Wolfgang Makowiecki wyróżniony Statuetką pomnika ks. dr Jana Dzierżona

  • 3.10.2018, 00:37 (aktualizacja 22.10.2018 00:46)
  • str
Wolfgang Makowiecki wyróżniony Statuetką pomnika ks. dr Jana Dzierżona
Podczas X Wojewódzkich Dni Pszczelarza, które w tym roku odbyły się w Pyrzycach honorowym wyróżnieniem nadawanym przez Polski Związek Pszczelarski za szczególnie wybitne zasługi w pracy i działalności – Statuetką pomnika ks. dr Jana Dzierżona uhonorowany został Wolfgang Makowiecki z Płotów.

Po odebraniu z rąk wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy i prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie Olgierda Kustosza prestiżowej statuetki pan Wolfgang nie ukrywał wzruszenia. To było dla mnie ogromne zaskoczenie i wzruszenie. Zapewniam, że zupełnie się tego nie spodziewałem.

Wolfgang Makowiecki jest jednym z najstarszych pszczelarzy w powiecie gryfickim. Jego przygoda z pszczelarstwem rozpoczęła się w 1977 roku. Zupełnie przez przypadek, od swojego pracownika otrzymał w prezencie dwie pszczele rodziny za pomoc w pasiece. Pan Wolfgang połknął „bakcyla” i jeszcze w tym samym roku stał się członkiem Wojewódzkiego Związku Pszczelarstwa w Szczecinie. Pasieka się powiększała także doświadczenie i zamiłowanie do pszczół. Tę wiedzę i zdolności organizacyjne docenili członkowie koła i w roku 1980 objął funkcję prezesa Koła Pszczelarzy w Płotach, którą skutecznie sprawuje do dziś. Przygoda z pszczołami rozpoczęła się na terenie Modlimowa aby poprzez Czarne do Kucerza gdzie od lat 90. ub. wieku znajduje się jego pasieka, w której aktualnie znajduje się 106 rodzin pszczelich.

Obecnie pan Wolfgang po mału przechodzi na pszczelarską emeryturę a pasiekę przejął syn Marcin, który nie oparł się pasji pszczelarstwa ale nie oznacza to, że kończy się moja przygoda z pszczołami – mówi Wolfgang Makowiecki – Pszczoły, to całe moje życie, uwielbiam się nimi zajmować i choć jestem już nieco stary i brak mi czasem sił, to dla moich pszczół zawsze znajdę czas.

 

-----------------------------------------------------

Jan Dzierżon, ur. 16 stycznia 1811 w Łowkowicach, zm. 26 października 1906 tamże – górnośląski pszczelarz, ksiądz i uczony. Nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”.

Urodził się w polskiej rodzinie osiadłej przed laty w Łowkowicach. Nazwisko jego pradziadka Jerzego Dzierżona (1717–1800) pojawia się w najstarszej polskiej kronice Łowkowic (Kocowicz, 1987). Ksiądz Jan Dzierżon kultywował polskość i uważał się za Polaka.

Dzierżon poświęcił pszczelarstwu 70 lat. Do dwu jego najbardziej fundamentalnych osiągnięć należy zaliczyć opracowanie zasad konstrukcji ula z ruchomą zabudową (snozami) oraz odkrycie partenogenezy. Jan Dzierżon zrewolucjonizował pszczelarstwo, znacznie zwiększając produkcję miodu, i zyskał światową sławę.

Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona – honorowe wyróżnienie nadawane przez Polski Związek Pszczelarski za szczególnie wybitne zasługi w pracy i działalności

str

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe