„Przedwiośnie” w Pałacu nad Młynówką.

  • 10.09.2018, 20:59 (aktualizacja 10.09.2018 21:06)
  • K.K.
„Przedwiośnie” w Pałacu nad Młynówką.
8 września w całej Polsce odbyło się „Narodowe Czytanie”. Trzebiatowski Ośrodek Kultury i mieszkańcy miasta z ochotą przyłączyli się do wspólnego czytania dzieła Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” w Pałacowej Czytelni. Akcja ta od 2012r. jest organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W tym roku odbyła się już siódma odsłona „Narodowego Czytania”.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego opublikowana w 1924r. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Powieść doczekała się dwóch ekranizacji w 1928 i 2001r. Ponadto Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok, 44 teksty Antologii Niepodległości. Jeden z tych tekstów, a mianowicie pieśń Jana Kochanowskiego z księgi I nr 10, pt; „Kto mi dał skrzydła , kto mię odział pióry…” odczytała pani Renata Teresa Korek dyr. Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy kilku słów wstępu oraz fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.  W role lektorów wcielili się: p. Hanna Bzdak, p. Danuta Sudaj, p. Maria Akida, p. Karolina Rząsa, p. Kacper Borzyszkowski, p. Michał Bartkowski, p. Dorota Myca, p. Irena Pietrzykowska, p. Krystyna Hliwa, p. Renata Teresa Korek, p. Radosław Zieliński, p. Aneta Cirocka, Oliwia Kujawa, p. Martyna Dudek, p. podporucznik Iga Wiśniewska. Mini quiz ze znajomości treści „Przedwiośnia” cieszył się powodzeniem wśród zaproszonych gości, a utwór Chopinowski w wykonaniu Kaliny Rajko, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryficach, ubarwił czytane fragmenty. Wspólne śpiewanie z chórem Cantare pod kierownictwem artystycznym Jana Kondarewicz, zostało wypowiedziane wielkimi brawami i przyjęte z entuzjazmem.  Wszyscy zaproszeni zostali uraczeni wyśmienitym podwieczorkiem w Nawłoci oraz niespodzianką w postaci tańca towarzyskiego w wykonaniu Mistrzów Województwa Zachodniopomorskiego – Aleksandry Przeździeckiej i Kacpra Onisk. Dziękujemy wszystkim czytającym za rzetelne przygotowanie swoich wystąpień, odwagę  i poświęcony czas, Kalinie Rajko za przepięknie zagrany utwór fortepianowy, chórowi Cantare za koncert , parze tanecznej za występ cieszący oko i serce oraz pracownikom Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.

 

K.K.

Zdjęcia (20)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe