Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wernisaż wystawy Drogi do niepodległości. „Odważmy się być wolnymi”.

  • 12.09.2018, 00:37 (aktualizacja 15.09.2018 00:44)
  • Monika Adamowska
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wernisaż wystawy Drogi do niepodległości. „Odważmy się być wolnymi”.
Unikatowe dokumenty (np. akt przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną), fotografie i obiekty, obrazujące działania od 1914 do końca stycznia 1919 r. na rzecz odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej, zobaczyć będzie można w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na wystawie Drogi do niepodległości. „Odważmy się być wolnymi”.

 

Wernisaż odbędzie się piątek 14 września o godz. 17.00 w zamkowej Galerii Przedmiotu (wejście J). Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Zamek przygotował tę wystawę we współpracy z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Wśród ok. 150 cennych eksponatów zaprezentuje m. in.: akt przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną, tzw. Notę Wilsona jako odpowiedź na memoriały Ignacego Jana Paderewskiego, list Józefa Piłsudskiego z 12 XII 1918 r. wzywający do wspólnych działań na rzecz Polski, wystąpienia Rady Regencyjnej do Ojca św. Benedykta XV w sprawach polskich i do Niemców z żądaniem uwolnienia Piłsudskiego oraz dokument ukazujący Protest Brzeski.

Także korespondencję na kartach legionowych, listy, wspomnienia, banknoty emitowane przed 1918 r. i wiele innych cennych pamiątek.

Ekspozycję wzbogaca zbiór odznak, odznaczeń oraz medali, wydanych w czasie Wielkiej Wojny. Kapelan Żołnierzy Niepodległości O. Prof. Eustachy Rakoczy, wnuk powstańca wielkopolskiego z Budzynia, użyczył ze swoich zbiorów sztandar powstańczy – symbol zrywu mieszkańców Wielkopolski do niepodległego bytu.

Wystawę oglądać będzie można w szczecińskim Zamku od 15 września do 7 października. Zapraszamy.

Foto: Materiały Archiwum Akt Nowych w Warszawie

Monika Adamowska

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe