„Festiwal Słońca” na deskach Gryfickiego Domu Kultury

  • 22.10.2018, 14:03 (aktualizacja 25.10.2018 14:18)
  • str
„Festiwal Słońca” na deskach Gryfickiego Domu Kultury
W czwartek, 18 października od rana na scenie Gryfickiego Domu Kultury odbyła się kolejna już 13. edycja Festiwalu Słońca. Prezentowały się grupy teatralne w ramach Przeglądu Teatrów Niepełnosprawnego Aktora. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryficach.

W rolę prowadzących festiwalu po mistrzowsku wcielili się pracownicy PSONI w Gryficach Anna Jędzura oraz Andrzej Tomczyk – aż szkoda, że organizatorzy nie przewidzieli nagrody specjalnej za prowadzenie festiwalu. Na widowni znaleźli się m.in. radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego Artur Łącki, starosta powiatu gryfickiego Kazimierz Sać, burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, przedstawiciele Rady Miejskiej w Gryficach Krzysztof Tokarczyk i Beata Smoleńska, przedstawiciele instytucji, które na co dzień pracują i opiekują się osobami niepełnosprawnymi oraz najwspanialsza widownia - znajomi i przyjaciele prezentujących się na scenie aktorów.

Do konkursowej rywalizacji przystąpiło 16 zespołów z terenu województwa zachodniopomorskiego - Szczecina, Gryfic, Trzebiatowa, Jaromina, Wolina, Polic, Kamienia Pomorskiego, Ostromic, Przybiernowa, Radowa Małego, Kołobrzegu, Białogardu, Łabunia Wielkiego i Stargardu. Wszystkie przedstawienia w wykonaniu niepełnosprawnych aktorów wywoływały żywe reakcje i aplauz publiczności.

 Radość, nostalgia, refleksja i wiele innych uczuć towarzyszyło uczestnikom „Festiwalu Słońca” - XIII Przeglądu Teatrów Niepełnosprawnego Aktora - czytamy w komunikacie przekazanym redakcji przez organizatora festiwalu Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach – współorganizatorami są Gryficki Dom Kultury oraz firma „SUS – TRAVEL”. Projekt był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego.

Swoją obecnością zaszczyciły nas teatry z całego województwa zachodniopomorskiego. Wśród gości obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych: gminy, powiatu i województwa.

Festiwal odbył się w trzech kategoriach:

Kategoria I dzieci i młodzież;

Kategoria II młodzież i dorośli;

Kategoria III najlepszy aktor. 

W przerwie między występami kategorii I i II, grupy teatralne udały się do Centrum Rozrywki „Kapitol”, gdzie mogły się posilić pysznym poczęstunkiem przed kolejną serią zmagań.

Każde z przedstawień było tak różnorodne i piękne w swej wyrazistości, że nie sposób tego skategoryzować i wybrać najpiękniejszą w swoim przekazie sztukę. Dlatego też szanowna kapituła jury stanęła przed nie lada wyzwaniem: wyłonić tych najlepszych. Po długich obradach poznaliśmy ostateczne wyniki:

Kategoria I

I miejsce – Grupa „Szafir” z OREW w Przybiernowie;

II miejsce – Grupa „Niepoprawni Artyści” z OREW Ostromice;

III miejsce – Grupa „Bajlandia” z OREW w Gryficach.

Kategoria II

I miejsce – Grupa „Nieźle Zakręceni” z WTZ Trzebiatów;

II miejsce – Grupa „Echo” z WTZ Gryfice;

III miejsce – Grupa „Czemu nie ma dżemu” z POW Gryfice.

Kategoria III

Najlepsza aktorka w kategorii dzieci i młodzież: Weronika Schmidt OREW Gryfice;

Najlepsi aktorzy w kategorii młodzież i dorośli: Paweł Banaszczyk i Aleksandra Rokita z WTZ Trzebiatów.

 

Tradycyjnie druga część festiwalu z poczęstunkiem i zabawą integracyjną przy muzyce zespołu „Kelleris”, miała miejsce w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym  „SUS – TRAVEL” w Mrzeżynie. Właśnie ta część festiwalu była jego kwintesencją. Wspólna zabawa, wymiana doświadczeń, a przede wszystkim możliwość bycia ze sobą stawia to przedsięwzięcie w świetle szeroko pojętej terapii, łamiąc tym samym wszelkie stereotypy.

str

Zdjęcia (89)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Xyz
Xyz 26.10.2018, 15:30
Piękny festiwal, wspaniała atmosfera, cudowna zabawa. Brawa dla Organizatorów. Gratulacje dla Aktorów i Opiekunów. Brawo Wy!!!

Pozostałe