Błękitna Armia

  • 30.10.2018, 23:23 (aktualizacja 30.10.2018 23:26)
  • TOK
Błękitna Armia
Trzebiatowski Ośrodek Kultury we współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zaprosił młodzież z trzebiatowskich szkół na spotkanie „W hołdzie Błękitnej Armii – rola i znaczenie armii generała Józefa Hallera w odzyskaniu niepodległości Polski”. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Osiak – historyk, adiunkt BDZ w Szczecinie, która od 2015 roku jest koordynatorem polsko – francuskiego projektu historyczno – edukacyjnego o utworzeniu w 1917 roku Armii Polskiej we Francji, jej roli i znaczeniu w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Wykład oraz prezentacja multimedialna poświęcone były historii Błękitnej Armii (nazwana pochodzi od koloru mundurów). W sierpniu 1914 roku we Francji utworzono  pierwszą polską formację, do której zaciągnęli się ochotnicy tzw. Bajończycy. Podkreślali swoją odrębność narodową projektując sztandar, który wyhaftowany został przez mieszkanki Bayonny. Za odwagę i poświęcenie na polu walki ( bitwa pod Arras) sztandar został udekorowany prze prezydenta Francji Krzyżem Wojennym z palmą. Warto wspomnieć również o drugiej ochotniczej formacji wojskowej – oddział Rueilczyków – która została wcielona do Legii Cudzoziemskiej.

4 czerwca 1917 roku utworzona została Armia Polska we Francji – uznana za jedyną, samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską. Pierwsze polskie oddziały wojskowe powstały w Sillé –le-Guillaume, następnie Laval, Mayenne, Alençon, Mamers czy Angers. W czerwcu 1918 roku miało miejsce uroczyste zaprzysiężenie pułków Armii Polskiej i wręczenie sztandarów, zaś 4 października gen. Józef Haller mianowany został pierwszym polskim dowódcą Armii Polskiej we Francji. Grupa Bajonczyków jako  jedna z pierwszych wstąpiła w szeregi ochotników obozu rekrutacyjnego w Sillé –le-Guillaume. Następnie napływały kolejne grupy żołnierzy,  dla których prowadzone były intensywne szkolenia.  Żołnierze Błękitnej Armii brali w wielu walkach ( m.in. na polach  Szampanii i w Wogezach a także pod Saint Hilaire-le-Grand koło Reims). Wiosną 1919 roku ponad  70- tysięczna  armia przybyła do Polski by brać udział w walkach o ojczyznę.

mg

TOK

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe