Pomniki do wyburzenia - Senator i radni się sprzeciwiają

  • 02.10.2018, 17:11 (aktualizacja 07.10.2018, 17:17)
  • Biuro Senatora Napieralskiego
Pomniki do wyburzenia - Senator i radni się sprzeciwiają
Senator Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego Pomorza Zachodniego zorganizował w w czwartek przed Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie konferencję, w trakcie której poinformował o swoim sprzeciwie wobec planów usunięcia pomnika tzw. Mieczy Grunwaldzkich na terenie m.in. Powiatu Wałeckiego.

Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie domaga się usunięcia pomnika w Mirosławcu. Zdaniem IPN-u monument przedstawiający dwa grunwaldzkie miecze, na których zawieszone jest godło Polski z orłem bez korony, to symbol związany z władzą komunistów w Polsce.

W obronę mieczy grunwaldzkich z Mirosławca włączyli się też naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego. W opublikowanym liście podkreślają, że żołnierze walczący na tych terenach nie mieli możliwości wyboru armii, a ich "danina krwi" była ważna dla późniejszej polskości Pomorza Zachodniego.

Radny Sejmiku, startujący z Koalicji Obywatelskiej, Artur Nycz przypominał w trakcie konferencji słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy wypowiedziane w Siekierkach - tam też są takie miecze na grobach żołnierzy - mówił Nycz. - Krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić. Czy szli ze wschodu czy zachodu, ci żołnierze szli po to, aby Polska była wolna - cytował słowa prezydenta Artur Nycz. Artur Nycz zapowiedział zwołanie specjalnego posiedzenia komisji Sejmiku w tej sprawie.
Radny Sejmiku z Wałcza Cezary Szeliga (Koalicja Obywatelska) zapowiedział zbieranie podpisów pod wnioskiem o pozostawienie mieczy grunwaldzkich w Mirosławcu.

Organizatorzy konferencji na koniec zadali pytanie: Czy kolejnym krokiem będzie likwidacja Pomnika Czynu Polaków, wyburzenie osiedla Kaliny w Szczecinie lub w całej Polsce szkół "tysiąclatek"?
 

Biuro Senatora Napieralskiego

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe