Rega Arena Płoty: Patriotycznie i na ludowo…

  • 28.10.2018, 10:41
  • str
Rega Arena Płoty: Patriotycznie i na ludowo…
W sobotę 27 października w hali sportowo-widowiskowej w Płotach Rega Arena odbył się Festiwal Kultury i Tradycji Ludowej „Folkowe Płoty”. Impreza zorganizowania w ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uzyskała dofinansowanie z programu Kultura Interwencje 2018 EtnoPolska przez Narodowe Centrum Kultury.

W programie Jarmarku zaplanowano m.in. pokaz tańca ludowego w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca działającego przy Domu Kultury w Płotach, spotkanie z folklorem i lokalną kuchnią staropolską, prezentacja obrzędu staropolskiego wesela, ludowe warsztaty pokazowe - Wioska Ginących Zawodów. Imprezę rozpoczęto odtańczeniem przez wszystkich uczestników Poloneza a następnie rozpoczęła się konkursowa rywalizacja. Do Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych zgłosiło się 10 zespołów z całego województwa. Prezentujące się zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom wykonawczy i Jury Konkursu miało naprawdę trudny orzech do zgryzienia aby wyłonić najlepszych wykonawców – a było o co rywalizować: na zwycięzców czekała nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł, za drugie miejsce 1000 zł i za trzecie 500 zł. Uczestnicy Przeglądu otrzymali też okolicznościowe dyplomy, upominki i wiązanki kwiatów.

W Przeglądzie wystąpiły zespoły:

- „Czerwona Róża” z Karnic,

- „Przepiórki” z Gryfic,

- „Stepniczanie” ze Stepnicy

- „Radość” z Tychowa,

- „Kapela Rycha” z Nowogardu,

- „Pyrzyczanie” z Pyrzyc,

- „Stuchowianki” ze Stuchowa,

- Dobrowianki” z Dobrej,

- „Wesoła Ferajna” z Nowogardu,

„Jarzębina” z Kozielic.

 

Po burzliwej dyskusji Jury przyznało pierwszą nagrodę Zespołowi „Pyrzyczanie”, drugą nagrodę odebrały „Przepiórki” na trzecim miejscu sklasyfikowano „Kapelę Rycha”. Ponadto Jury przyznało wyróżnienie dla 12 letniej Julii Boczkowskiej, skrzypaczki Zespołu „Pyrzyczanie” oraz wyróżnienie i Dyplom za debiut dla Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego w Płotach pracującego pod kierunkiem Elżbiety Niewiadomskiej.

Uczestnicy Jarmarku mogli uczestniczyć w przygotowanych na tę okazję w warsztatach rękodzielniczych. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty wikliniarskie prowadzone przez Grzegorza Solkę który przyjechał do Płot aż z Sierpca. Podziwiać można było nie tylko wystawę gotowych wyrobów, ale też samemu spróbować sztuki wyplatania różnych przedmiotów w wikliny. Z ciekawą ofertą przyjechali też przedstawiciele Wioski Ginących Zawodów z Koronowa. Można było zobaczyć wystawę dawnych przedmiotów gospodarstwa domowego, zapoznać się z techniką skręcania powrozów, ubijania masła w kierzance, mielenia mąki w kamiennych żarnach czy też nauczyć się jak wykonać drewnianą łyżkę i inne drewniane przedmioty kuchenne. Dla uczestników Festiwalu przygotowano też liczne i bogato zaopatrzone stoiska z wyrobami rękodzielniczymi.

Cały czas trwała degustacja lokalnych przysmaków – nikt nie miał szans wyjść głodny z imprezy którą zwieńczył ogromny okolicznościowy tort którego pierwszy „kęs” odkroił dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Płotach – organizatora imprezy.

Już po konkursie odbyły się imprezy towarzyszące, m.in. inscenizacja staropolskiego wesela, oraz możliwość nauki regionalnych tańców.

Doskonale przygotowana impreza, za co należą się wyrazy uznania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację przedsięwzięcia. Festiwal Kultury i Tradycji Ludowej „Folkowe Płoty” ma szansę stać się imprezą cykliczną i wejść na stałe do kalendarza imprez kulturalnych w Płotach.

str

Zdjęcia (110)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe