnerami projektu są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niechorzu, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Nr 3 w Niechorzu, Stowarzyszenie Śpiewacze Amber Singer’s i Stowarzyszenie Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu.

Stanisław Razmus

Zdjęcia (10)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Łysy
Łysy 18.11.2018, 20:03
A gdzie tą książkę można kupić ?

Pozostałe