Od 1 października 2018 r. nowe obowiązki w SENT

  • 2.10.2018, 23:05
  • Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Od 1 października 2018 r. nowe obowiązki w SENT
• Zmiany w systemie monitorowania przewozu towarów SENT w zakresie przekazywania aktualnych danych geolokalizacyjnych. • Ministerstwo Finansów udostępnia darmową aplikację SENT GEO.

1 października 2018 r. weszły w życie zmiany ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów w zakresie przekazywania aktualnych danych geolokalizacyjnych środków transportu przewożących towary objęte systemem monitorowania przewozu.

Spełnienie tego obowiązku będzie możliwe z wykorzystaniem:

  • lokalizatora, czyli urządzenia (np. tablet, smartfon) z zainstalowaną aplikacją SENT GEO, lub
  • zewnętrznego systemu lokalizacji (ZSL) - systemu używanego przez przewoźnika do zarządzania flotą pojazdów.

Aplikacja do monitorowania trasy przewozu towaru o nazwie SENT GEO jest bezpłatnie dostępna dla urządzeń z systemem:

  • Google Android – w sklepie Google Play;
  • Apple IOS – w sklepie App Store.

Operatorzy zewnętrznych systemów lokalizacji ZSL powinni dokonać rejestracji tych systemów za pośrednictwem dedykowanych formularzy dostępnych na: Instrukcja rejestracji usługi ZSL, urządzeń GPS i wypełniania zgłoszeń przewozu w zakresie modułu SENT-GEO

Wersja testowa aplikacji SENT-GEO udostępniona była już od 20 sierpnia br.

Operator może zarejestrować jedną usługę globalną, w ramach której będzie przekazywał dane geolokalizacyjne obsługiwanej floty pojazdów do SENT-GEO lub może zarejestrować wiele usług np. dedykowanych dla każdego podmiotu, który obsługuje.

Do 31 grudnia 2018 r. nie będą stosowane kary wobec przewoźników i kierujących, za niedopełnienie obowiązków związanych z przesyłaniem danych geolokalizacyjnych.

Najważniejsze zmiany od 1 października 2018 r. to obowiązek wyposażenia środka transportu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne oraz zapewnienie przez przewoźnika przekazywania aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu objętego tym zgłoszeniem, w trakcie całej trasy przewozu towaru objętego zgłoszeniem. Przewoźnik musi też pamiętać o wpisywaniu numeru lokalizatora albo numeru zewnętrznego systemu lokalizacji w zgłoszeniu przewozu towaru.

Obowiązkiem kierującego - w przypadku gdy środek transportu jest wyposażony w lokalizator, jest uruchomienie lokalizatora (przed rozpoczęciem przewozu towaru w Polsce albo z chwilą wjazdu do Polski) oraz wyłączenie lokalizatora (nie wcześniej niż po dostarczeniu towaru do miejsca przeznaczenia albo wyjazdu z Polski).

Zakres przesyłanych danych obejmuje takie informacje jak: współrzędne geograficzne dotyczące położenia środka transportu, jego prędkość, data i godzina pozyskania tych współrzędnych, azymut środka transportu, błąd przekazywania danych satelitarnych oraz

Więcej informacji znaleźć można w materiale przygotowanym przez MF (plik PDF na portalu PUESC; 429 KB)

UWAGA!

Obowiązek wyposażenia środka transportu w lokalizator i przekazywania danych geolokalizacyjnych nie dotyczy przewozów koleją (wyłączenie wynika z § 4 rozporządzenia z dnia 19 września 2018 r. w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów (Dz. U. poz. 1839)).
Informacje o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów dostępne są na stronie PUESC, w dziale Katalog e-Usług, e-Przewóz.

 

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe