Radosław Mackiewicz – Skuteczność, wiedza i doświadczenie…

  • 17.10.2018, 10:42 (aktualizacja 19.10.2018 11:17)
  • RM
Radosław Mackiewicz – Skuteczność, wiedza i doświadczenie…
Zdecydowałem się ubiegać o stanowisko Burmistrza Płotów bo widzę dla Płotów szansę rozwoju. Mam doświadczenie, wiem jak trzeba działać, swój program dokładnie przemyślałem - to da się zrobić…

Moi oponenci twierdzą, że w Płotach o mnie zapomniano a młodzi ludzie wcale mnie nie znają. Mieszkańcem Płotów jestem już od 34 lat i mimo, że urodziłem się w Szczecinie to właśnie w Płotach znalazłem swoje miejsce do życia. Czysta rzeka, czyste powietrze, bliskość morza to główne atuty tego wyboru. Moja żonę Renatę – lekarza - mieszkańcy gminy dobrze znają. Mamy trójki – już dorosłych - wspaniałych młodych ludzi robiących prawdziwą karierę międzynarodową.

To, że na co dzień w związku w wykonywaną pracą wiele czasu przebywam poza Płotami nie oznacza, że nie wiem co się w mieście i gminie dzieje. Jak wspomniałem mieszkam tu od 34 lat, nie zamierzam stąd wyjeżdżać i sprawy gminy i jej mieszkańców – rozwój i warunki życia są dla mnie ważne. Nie mam za to żadnych „długów wdzięczności”. Finansowo jestem niezależny, sam zdobyłem swój majątek dzięki wiedzy, zdolnościom i co chyba najważniejsze, ciężką pracą. Z perspektywy mojej obecnej pracy mam też dobre rozeznanie pracy różnych samorządów z naszego województwa, zarówno te dobre jak i te złe, poznałem też uwarunkowania i przyczyny porażek i sukcesów tych samorządów co wydaje mię być bardzo przydatne przy podjęciu decyzji o chęci pracy na stanowisku burmistrza. Znam z autopsji mechanizmy i możliwości pozyskiwania środków z różnych instytucji co dla rozwoju gminy o stosunkowo ograniczonych własnych zasobach finansowych jest niezwykle ważne dla rozwoju infrastruktury i co za tym idzie komfortu życia mieszkańców. Wyraźniej też widzę wszystkie mankamenty, które należy usunąć czy naprawić a do których w codziennym życiu się przyzwyczajamy i przestajemy je dostrzegać. Mam porównanie z innymi miasta i przyjeżdżając do Płotów widzę co trzeba, czy należałoby zrobić.

Wśród kandydatów ubiegających się o „fotel burmistrza” są młodzi ludzie, wielu mieszkańców akceptuje zasadę, że „młodość bardziej patrzy w przyszłość” ale praca burmistrza to nie tylko wizja świetlanej przyszłości – czasy są trudne i burzliwe i tylko solidne, merytoryczne przygotowanie jest niezbędne do skutecznego i zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców do objęcia tak odpowiedzialnego stanowiska.

Tu staż, czy praktyka w urzędzie nie wystarczy. Nie wystarczy wizja wspaniałego rozwoju jeśli nie będzie poparta zdolnościami wprawnego gospodarza, który potrafi poruszać się w gąszczu przepisów i rozumie jak funkcjonują instytucje – tu nie ma miejsca ani czasu, by uczyć się podstaw i w dodatku na błędach. Ja ten elementarz mam już za sobą o czym może świadczyć moja – przedstawione z konieczności w pewnym skrócie - doświadczenie zawodowe:

Rozpocząłem jako Dyrektor Techniczny w Zakładach Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa w Płotach, następnie przez 14 lat jako dyrektor naczelny Polonijnego Przedsiębiorstwa Zagranicznego „REGA” Płoty (firma popularnie zwana byłą „tartakiem” lub „u Szweda” ). Prywatna firma zatrudniała okresowo 200 dobrze zarabiających pracowników produkując chodaki na rynek europejski. 20% chodaków w Europie pochodziło z Płotów. Były to złote lata dla „Regi”. To był także wielki sukces mojego zespołu (który z tego miejsca pozdrawiam). Rega przetrwała jeszcze jakieś 3-4 lata po moim odejściu. Szkoda, bo mogłaby dalej istnieć.

Od 2002 roku pracuję w Szczecinie na różnych odpowiedzialnych stanowiskach. Między innymi 9 lat jako Wiceprezes w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Stąd znam prawie wszystkie Gminy i Powiaty w województwie i wiem, jak działają te najlepsze i te najgorsze. Znam większość programów wspierających samorządy. To nie jest powszechna, łatwo dostępna wiedza. Brednie niektórych kandydatów o powszechności, dostępności i łatwości pozyskiwania dotacji rozmijają się zdecydowanie z rzeczywistością. Od ubiegłego roku pracuję jako zastępca dyrektora w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. To bardzo przyjemna praca z kompetentnymi osobami o bardzo wysokich kwalifikacjach ale wymaga doskonałej znajomości Prawa Zamówień Publicznych co równie a może nawet bardziej ważne jest w pracy burmistrza.

Za swój ważny sukces mogę uznać też wkład w powstanie i utrzymanie ważnego zakładu w gminie Płoty. Czas mojej pracy w „REDZE” to także czas likwidacji POM-ów i ZNMR-ów. Dowiedziałem się wówczas o planach likwidacji Zakładów Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa w Płotach. Z kilkoma kolegami przekształciłem państwowy ZNMR w Korporację Przemysłową „ARKADA” S.A. i przez pierwsze 5 lat jej istnienia zarządzałem tą prywatna spółką akcyjną (pracując jednoczenie w Redze). W Gryficach, Resku, Łobzie, Dobrzanach i wielu innych miejscach zakłady zostały zlikwidowane. Arkada działa do dziś.

Mam wysokie kompetencje zawodowe: formalne i praktyczne. Kto wie jak się przekształca przedsiębiorstwa? Kto wie jak się zarządza biznesem, w tym międzynarodowym? Czego biznes oczekuje od gminy? Co gmina może uzyskać od biznesu?

Udowodniłem kilka razy, że jestem przywódcą sprawnych zespołów pracowniczych. Mogę to zrobić kolejny raz - właśnie tu, na miejscu w Płotach i z ludźmi z Płotów. Pracownicy lubią ze mną pracować, więc obawiać się tak naprawdę nie ma czego.

Wspieram także młode pokolenie. Kontakt z młodzieżą bywa bardzo inspirujący i z przyjemnością obserwuję jak patrząc w przyszłość uczą się i rozwijają . Rozumiem również ich obawy i wyzwania stojące na ich drodze. Wiem, jak zmieniają się trendy na rynku pracy i jakie narzędzia są potrzebne, by młody człowiek mógł z sukcesem wejść w życie zawodowe.

Tych klikaczy fejsbukowych co to mnie wysyłają na kurs komputerowy dla seniorów - zmartwię. Znam dwa zintegrowane systemy zarządzania (SAP i Prolan), Kilka języków programowania (w tym fortran , C+). Znam Excela na poziomie eksperta. W czasach, gdy nie było gotowych systemów zarządzania sam zaprojektowałem system do rozliczanie przepływów materiałowych w produkcji masowej. Nieźle orientuję się w systemie Unix.

Czasy zarządzania samorządami w starym stylu minęły. Teraz tworzy się systemy na wzór korporacji, a burmistrz musi być sprawnym menadżerem, który skupia wokół siebie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W trakcie jednej kadencji nie naprawię wszystkich złych aspektów działania gminy, ale na pewno rozpocznę trudny proces kształtowania jej nowoczesnej przyszłości.

Potrafię też skutecznie pogodzić pracę zawodową z atrakcyjnym i aktywnym życiem osobistym. Jestem kapitanem jachtowym, nurkuję i jeżdżę na rowerze. Wspólnie z żoną tańczymy tango argentyńskie. Dzięki temu zachowuję dobrą formę fizyczną i zdrowotną.

Jestem gotów z każdym rozmawiać o każdym aspekcie zarządzania gminą. Nie uprawiam smętnego narzekactwa - proponuję rozwiązania, które są realne a nie naprędce wymyślone banialuki i tanie frazesy. Oczywiście wiem, że nikt nie wie wszystkiego i jestem gotów w swoim działaniu uwzględniać potrzeby i sugestie mieszkańców bo to jak wspomniałem wcześniej głównym zadaniem burmistrza jest praca na rzecz poprawy warunków i komfortu życia mieszkańców i bez wsłuchiwania się na bieżąco w te potrzeby sukcesu się nie osiągnie.

W gminie brakuje ludzi do pracy - nie jakichkolwiek ludzi, tylko ludzi przydatnych inwestorowi! Dlatego będę zabiegał o restytucję szkolnictwa zawodowego oraz o utworzenie nowych kierunków kształcenia w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa. Zawód kelner, recepcjonista czy kucharz gwarantuje konieczność wyjazdu za pracę.

Tymczasem lokalni przedsiębiorcy nie mogą znaleźć programistów PLC, operatorów maszyn CNC, elektryków, spawaczy, ślusarzy, mechaników. To jedna z kilku przyczyn braku inwestycji zewnętrznych w Gminie.

Czasy zarządzania gminą w starym stylu minęły. Teraz tworzy się systemy na wzór korporacji, a burmistrz musi być sprawnym menadżerem, skupiającym wokół siebie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Przyszły Burmistrz Płotów będzie zarządzał w nadchodzącej 5 letniej kadencji budżetem rzędu 200 min zł. Komu Państwo powierzycie zarządzanie takimi pieniędzmi.

Mam nadzieję, że każdy to widzi. Jeśli nie to może warto się jeszcze zastanowić.
Masz wątpliwości? Masz wybór!

Warto zaufać doświadczeniu….

 

Program wyborczy Radosława Mackiewicza na kadencję 2018 - 2023

Budżet Obywatelski - chcę dać szansę Mieszkańcom, by decydowali o inwestycjach w Gminie. Utworzenie trzech dzielnic z własnymi radami osiedli to dalszy rozwój samorządności. Mieszkańcy będę mogli stanowić o własnym otoczeniu.

Przyjazny Urząd. Poprawa kultury organizacyjnej urzędu.  Wyposażę pracowników w lepsze narzędzia pracy podnoszące szybkość i jakość obsługi Mieszkańców.  Powołam Zespół Ekspercki do pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych.

Nowoczesna Komunalka. Poprawię jakość usług komunalnych poczynając od zamiecionych ulic, wywozu śmieci, po dostawy wody i odbiór ścieków. Planuję rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przynajmniej do średniej wojewódzkiej. Utworzę program termomodernizacyjny dla Mieszkańców gminy. Zapewnię pomoc mieszkańcom w sięganiu po środki do funduszy zewnętrznych.

Bezpieczeństwo i porządek: oznakowanie Gminy. Dziś karetka dojedzie na czas tylko gdy, za kierownica siedzi doświadczony kierowca, który zna świetnie teren. Nowy kierowca może mieć problem z odnalezieniem adresu. Przyjezdni mają duży kłopot z powodu braku drogowskazów. To źle świadczy o Gminie.

Dowóz mieszkańców do specjalistów w Gryficach z wykorzystanie transportu szkolnego. Niewielki przyrost kosztów, ale duże udogodnienie dla mieszkańców.

Drogi lokalne - to niekończący się temat. Pozyskanie środków na drogi to jedno z najważniejszych zadań Gminy. Trzeba bezpiecznie dojechać do pracy i do pól.

Promocja Gminy. Gmina musi być pokazywana od dobrej strony. To podstawa dobrej opinii na zewnątrz, i powód do dumy dla Mieszkańców.

Ogrodnik miejski, będzie odpowiadał za kompleksowe projektowanie i utrzymanie zieleni w Gminie.

Nabrzeże w Parku. Stworzenie pięknego, reprezentacyjnego miejsca w Płotach.

Kultura i oświata. To podstawa kształtowania otwartego, mądrego, społeczeństwa. Będzie rozwijana działalność Domu Kultury. Nastąpi rozszerzenie oferty dla Mieszkańców we wszystkich grupach wiekowych.

Hala Sportowa. Rozwiążę problem nadmiernego obciążenia Budżetu Gminy kosztami działania Hali. Nastąpi poprawa dostępności Hali dla społeczeństwa Gminy.

RM

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Iwett
Iwett 6.11.2018, 21:51
Gratuluję wygranej! Życzę sukcesów w realizacji zamierzeń

Pozostałe