17 września 1939 roku – we Lwowie – rekonstrukcja historyczna w Gryficach

  • 19.09.2018, 00:39
  • Stanisław Razmus
17 września 1939 roku – we Lwowie – rekonstrukcja historyczna w Gryficach
Na terenie dworca kolejki wąskotorowej w Gryficach dla uczczenia Dnia Sybiraka Związek Sybiraków w Gryficach oraz Nadmorska Kolej Wąskotorowa zorganizowali widowisko historyczne pn. 17 września 1939 roku – we Lwowie przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa, oraz grupę uczniów z ZSP im. Cz. Miłosza w Gryficach.

- Ta rekonstrukcja jest bardzo ważna, zarówno dla tych, którzy pamiętają tamte wydarzenia, a dziś mogli je odtworzyć, jak i osób młodych. Dla nich była to żywa lekcja historii. Pokazaliśmy w niej trudny czas Polaków zamieszkujących Lwów, którzy na skutek tragicznych zdarzeń byli prześladowani, aresztowani i zabijani – mówi Jerzy Nowak prowadzący GRH „Nałęcz”.

Rekonstruktorzy bardzo realistycznie zaprezentowali epizody z ulic Lwowa na krótko przed wkroczeniem wojsk sowieckich, epizody z negocjacji na temat kapitulacji Lwowa najpierw z Niemcami a później przedstawicielami wojsk sowieckich którym Lwów „przypadł w udziale” na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow. Szybko zaczęły się też rabunki, prześladowania i deportacje Polaków w głąb Rosji.

Licznie zebrani mieszkańcy Gryfic w skupieniu obserwowali przebieg inscenizacji, trudno się temu dziwić, wielu obecnych mieszkańców naszych ziem to byli mieszkańcy Kresów Wschodnich którzy musieli opuścić swe domy i osiedlili się właśnie tutaj – widzowie to kolejne pokolenia urodzone już na Pomorzu Zachodnim ale tamte czasy i wydarzenia często znają z opowiadań rodziców i dziadków.

Za zakończenie uroczystości wszystkich chętnych częstowano przygotowaną z tej okazji grochówką.

Stanisław Razmus

Zdjęcia (58)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe