Patriotyczne uroczystości w Cerkwicy

  • 18.10.2018, 12:35
  • str
Patriotyczne uroczystości w Cerkwicy
W niedzielę 14 października w Cerkwicy odbyła się potrójna uroczystość związana z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia krzyża który zostanie ustawiony przy Studzience św. Ottona, następnie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie "Golgoty Polskiej" i złożenie wiązanek przy grobie płk Kosiarskiego. Poświęcenia dokonał, oraz Mszę świętą, poprowadził Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga.

W uroczystości uczestniczył poseł Michał Jach, oraz zachodniopomorski kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza przedstawiciele samorządów oraz dziesięcioosobowa grupa przedstawicieli Komandorii Północnej Odznaki św. Floriana. Historyczną oprawę zapewnili członkowie Klubu Kawaleryjskiego im. 18 pułku Ułanów Pomorskich i  Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”.

„Golgota Polska” została poświęcona pamięci Polaków poległych w czasie obu wojen światowych, zesłańców na Syberię i do Kazachstanu, zamordowanych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, zamordowanych na Wołyniu, zamordowanych w Katyniu a także poległych żołnierzy niezłomnych oraz ofiar stanu wojennego. Bohaterów uhonorowano salwą honorową.

Na zakończenie okolicznościowej mszy świętej Członkowie Komandorii Północnej Odznaki św. Floriana uhonorowali Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę Złotą Odznaką św. Floriana przyznaną „w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości – jako wyraz uznania za działalność na rzecz społeczeństwa i praw człowieka na wszystkich polach aktywności oraz wspierania i tworzenia inicjatyw nawiązujących do idei niepodległości.

str

Zdjęcia (59)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe