Ryszard Witkowski uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej

  • 02.02.2018, 02:07
  • str
Ryszard Witkowski uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej
To pierwszy taki przypadek w naszym powiecie. Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych mieszkaniec Gryfic Ryszard Witkowski uzyskał potwierdzony urzędowo status działacza opozycji antykomunistycznej. Wymierne atrybuty tej decyzji to specjalna legitymacja, oznaka honorowa Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i… 400 złotych dodatku do emerytury.

Ryszard Witkowski nie jest działaczem opozycji z pierwszych stron gazet, nawet nie zajmował eksponowanych stanowisk czy funkcji we władzach Solidarności.

Można powiedzieć, wszystko zaczęło się od religijnego i patriotycznego wychowania. Już w szkole zdarzało mu się zadawać niestosowne pytania np. o Katyń. Religijne wychowanie przejawiło się przyjaźnią z księdzem który w pewnym momencie rozpoczął swoją kapłańską posługę w Republice Federalnej Niemiec ale kontakty, także osobiste z panem Ryszardem utrzymywał nadal.

Pan Ryszard, niestety, był pracownikiem cywilnym w Jednostce Wojskowej i to w służbie łączności. Oczywiście musiało to spowodować zainteresowanie „stosownych służb”. Dyskretna obserwacja potwierdziła kontakty z obywatelami państw kapitalistycznych.  Wojskowych tajemnic pan Ryszard wprawdzie nie przekazywał, ale prezentowane w prywatnych rozmowach poglądy często odbiegały od socjalistycznej poprawności. To wystarczyło, aby w 1985 r. usłyszał decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy. Dla dopełnienia nieszczęścia to niedawno poślubiona żona będąca aktualnie w ciąży była także pracownikiem cywilnym wojska i także otrzymała decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym. Po wstawieniu się bezpośredniego przełożonego w związku z dziewięcioletnią nienaganną pracą „pozwolono” mu się zwolnić na własny wniosek.

Nową pracę pan Ryszard znalazł w gryfickiej Telekomunikacji i tam też rozpoczął najpierw podziemną - gdy związek był nielegalny, później już oficjalną działalność w strukturach NSZZ Solidarność. Gryfice nigdy nie były znaczącym ośrodkiem przemysłowym więc i działalność konspiracyjna koncentrowała się na działalności edukacyjnej i organizacyjnej np. poprzez kolportowanie ulotek i nielegalnej literatury.

Działaczem Solidarności pan Ryszard pozostaje do dziś, choć teraz już praktycznie nie ma okazji do występowania w obronie praw pracowniczych.

Można pana Ryszarda spotkać na różnych patriotycznych wydarzeniach i uroczystościach w poczcie sztandarowym gryfickiej Solidarności.

str

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe